2015 yılında en çok dinlediğim müzikler

2015 yılında en çok dinlediğim müzikler 1

Müzik dinlemeyi, özellikle de yeni müzik keşfetmeyi çok sevdiğim kendi bildiğim en büyük gerçeğim :) Sizlere en çok sevdiğim müziklerin listesini oluşturma planları yaptığım şu günlerde; müzik dinlerken kullandığım Spotify servisinin kişiye özel 2015 müzik istatistiklerini yayınladığını keşfettim.


Haliyle bu yazıyı yazmak benim için daha kolay oldu. Spotify’dan edindiğim bilgilerle 2015 yılında en çok dinlediğim müzikleri, albümleri ve sanatçıları sizlerle paylaşıyorum.

En çok dinlediğim sanatçılar

en çok dinlediğim sanatçı

En çok dinlediğim 5 sanatçı listemin ilk sırasında Conchita Wurst var. Eurovision’da kendisini keşfettiğimden beri şarkılarını beğeniyle takip ediyorum. O yüzden listemde ilk sıraya yerleşmesi tesadüf değil. Kendisini sırasıyla Yıldız Tilbe, Halil Sezai, Lana Del Rey ve Beirut takip ediyor. Bu sıralamayı görünce “bu çocuğun nasıl bir müzik zevki var, hepsi ayrı telden çalıyor bunların” diyebilirsiniz :) Yüzlerce şarkıcıyı dinliyorum, ama Spotify’a göre bu yıl en çok bunları takip etmişim meğer.

En çok dinlediğim albümler

en çok dinlediğim albümler

En çok dinlediğim albümler de haliyle bir önceki listeye karşı benzerlik göstermiş. Tek fark ise geçen yıl Türkiye turnelerinde izlediğim ve hayran kaldığım Operadaki Hayalet Müzikali‘nin albümü olmuş. Gerçekten de muazzamdı. Müzikaldeki şarkıları hala dinliyorum. Listede 2. sırada olmaları normal.

Conchita Wurst ile ilgili yorumumu az önce yapmıştım. Beirut ve Mabel Matiz‘in ise yeni çıkan albümleri en çok dinlediğim albümler listesine girmiş fakat ben daha çok onların eski albümlerini dinliyorum. Sanırım algoritmada bilmediğimiz bir şeyler var :)

Halil Sezai’ye arabesk diyenleri de anlayamıyorum. Adamın çok farklı bir tarzı var. Sadece “İsyan” şarkısını dinleyerek bu eleştiriyi yapmanız doğal, diplerdeki şarkılarına göz atmanızı tavsiye ederim. Popüler kültürün esiri olmayın :)

En çok dinlediğim parçalar

en çok dinlediğim parçalar

Liste işte şimdi değişti. En çok dinlediğim parçaların ilk sırasında Will Young‘un Brave Man şarkısı var. Bu şarkıya bir zamanlar bayağı sarmıştım. Oldukça temiz bir sese sahip olduğunu söylemek mümkün. Conchita Wurst‘un çoğu şarkısı güzel ama Somebody to Love şarkısını daha çok dinlemişim demek ki. Justin Bieber ne alaka diyebilirsiniz belki ama spor yaparken What Do You Mean şarkısının ritmi iyi gidiyor. Spor dışında da Justin Bieber dinlerim ben, şarkılarının ritmi çok iyi. Kim ne derse desin, never mind!

Spotify’da premium hesap alalı yaklaşık 3 ay olmuştur. Bu süre zarfında aktif olarak yaklaşık 5434 dakika müzik dinlemişim. 386 farklı sanatçıdan olmak üzere toplam 974 parça dinleyip keşfetmişim.

Bir sonraki yıl eminim ki bu liste daha değişik ve nokta atışlı olacaktır diye tahmin ediyorum. Sonuçta fazlasıyla Adele, One Direction, Katy Perry dinlerim ben. Bu listede yer almamış olmaları şaşırtıcı.

Yazımın sonunda sizi 2015 yılı favorilerim listemle başbaşa bırakıyorum. Keyifli dinlemeler!

Fozdemir 2015 Favori Parçaları, a playlist by Fatih Özdemir on Spotify

A playlist featuring Will Young, Conchita Wurst, The Shady Brothers, and others

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

15 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.