Eurovision 2009 birincisi Alexander Rybak ile röportajım

Röportajlar bölümünü açtığımdan beri, ünlü kişilerle yaptığım sizlere deneyim kazandıracak röportajlara kaldığım yerden devam ediyorum.

Eurovision‘u, Rusya‘da yapılan gecede aldığı rekor seviyedeki oyla kazanarak ülkesi Norveç‘e birincilik getiren genç kemancı Alexander Rybak ile internet üzerinden bir röportaj gerçekleştirdim.

Alexander Rybak - Fatih Özdemir

Röportajdan bir yıl sonra, 17 Eylül 2013 tarihinde, İstanbul’a gelen Alexander Rybak ile bizzat görüştüm ve konserine katıldım. İlgili yazı için buraya tıklayınız.

Eurovision gecesiyle ve hayatıyla ilgili sorular sorduğum röportajı ilginizi çekebilecek videolar eşliğinde burada paylaşıyorum. Röportajın orijinal İngilizce versiyonu için buraya tıklayabilirsiniz.


Fatih Özdemir – Interviewer/ Merhaba Alexander! Eurovision Şarkı Yarışmasını kazandıktan sonra meşhur bir sanatçı oldun. Ben de seni bu yarışmadan sonra tanıma fırsatı buldum. Mükemmel derecede keman çalıyorsun. Niçin kemanla ilgileniyorsun? Onu çalmayı nasıl başardın?

Alexander Rybak / Teşekkürler (Röportaj için)! :) Benim en büyük ayrıcalığım iyi bir evebeyne sahip olmak. Onlar benim keman yeteneğimi ben 6 yaşındayken gördüler. Onlar bana çok baskı yaptı, ama sevgiyle…

Fatih Özdemir / Eurovision sürecinden bahsedebilir misin? Ülkendeki halk oylamasında en yüksek oyu alarak seçildiğini biliyoruz. Hangi aşamalardan geçerek seçildin?

Alexander Rybak / Norveç’teki seçmelerde 3 yarıfinal ve bir büyük final vardı. Ülkemde büyük bir seçim etkinliği yapıldığı için çok mutluyum. Böylece çoğu sanatçı adil bir şekilde (Eurovision için) rekabet edebiliyor. Yine de diğer ülkelerin seçim yapmadan sanatçı göndermesine saygı duyuyorum.

Fatih Özdemir / Sosyal Medyada Türkiye ile yakından ilgilendiğinizi görüyorum. Fakat, İzlanda’da yaşanan Volkanik patlamadan dolayı iptal edilen İstanbul etkinliğinden sonra hiç Türkiye’de bulunmadın diye biliyorum. Türkiye’ye tekrar gelmeyi düşünüyor musun?

Alexander Rybak / Türkiye’de bir kere bulundum, Alanya’ya geldim. Güzel bir ülke ve sıcak insanlar var. Türk organizatörlerden bir davet almayı umuyorum.

Fatih Özdemir / Kliplerinde ve performanslarında, canlı ve enerjik bir Alexander görüyoruz. Bu enerjiyi nereden alıyorsun?

Alexander Rybak / Genellikle sakin ve ayakları yere basan biriyim. Bütün enerjimi performanslarımda ve kliplerimde de koruyorum.

Fatih Özdemir / Eurovision’a katıldığın yılda, “Kazanır” dediğin bir sanatçı var mıydı? Bizim o yılki temsilcimiz Hadise hakkında ne düşünüyorsun?

Alexander Rybak / Kazanmama rağmen, Hadise’nin en cool şarkı olduğunu düşünüyorum. En büyük hayalim, onunla birlikte şarkı söylemek.

Fatih Özdemir / En etkileyici Eurovision gecesinin ülken Norveç’te yapıldığına inanıyorum. Gerçekten de muhteşemdi. O gece hakkında neler düşündüğünü söyleyebilir misin?

Alexander Rybak / Ben zaten her konserimde ve gösterimde aynı duyguları yaşıyorum: Gergin, tatminkar ve mutlu!

Fatih Özdemir / Gelecek ile ilgili planların nelerdir?

Alexander Rybak / Besteci olmak istiyorum. Güzel eşim ve çocuklarımla barış içinde bir yaşam istiyorum.

Fatih Özdemir / Senin favori Eurovision şarkın hangisi?

Alexander Rybak / Kuşkusuz Rusyalı Nineler!

Fatih Özdemir / Dünyada örnek aldığın keman virtüözleri kimler?

Alexander Rybak / Sadece Yasha Heifetz’i örnek alıyorum. Tüm yeniler (kemancılar); sadece onlar gibi iyi görünmek için, saçma sapan yüz ifadeleri yapmayı deniyoruz.

Fatih Özdemir / Aniden meşhur oldun. Çoğu yetenekli gencin hayali bu. Deneyimlerini onlarla paylaşabilir misin?

Alexander Rybak / Önemli olmak güzel, ama güzel olmak daha da önemlidir. Her ne olursa olsun, insanların önünde büyük bir mutlulukla şarkı söylemeliler. Daima!

Fatih Özdemir / Tekrar’dan Eurovision’a katılacak mısın?

Alexander Rybak / Evet. Çok kez, ama bestekar olarak!

Fatih Özdemir / Türkiye’deki hayranlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Alexander Rybak / Bekledikleri için çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki seferde sizi ziyaret edeceğim. Bütün şarkılarımı indireceğinizi umuyorum!

Fatih Özdemir / İnternette blog sitelerini okuduğuna inanıyorum. Tasarım ve genel görüntü açısından Fozdemir.com’u değerlendirebilir misin?

Alexander Rybak / Bence muhteşem görünüyor. Okumak için çok rahat bir blog. Tebrikler!

Alexander Rybak’a ben de burdan teşekkürlerimi iletiyorum. Kendisine başarılar diliyorum. Seni seviyoruz Alexander Rybak!