3. Köprü’nün inşaatından yakaladığım görüntüler

3. Köprü'nün inşaatından yakaladığım görüntüler 1

İstanbul‘un ulaşımında önemli rol oynayan uluslararası düzeydeki iki Boğaz köprüsüne bir yenisi daha ekleniyor.


Şehirlerarası ve Uluslarası taşımacılıkta kullanılarak İstanbul’un merkezindeki mevcut köprülerin trafik yükünü hafifletme, İstanbul’un kuzeyine kurulan yeni şehre ve 3. Havalimanına kolay ulaşma ve Kanal İstanbul projesine bağlantı sağlamak amaçlarıyla planlanan 3. köprü, Poyrazköy-Garipçe köyleri arasına kuruluyor. Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yapılan ve ortasından hızlı trenin de geçeceği proje için çalışmalara başlandı.

Köprüye verilmesi planlanan ‘Yavuz Sultan Selim‘ ismi hakkındaki tartışmalar hala devam ediyor. Bana sorarsanız bir kişinin ismini vermek yerine Kuzey İstanbul Köprüsü şeklinde bir isim verilmesi uygun olabilirdi diye düşünüyorum. En azından kimse üstünde tartışamazdı.

En’lerin köprüsü

3. köprünün teknik detaylarını incelediğimizde 59 metre genişlikte, 1408 metre ana açık (toplam 1875 metre) uzunlukta, raylı sistemin de geçtiği dünyanın en geniş ve en uzun asma köprüsü olma özelliğini taşıdığını görüyoruz. 320 metreye kadar çıkan kuleleri nedeniyle de yine dünyanın en yüksek kulesine sahip.

Jeopolitik konumu nedeniyle dünyada oldukça önem arz eden köprünün işletmesi Türk ve İtalyan iki ayrı firma arasında paylaşılıyor. Fransız Mühendis Michel Virlogeux tarafından tasarlanan köprü arabalar için 4+4, raylı sistem için 1+1 şeritli olacak. Köprünün 29 Mayıs 2015 tarihinde açılması planlanıyor.

Rumeli Kavağı'ndan 3. Köprü
Rumeli Kavağı’ndan 3. Köprü

Garipçe ve Poyrazköy hakkında

Geçtiğimiz günlerde köprünün Avrupa Yakası ayağı olan Garipçe Köyü‘ne ve biraz daha ilerisi olan Rumeli Feneri Köyü‘ne keşif gezisine çıktım. İstanbul’un günlük yaşam tarzından uzak bambaşka bir kasaba köyü olan Garipçe ve Rumeli Feneri Köyü‘ne ulaşım İETT otobüsleriyle de sağlanabiliyor.

Köyde yaşayanların yaşayış tarzları tahmin ettiğiniz gibi zengin ve elit kesim değil. Beni en çok şaşırtan kısmı da bu oldu. Sonuçta İstanbul Boğazı gibi bir geçidin en kuzeyinde ve en güzel yerinde oturuyorsunuz. Arazi de değerli, mekan da güzel. Fakat köy, umduğum gibi villalardan değil, gecekondular ve iki-üç katlı dayanıksız binalardan oluşuyor. Acaba hemen karşısındaki Poyrazköy’de aynı yaşam tarzına sahip mi? (Poyrazköy hakkında bilgi sahibi olan varsa benimle paylaşmasını rica ediyorum)

Köprü yapıldıktan sonra Sarıyer ve Beykoz ilçelerinin değerini de elbette arttıracak. Acaba bu köyler de o saf güzelliklerinden ve yaşam tarzlarından kopacak mı?

3. Köprü manzaralı plajlar

İstanbulluların haftasonu kaçamaklarının da yapıldığı bölgede birçok plaj bulunuyor. Sizlerle Rumeli Kavağı‘ndaki bir plajı paylaşmak istiyorum. İlerideki boşluğa 3. Köprüyü hayal edin : )

Rumeli Kavağı Plaj 3. Köprü
Rumeli Kavağı Plaj 3. Köprü

Yanıt Verin

20 yorum
 • hocam valla sadece bir göz attım ve birden fala secenekli bir çalısma yapmıssınız sizi tebrik etmek istiyoruym dakikalarca oyalanıp işlerimi görebilirim ellerinize sağlık tesekkurler.

 • Köprünün inşaasında şantiye alanına prefabrik yapılar yaptık. Projenin son bitiş detayını inceleme fırsatımız oldu. Ağaçlandırma kalan bölgelere yapılacak ve şuanda arazilerin bir çoğunda sökülenler sarıyerde bir alana dikilmek üzere götürüldü.

 • Her yapılan iş iyi niyetle başlar. İyi niyeti değiştirende iyi niyet sergileyende yanlış yapanda yanlıştan dönende insandır. Kesim yapılır, yapılacaktır da. Otoban, karayolu, maden ocakları çevresi, duble yollar çevresinde hummalı şekilde peyzaj çalışmaları yapılmaktadır. Şileye gittiğimde maden ocakları çevresinde, karayolları çevresinde yeni fidanlar dikilmiş. İğne yapraklı ve geniş yapraklı ağaçlar kullanılmış. Sedir, Fıstık çamı gibi kurak yerlerde de yetişebilen bitkiler kullanılmış. Kimi yerlerde yollarda alle yapması için Çınar ağaçları kullanılmış. Önceden kurak çıplak görünen yerlerde de bariz şekilde görünen bir ağaçlandırma yapılmış. Yavuz sultan selim köprüsü tüneller ve viyadüklerle minimum ağaç kesimi ile çalışmalarına devam ediyor. En kısa sürede açılır inşAllah.

