Acun da haklı Demet de, çünkü burası Türkiye

Acun da haklı Demet de, çünkü burası Türkiye

Dün gece yeni bir tartışma alevlendi. Aslında kökleri bir hafta önceki Yetenek Sizsiniz Türkiye programına dayanıyor, çok da yeni değil. Sadece basına yeni yansıdı.

Yetenek Sizsiniz programına konuk jüri üyesi olarak katılan Demet Evgar programda sergilenen birkaç yeteneğe gösterdiği yapıcı bir tepkiden dolayı programın yapımcısı Acun Ilıcalı tarafından tabiri caizse ayar yedi. Suskunluğunu koruyan Demet Evgar dün gece Twitter’dan yaptığı 9 maddelik bir açıklamayla adeta programı yerden yere vurdu.

Öncelikle Yetenek Sizsiniz’de tartışmayı alevlendiren meseleyi bi izleyelim;

Videoda da görüldüğü üzere Demet Evgar, programda sanat değeri taşımayan bazı isimlerin seyircinin alkış tepkisine göre derecelendirilmesine oldukça içerlemiş ve bana göre çok yerinde bir tepki göstermiş. Tiyatro ve Müzik sektöründen katılan iki yarışmacıya verdiği ayar, herkesin söylemek istediği fakat söyleyemediği bir cinstendi. Fakat yapımcı Acun, haklı olarak programını savunmaya geçti ve Demet Evgar’a üstü kapalı tepki gösterdi.

Bunun üzerine Demet Evgar “Acun nasıl zengin oldu?” başlığı altında şu 9 maddeyi Twitter hesabından gönderdi;

  1. Bildiğiniz gibi, “Yetenek Sizsiniz” adlı programda, “onların zor günlerinde” jüri üyesi olarak bulundum.
  2. Benim için gerçekten de ilgi çekici bir gözlem olacağını düşünüyordum ki, öyle de oldu.
  3. Evet. İyi bir gözlem oldu çünkü bu sâyede bu ülkede estetiğin, san’âtın, edebiyâtın ve insân rûhuna hitâb edenlerin değil ahmak yığınlarına hitâb edenlerin güç kazanacağını hep birlikte görmüş olduk.
  4. Bir juri düşünün ki, bir kimsenin san’ât veyâhûd kâbiliyet yönünden üstünlüğünü kitlelerin alkışlarına göre belirlesin.
  5. İşte halk, bu popülist döngü ile ahmaklaştırılmaktadır.
  6. Ahmakların zevklerine hitâb etmek, sistemin sözde “aydınlanmış” (illuminated) esâs sâhiblerini ya’nî robotlaştırıcıları güçlendirirken, toplumları ise aylık maaşlarına (samanlarına) bağımlı çiftlik hayvanları hâline getirmektedir.
  7. Ahmaklara hitâb etmek sizi maddî olarak zengin kılar. Fakât esâs zenginlik, erdemlice bir hayât sürmekten başka hîçbir şey değildir.
  8. Erdemli kalabilenlere selâm olsun.
  9. Buradan sistemin sözde sâhiblerine yani sözde “aydınlanmışlara” sesleniyorum: Siz çoksunuz fakât biz haklıyız.

Türk halkını ağır bir dille eleştiren bu maddelerden 1 tanesi hariç hepsi “cuk” diye oturmuştu bana göre. O da 1. madde! Her ne olursa olsun, arada ne tür bir tartışma geçerse geçsin “onların zor gününde gittim” diyerek bir zamanlar İbrahim Tatlıses’in Yıldız Tilbe’ye yaptığı şeyi yapmasını doğru bulmadım. Bu iş ahlakına uygun bir davranış da değil bana göre. Bunun dışındaki bütün maddeleri ben de doğru buluyorum.

Ama Acun da haklı! Çünkü yayın yaptığı ülke Türkiye’ydi. Eğer Demet Evgar gibi sanatsal ve teknik açıdan bütün yarışmacıları değerlendiren bir jüri olsaydı zaten o program yürümezdi. Çünkü Türk halkının kafası böyle! Bunu istiyorlar ve Acun da bu boşluğu görmüş ve cebini doldurmuş zeki bir “patron”. Yaptığında hiçbir yanlış yok. Zengin olmak zeka ile olan bir iş zaten. O da zekasını, daha doğrusu Türk halkının cahil duygularını kullanmış. Başarmış da.

Biz bu yarışmada bir köpeğin birinci olduğunu bile gördük. Kime neyi anlatmaya çalışıyorsun ki ey Demet Evgar? Acun da herşeyin farkında zaten, ama bozuntuya vermiyor. Neden versin ki?

Benim bir diğer tepkim de Murat Boz’a ve Eser Yenenler’e oldu. O sırada Acun’u yumuşak bir dille ekarde edebilirlerdi. “Albümlerin satmadığı bir ülkede konser vererek para kazanıyorum” diyen bir kişinin sanatından da şüphe ederim ben, Murat Boz’u kastediyorum. Bu ne saçma bir yaklaşım? Şahsen ben üzüldüm onun adına, çünkü bir sanatçı olarak orada Acun korkusuyla üstü kapalı da olsa Demet Evgar’a destek çıkmalıydı. Demek ki tüm dünyada olduğu gibi bu ülkede de yılanı deliğinden çıkaran tek şey PARA.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;