2012 Eurovision’da kazanan İsveç!

2012 Eurovision'da kazanan İsveç! 1

Kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 57. Eurovision Şarkı Yarışması’nda kazanan İsveç oldu!


Euphoria, Türkçesi “Mutluluktan Uçmak” anlamına gelen, şarkısıyla tek başına ülkesini temsil eden Fas asıllı şarkıcı Loreen, ülkesine de birincilik getirdi.

Birbirinden iddialı şarkıların bulunduğu yarışmada, ülkemizi ise Can Bonomo, Love Me Back şarkısıyla temsil etti!

BU YIL Kİ FAVORİLERİM HARİKALARDI!

Ben bu yıl şarkı olarak ülkemiz hariç Romanya, İtalya, İngiltere, Moldova, Azerbaycan, Arnavutluk ve Fransa’nın şarkılarını çok beğenmiştim. Fakat İngiltere ve Fransa beni çok şaşırttı. Çünkü kendilerini finalde son sıralarda gördük.

Ayrıca bu yıl yarı final tahminlerimde bir rekor kırdım :) İki yarı finalde de 10’da 9 ülkenin finale geçeceğini tahmin edebildim. Geçen yıllarda genelde 10’da 7 tahmin edebiliyordum. Bu sene bir şeyler oldu bana demek :)

O NASIL SESTİ, ARNAVUTLUK?

Beni bu yıl sesiyle mest eden Rona Nishliu, Suus isimli şarkısında gösterdiği ses performansıyla eminim bütün dünyada adından söz ettirdi. 146 puanla yarışmayı 5. sırada bitiren Arnavutluk’u, biraz daha üst sıralarda görmek isterdim.

Merak edenler için performansını buradan paylaşmak istiyorum;

VE CAN BONOMO’MUZ!

57. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi daha önceden çoğumuzun adını bile duymadığı Can Bonomo temsil etti. Ama sorun değil artık şuan da herkes biliyor :)

Can’t Bonomo diye geçen Twitter espirilerine rağmen, Can Bonomo elinden geleni yaptı. Ve güzel bir şarkı ile ülkemizi Bakü’de temsil etti. Can Bonomo yarı finalde karışık olarak açıklanan listede ilk 9 yarışmacı arasında yer alamayınca bir an yüreklerimizi ağzımıza getirse de Altın Bilet’i kaparak, adımızı Final’e yazdırdı.

Love Me Back, Türkçesi “Beni Yeniden Sev” anlamına gelen, şarkısıyla bir denizcinin aşkını anlatan Can Bonomo; gerek klibiyle, gerekse sahne performansıyla gayet başarılıydı. Fakat yarı finalden 80 puanla 5. sırada çıkmayı başarabildi. Finalde ise 112 puanla 7. oldu. Adını ilk sıralardan aşağıya düşürmeyen Türkiye, bu yıl da kararlılığını devam ettirmiş oldu. (Geçen sene biraz aksasa da :)

ŞARKININ TÜRKÇE MEAL SORUNSALI

Can Bonomo Love Me Back şarkısını duyurmasından sonra şarkının Türkçe çevirilerinde ilginç şeyler yaşandı. Twitter’dan şarkıya yeni Türkçe anlam kazandıranlar bir hayli komik fikirler ortaya çıkardı.

İşte bazıları; Sev beni arkadan, beni arkadan sev, beni geri sev, geri dön ve beni sev, bana geriden aşık ol, bana aşık ol tekrar, arkamdan aşık ol… :)

İşte Can Bonomo’nun final performansı;

AÇMAYIN NİNELER!

Dedelerin ülkemizde bir hayli konuşulduğu dönemi atlattık derken, karşımıza bir anda Nineler çıktı. Rusya bu yıl Eurovision’a (dalga geçmek için gönderdiğini düşündüğüm) yaşlı teyzelerden oluşan Buranovskiye Babuşki ekibini gönderdi. Udmurtça ve İngilizce yazılan, Party For Everbody şarkısıyla Rusya’yı temsil eden nineler, ilginç bir skor elde ederek 259 puanla 2. oldu! Avrupa’nın bu ninelere neden puan verdiği bilinmez ama, Eurovision tarihinde unutulmayanlar arasına girecekleri kesin!

BAKÜ POSTKARTLARI!

Şarkılar başlamadan önce yayınlanan Bakü ve Azerbaycan tanıtımları, adeta Avrupa’yı Bakü’ye hayran bıraktı! Azerbaycan’ın güzelliklerinden oluşan tanıtım filmleri gerçekten de harikaydı. İzleyemeyenler veya dikkat etmeyenler için tekrar gösterelim;

https://www.youtube.com/watch?v=bK_jgsK_ByM

MUTLULUKTAN UÇURAN LOREEN :)

Birinci olduktan sonra ülkemizin yeni seslerinden Aynur Aydın’a vokalistlik yaptığı ortaya çıkan Loreen, ilgi çekici hareketleri ve şarkısıyla birinciliği kaptı. Finalde biraz daha kapışma istiyordum ben aslında, fakat Loreen puanları tek tek süpürdü. Haliyle heyecanı da kalmadı. Bir de TRT’deki Eurovision yayınını sunan Bülent Özveren, daha oylama bitmeden “Artık belli, izlemeyin kardeşim, İsveç kazandı” der gibi bir ses tonuyla o anları sunması zaten hevesimi iyice kaçırdı :)

Şarkıyı çok beğendiğimi söyleyemem, ama birinci olamayacak kadar da kötü değildi.

Loreen’i tebrik eder, kazandığı şarkı ve performansını burada yayınlayarak, bir sonraki Eurovision heyecanında tekrar buluşmak üzere dileklerimi iletiyorum :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.