56. Eurovision’da kazanan: Kardeş ülke Azerbaycan

56. Eurovision’da kazanan: Kardeş ülke Azerbaycan

Eldar Qasimov - Nigar Camal
Eldar Qasimov - Nigar Camal

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde yapılan 56. Eurovision Şarkı yarışmasında kazanan: Kardeş ülke Azerbaycan oldu!

Biliyorsunuz ki ülkemiz ne yazıkki talihsiz bir sonuç alarak finale çıkamamıştı. Fakat bu durum finalde Türk bayrağının dalgalanmasına engel olamadı. Şarkıcı Nigar Camal oylama boyunca elinden düşürmediği Türk bayrağını; kazandıklarının açıklanmasından sonra sahneye de taşıdı. Ve kendi ülkesinin bayrağı yerine, Türk bayrağını öperek bu mutlu anı milyonlarla paylaştı. Bu sırada finale çıkamadığı için hüzünlü bir şekilde yarışma izleyen Türk halkı gözyaşlarına hakim olamadı.

Öncelikle anlatmaya en başından başlamak istiyorum. 10 Mayıs günü Eurovision’un ilk yarı finali yapıldı. Ülkemizinde bulunduğu bu yarı finalde toplam 19 ülke yarıştı. Fakat ülkemiz talihsiz bir oylama süreci geçirdi ve finale çıkamadı.

Büyük finalden sonra yarı final puanları açıklandı. Bizim yarıştığımız 1. yarı finalde birinci 133 puanla Yunanistan oldu, ülkemiz ise 47 puanla 13. oldu.

Bir gün sonra yani 12 Mayıs’ta yapılan 2. yarı finalde ise birinci 155 puanla İsveç oldu.

5 kurucu üye (parayı basan düdüğü çalar üyeleri) ve yarı finallerden çıkan 20 ülke olmak üzere, toplam 25 ülke büyük final için tekrar yarıştı.

Büyük finalde birbirinden başarılı ülkeler bir arada yarıştı. Gece boyunca en kötü şarkıyı bir türlü seçemedim. Yani hepsi birbirinden iyiydi.

Daha sonra şüphesiz Eurovision’un en heyecanlı anı olan oylama zamanı geldi. Ukrayna, İsveç, İtalya ve Azerbaycan arasında çekişmeli olarak geçen rekabet sürecinde, Running Scared şarkısıyla katılan Azerbaycan sonlara doğru fark attı ve 221 puanla birinciliği aldı.

Yarışmaya son 4 yıldır katılan Azerbaycan, ilk onlarda geçen 3 yılın ardından ilk defa birincilik elde etti.

SAHNEDE KARDEŞLİK ŞÖLENİ!

Oylama boyunca Türk bayrağını elinden düşürmeyen Nigar Camal, kazandıklarının açıklanmasıyla Türk bayrağıyla sahneye koştu. Hatta yukarıdaki fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi Türk bayrağına sarılarak ve öperek sevincini milyonlarla paylaştı. Bu süreç içerisinde Azerbaycan bayrağı sadece dansçıların elinde yer buldu.

Yaşanan bu olay kazanma sevinciyle ne yaptığının farkında olmamaktan kaynaklı olabilir. Çünkü muazzam bir yarışmada aniden kazandığınızı öğrenseydiniz siz ne yapardınız? O heyecanla elindeki bayrağın ne olduğunun farkına varamamış olabilir ve kaptığı gibi sahneye atlamış olabilir. Bilhakis farkında olmadan yapılan bu durum Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini daha da pekiştirdi ve doruk noktasına ulaştırdı.

Şimdi geriye tek bir soru kalıyor. Acaba biz kazansaydık, elimizde Azerbaycan bayrağı ile çıkarmıydık?

57. Eurovision’un Azerbaycan’da yapılacağını da bu bağlamda gururla belirtelim. Ell/Nikki olarak tanıtan Eldar Qasimov ve Nigar Camal’ı tebrik eder, bütün Azerbaycan’a kardeşlik sevgilerimizi iletiriz. Gecede yaşanan o anları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;