Ankara hakkında herşey

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

ULUS – HEYKEL – ESKİ TBMM BİNALARI

Gezime ilk olarak Ulus’tan başladım. Çünkü Ankara’da gezilebilecek çoğu turistik mekan Ulus çevresinde. Ulus’tan yürüyerek çoğu tarihi yere gidebilmeniz mümkün.

İlk olarak Cumhuriyet Caddesi üzerinden Ulus Heykel meydanına doğru yol aldım. Bu yokuş yol üzerinde bizi ilk olarak 2.TBMM binası karşılıyor. Birkaç adım ötesinde ise 1.TBMM binası bulunuyor. İlk olarak Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan 2.TBMM binasına girdim. Müzenin yönetimi Kültür Bakanlığı’nda, yani Müzekart ile giriş yapmanız mümkün. İçerde Cumhuriyet kurulmasında aktif rol almış birçok şahsiyeti görebilmeniz mümkün. Başta Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birçok önemli isme ait şahsi eşyalar ve bilgiler müzede mevcut. Atatürk’ün konuşma yaptığı ana meclis salonunun iç mimarisi beni kendine hayran bıraktırdı. Salonda Atatürk’ün konuşmasının yankılanıyor olması sizi ister istemez o tarihi dönemlere götürüyor.

Daha sonra biraz ilerdeki 1. TBMM binasına geçiş yaptım. Genel olarak bakıldığında 2. TBMM binası 1. TBMM’ye göre daha görkemli. Çünkü şuanda Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan asıl 1. TBMM binası zamanında halktan gelen yardımlarla restore edilmiş ve apar topar meclis olarak kullanılmış. Zamanında meclis için kullanılabilecek en az maliyet gerektiren bina Ulus’taki bu binaymış. Uzun süre Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına tanıklık eden bina daha sonra bu ulvi görevini 2. TBMM binasına devretmiş. Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan 1. TBMM binasının yönetimi TBMM Milli Saraylar’a ait. Bundan dolayı Müzekart geçmiyor. Fakat ücreti çok fahiş değil. İçeride fotoğraf çekimi yasak olduğu için size görüntüler sunamıyorum. Ankara’ya yolu düşen her Türk genci bu iki önemli tarihi binayı mutlaka ziyaret etmeli.

Ankara Ulus Heykel 0011.TBMM’den çıktığınızda karşınıza tarihi bir Atatürk heykeli çıkıyor. Ankara’nın simgesi haline gelen bu heykel, zamanla çevresine yapılan binalar nedeniyle eski fotoğraflardaki havasını kaybetmiş.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ >>

  1. Giriş Bölümü
  2. Parklar – Kızılay – Turizm Ofisleri
  3. Ulus – 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi – 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi – Heykel Meydanı
  4. Roma Hamamı – Hacı Bayram-ı Veli Camii – Hamamönü
  5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Çengelhan Rahmi Koç Müzesi – Ankara Kalesi – Ulucanlar
  6. Gençlik Parkı – Harikalar Diyarı – Lunaparklar
  7. Etnografya Müzesi – Resim ve Heykel Müzesi – Anıtkabir
  8. Alışveriş Merkezleri
  9. Teleferikler – Keçiören
  10. Bonus: Kazan – Kapanış

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Yazar: Fatih Özdemir