Ankara hakkında herşey

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

PARKLAR – KIZILAY – TURİZM OFİSLERİ

Ankara benim hayran kaldığım bir şehir. Diyeceksiniz ki İstanbul aşığı Fozdemir’e ne olmuş böyle? :) Olan oldu, İstanbul’un yeni sahipleri mahvetti güzel şehrimizi, artık İstanbul yaşanılabilir bir şehir olmaktan çıktı. Curcunanın içinden Ankara gibi bakımlı bir şehre geçiş yapmak beni oldukça huzurlandırdı. Başkentimiz oldukça düzenli ve temiz bir şehir. Özellikle parkları efsane. Gençlik Parkı, Kuğulupark, Dikmen Vadisi, Göksu Parkı, Harikalar Diyarı, Altınpark, Cemre Parkı… Hepsine gidemedim belki, ama az çok hepsi hakkında bilgi sahibi oldum. Belki bir sonraki gidişimde tamamını gezme fırsatı elde ederim. Ankara’nın denizi yok, ama bana kalırsa İstanbul gibi denize sahip birçok şehre fark atacak parklara sahip. Karasal iklimde nefes alacakları çok alan var, doğal güzellik hat safhada. Ana yollardaki ve caddelerdeki dev ağaçlar, yabancı ülkelerdeki dev bulvar caddelerini anımsatıyor adeta.

Kızılay denilen semt ise şehrin tam merkezi, Ankara’nın kalbi sayılır. Yani çoğu toplu ulaşım araçları ve ana yollar Kızılay’a çıkıyor mutlaka. Ankaralılar için ortak bir buluşma noktası da denilebilir. Kızılay’ın yakınlarındaki en popüler caddelerden biri de Karanfil Sokak. Bana çok cazibeli gelmese de Ankaralıların buluşma mekanlarından biri haline gelmiş.

Ankara Kızılay 001

Eğer Kızılay çevresindeki işlek şehir merkezinde insanların içine karıştığınız cıvıl cıvıl bir şehir turu düşünürseniz tavsiye edeceğim en iyi güzergah Kuğulu Park – Tunalı Hilmi Caddesi – TBMM – Kızılay Meydanı – Sıhhiye ve Ulus (Gençlik Parkı) olacaktır. Tabi dilerseniz siz ters yönde de tura çıkabilirsiniz :)

Ankara’ya birgün gidersiniz diye kısaca Turizm Ofislerinin konumlarından da bahsedeyim size. Kültür Bakanlığı’nın Turizm Ofisinin biri Tarihi Tren Garı‘nın içinde bulunuyor, diğeri de Ulus’taki Kültür ve Turizm Bakanlığında. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Turizm ofisine ise Ankara Kalesi’ndeki tarihi evlerde denk geldim. Bilgilendirme açısından Belediye’nin broşürlerini daha başarılı buldum. Bunlar benim eriştiklerim. Listenin tamamına ilgili kurumların resmi sitelerinden ulaşabilirsiniz.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ >>

  1. Giriş Bölümü
  2. Parklar – Kızılay – Turizm Ofisleri
  3. Ulus – 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi – 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi – Heykel Meydanı
  4. Roma Hamamı – Hacı Bayram-ı Veli Camii – Hamamönü
  5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Çengelhan Rahmi Koç Müzesi – Ankara Kalesi – Ulucanlar
  6. Gençlik Parkı – Harikalar Diyarı – Lunaparklar
  7. Etnografya Müzesi – Resim ve Heykel Müzesi – Anıtkabir
  8. Alışveriş Merkezleri
  9. Teleferikler – Keçiören
  10. Bonus: Kazan – Kapanış

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Yazar: Fatih Özdemir