3. Köprü’nün inşaatından yakaladığım görüntüler

3. Köprü’nün inşaatından yakaladığım görüntüler

İstanbul‘un ulaşımında önemli rol oynayan uluslararası düzeydeki iki Boğaz köprüsüne bir yenisi daha ekleniyor.

Şehirlerarası ve Uluslarası taşımacılıkta kullanılarak İstanbul’un merkezindeki mevcut köprülerin trafik yükünü hafifletme, İstanbul’un kuzeyine kurulan yeni şehre ve 3. Havalimanına kolay ulaşma ve Kanal İstanbul projesine bağlantı sağlamak amaçlarıyla planlanan 3. köprü, Poyrazköy-Garipçe köyleri arasına kuruluyor. Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yapılan ve ortasından hızlı trenin de geçeceği proje için çalışmalara başlandı.

Köprüye verilmesi planlanan ‘Yavuz Sultan Selim‘ ismi hakkındaki tartışmalar hala devam ediyor. Bana sorarsanız bir kişinin ismini vermek yerine Kuzey İstanbul Köprüsü şeklinde bir isim verilmesi uygun olabilirdi diye düşünüyorum. En azından kimse üstünde tartışamazdı.

En’lerin köprüsü

3. köprünün teknik detaylarını incelediğimizde 59 metre genişlikte, 1408 metre ana açık (toplam 1875 metre) uzunlukta, raylı sistemin de geçtiği dünyanın en geniş ve en uzun asma köprüsü olma özelliğini taşıdığını görüyoruz. 320 metreye kadar çıkan kuleleri nedeniyle de yine dünyanın en yüksek kulesine sahip.

Jeopolitik konumu nedeniyle dünyada oldukça önem arz eden köprünün işletmesi Türk ve İtalyan iki ayrı firma arasında paylaşılıyor. Fransız Mühendis Michel Virlogeux tarafından tasarlanan köprü arabalar için 4+4, raylı sistem için 1+1 şeritli olacak. Köprünün 29 Mayıs 2015 tarihinde açılması planlanıyor.

Rumeli Kavağı'ndan 3. Köprü
Rumeli Kavağı’ndan 3. Köprü

Garipçe ve Poyrazköy hakkında

Geçtiğimiz günlerde köprünün Avrupa Yakası ayağı olan Garipçe Köyü‘ne ve biraz daha ilerisi olan Rumeli Feneri Köyü‘ne keşif gezisine çıktım. İstanbul’un günlük yaşam tarzından uzak bambaşka bir kasaba köyü olan Garipçe ve Rumeli Feneri Köyü‘ne ulaşım İETT otobüsleriyle de sağlanabiliyor.

Köyde yaşayanların yaşayış tarzları tahmin ettiğiniz gibi zengin ve elit kesim değil. Beni en çok şaşırtan kısmı da bu oldu. Sonuçta İstanbul Boğazı gibi bir geçidin en kuzeyinde ve en güzel yerinde oturuyorsunuz. Arazi de değerli, mekan da güzel. Fakat köy, umduğum gibi villalardan değil, gecekondular ve iki-üç katlı dayanıksız binalardan oluşuyor. Acaba hemen karşısındaki Poyrazköy’de aynı yaşam tarzına sahip mi? (Poyrazköy hakkında bilgi sahibi olan varsa benimle paylaşmasını rica ediyorum)

Köprü yapıldıktan sonra Sarıyer ve Beykoz ilçelerinin değerini de elbette arttıracak. Acaba bu köyler de o saf güzelliklerinden ve yaşam tarzlarından kopacak mı?

3. Köprü manzaralı plajlar

İstanbulluların haftasonu kaçamaklarının da yapıldığı bölgede birçok plaj bulunuyor. Sizlerle Rumeli Kavağı‘ndaki bir plajı paylaşmak istiyorum. İlerideki boşluğa 3. Köprüyü hayal edin : )

Rumeli Kavağı Plaj 3. Köprü
Rumeli Kavağı Plaj 3. Köprü

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;