 • Şuraya muhalefet kanadindan yorum yapan bir tane bile akıllı insan olmaz mi arkadaş ? O zaman sartlar, nüfus durumu 3. Kopruyu gerektirmiyordu. Ama simdi gerektiriyor. Dogaya değen her insan eli ister istemez zarardır. Ama önemli olan bu zararı en aza indirmektir. Iktidar TC tarihinde gorulmemiş oranda ağaçlandirma projesi yaptı. Ama bunu görecek göz nerede. Iktidarin koyunlari kadar bu boş beleş yorum yapanlar da muhalefetin hormonlu koyunlaridir. Hadi ciftliginize !

  Bunlar 1. köprüden beri böyle laf eder dururlar. Ama en önde koşup arabalariyla kullanırlar.

  Biz 3. köprüden geçeceğiz arkadaş. Sen git takayla geç.

  • Senin dediğin nufüs durumu insanların üremesiyle artmaz. Senin düz mantığına göre 30 sene sonra boğaz da köprü yapacak alan kalmaz ;) Şehir planlamasıyla ilgili yorumumu okumamışsın heralde. Nüfus; diğer illere yaşayacak kaynak yapmazsan çoğalır. Bundan öncekiler yapmadı diye sen de yapmamak durumunda olamazsın. sen de yapmazsan sen de gidersin bir gün. Bu gün 70 milyonun 20 milyonu istanbuldaysa ve istanbul yüz ölçümü olarak diğer tüm şehirlerin çoğundan küçükse burda ki planlama da bariz bir hata var. bu iş köprüyle otoyolla düzelmez. Ben kendimi bildim bileli istanbuldayım. Neden geldik diye soruyorum. İş diyorlar. Millete neden geldiniz diyorum iş diyorlar. O zaman orda durcaksın köprü falan değil hikaye. Köprü hiç bişeyi çözmez. İstanbuldaki nüfus artışı yeni gençliğin abazalığından kaynaklanmıyor. tam tersine şimdikiler daha az çocuk yapıyor. O zaman orda durcaksın düşünceksin. Başka şehirlere de avm yapılırsa, başka şehirlere de iş kaynakları giderse, başka şehirlere de yollar yapılırsa nüfus dengelenir trafikte olmaz. Çile de doğa katliamı da ;) Anlayabilene

  • Avm si olmayan 25 ilimiz mevcut. Haberler de avm tartışılırken o ne diyen insanlar var dostum. Köylerinde ki yollar da rahat yürüyemeyenler var. Ben 3.köprüden geçcem sen takanla geç demek insafsızlıktan başka hiç bir şey değildir. Aslında benim gözümde cevap verilecek bir insan değilsin de neyse, düşmüşe tekme atmak bize yakışmaz.

   • Emre Bey; herkesden sizinle aynı bakış açıda olmasını bekleyemezsiniz. Eğer böyle olsaydı düşünce diye bir şey olmazdı. O yüzden başkalarının düşünce haklarına da saygı gösterecek şekilde yorumlarınızı yaparsanız sevinirim.

    • Fatih Bey; haklısın peki ama bence bana dediklerinizi Murat arkadaşımıza demeniz gerekirdi. Kimin ne dediği ortada iken, kişiliğime koyun denirken ve takanla geç deyip alay edilirken, benim cevap verilecek bir insan değilsin gözümde demem gayet normaldir. Bu benim düşüncem. Tarafsız blogunuz için teşekkürler. İnsanlar bu konularda artık hassaslaştı. Bunlara sebebiyet verenler ise biz siz kavramını her söyleminde pekiştirenlerdir. Mitinglerinde onlar, çapulcular diyerek bölenlerdir. Bir düşünce özgürlüğü var ise bu herkes için geçerlidir. Tencere tava çalanlar dahil gözaltına alınıyorsa bu yönetimde bir zayıf nokta var demekki, insanları korkutarak diktatörlükle susturmaya çalışıyorlar. Bütün herşey birleştiğinde malesef bir hassasiyet ortaya çıkıyor. Bu şekilde alaycı tavırlarla hadi çiftliğinize biz yaparız olur tavırlarına karşı bir tepki göstermek her insanın hakkıdır. Düşünce hakkını bence yanlış kişiye hatırlatmışsınız. Saygılar

 • Geçmişte üçüncü köprü istanbul adına katliam olur diyen bir başbakan bugün çıkmış 3.köprü diye övünüyor. Fısdemir kendini başbakana duyurmaya mı çalışıyosun. Bunun neresini savunuyorsun? Gezi parkı makalende yazmıştım ama burdada yazayım. 2000 adet ağaç yok yere “YANLIŞLIKLA” katledildi orada. Tamamen rant amaçlı yapılan bir köprü güzel değildir benim gözümde. Birde gelin benim köyümde köprü yapın a be insafsızlar.

  Derenin üzerindeki köprüden geçerken korktuğum bu ülkede 3.köprü yapılıyormuş ne fayda ?

  • :) Şuanki muhalefetin yaptığını yapmış o da. Bütün siyasetçiler aynıdır. İktidarda gözü olduğu için başka projeyi halka kötü yansıtıp desteklemezler, kendi dönemlerinde de ‘yaşasın biz yaptık’ derler.
   Yazıda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapılan resmiyet kazanmış bir projenin detaylarını anlattım. Ak Parti yapmıştır, Başbakan’ı destekliyorum diye bir laf çıktı mı benden?
   Tarafsız olarak yorumlandığında İstanbul’da trafik diye bir problemimiz var. Ve bunun için de bu tür projeler gerekiyor. Eğer ağaçlar sizin için çok değerliyse İstanbul trafiğinde geçirdiğiniz saatler için birilerine kızmayın. Benim trafikte geçirecek kadar boş vaktim yok.

   • senin trafikte geçirecek zamanın yoksa metrobüs kullan. Zamanında yüzyılın projesi diye destek verdiğin geçenler de de fotosentez yaptım dediğin metrobüste. Şu gereksiz ilan edilenleri. Seninki düz mantık trafik var köprü yap yol yap. insan çok site yap. kaza oldu buraya trafik lambası koy. sizin mantığınız bu şekilde ilerliyor malesef. korkutucu ve ürkütücü derecede beyin kullanamama. Gördüğünü anlayamama hastalığı diye bir hastalık var mı araştırmam gerekiyor sayenizde.
    Temde ikitelli fsm yönünde giderken bir sultançiftliği sapağı vardır 5 şerit yoldan tek şerit giriş. oraya giren insanlar her akşam 3 şerit yanyana dizilirler ver arkası trafik olur. Bu planlamayla alakalı. Gözünün gördüğü yerlerdesin. tamamen düz mantıkdasın. bizde yol yapılır sel olur sonra üzerine yağmur oluğu açılır ;) büyüklerim derdi sorunun köküne in diye. Trafik dediğin olay seninle her iddaasına girerim ki o köprüyle daha da artacaktır. ve umarım tüm günün yollarda geçecektir.

 • “Yanlışlıkla” kesilen ağaçlardan ve bilerek yapılan ağaç katliamından da bahseder misin lütfen Fatih.

  • Eğer projeye karşıysanız. Köprüden geçerken bu ne trafik diye boşuna kızmayın derim. Ben katliam olduğunu düşünmüyorum. Eminim ki proje bittikten sonra açık kalan yerler tekrardan ağaçlarla kaplanacak.

   • Bende eminim ki seninde dediğin gibi (plajdaki köprü manzarası) köprü manzaralı zenginlerin mekanları kurulacak. Barlar, restaurantlar, köprü manzaralı avmler, zenginlere villalar, boy boy siteler. Şu an ki o çevrede yanlış kesilen ağaçların sebebi: ileride oralarda konuçlanacak inşaatlarda ağaç kesimi yok demek içindir. Şimdiden yanlış yanlış temizliyorlar.
    Aç gözünü Türkiye’m. karış karış satıyorlar seni.

   • Şehir planlaması nedir? Şehir planlaması nasıl yapılır? Şehir planlaması yapılırken nelere dikkat edilir?

    Bu konuları araştırıp, bu konular ile İstanbul’u özdeşleştirip bir makale yazmanı istiyorum Fatih.
    Boş vaktin varsa tabi.
    tamamen örnek: senin elinde 5 hektar toprak varsa. o toprakta 100 insan yaşabilirse. sen oraya o 100 insanın en rahat yaşayabileceği alanı oluşturmak zorundasın yöneticiysen. ve o 100 insan dısında evini satanlar haricinde, turistler (türk veya yabancı) başka insan almaman gerekir, yerin o kadar ise. Ama sen boy boy gökdelenler yapıp 100 m2 de 100 insan yaşatıyorsan 3 değil 20 köprü de yetmez senin trafiğine. kaldı ki uluslararası otoyol olarak bakıldığında otoyolun kenarında avm’si olan tek Ülkeyiz ;)

    Şehir planlaması önemlidiiir. Köprü çözüm değil arkadaşım.

   • Kızmıyorum Fatih, dört dörtlük bir şehir istemiyorum. Ama zaten yıllar geçtikçe azalan ve henüz bu iki köprü bu şehrin ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılarken üçüncüsüne gerek olmadığını düşünüyorum. Benim için hassas olan konulardan biri bu yanlış temel atılma olayı. Oraya ne olacağı belli değil. Büyük ihtimal o alan satılacak birilerine. Bu arada proje detaylarında ağaçları kesmeyeceklerini söylemişlerdi ama internetteki görüntülerde ağaçları kestiklerini görüyoruz. Ben bir şekilde kandırıldığımızı düşünüyorum.