Fozdemir Blog
Anasayfa > Gezdim Gördüm > Ankara hakkında herşey

Ankara hakkında herşey

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizin başkenti olan Ankara’da kültürel ve turistik anlamda geniş kapsamlı ziyaretlerde bulundum. Toplam 10 sayfa!

closeBu yazı 4 yıl 13 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

ROMA HAMAMI – HACI BAYRAM-I VELİ CAMİİ – HAMAMÖNÜ

Yokuşu çıkmaya devam etmeden önce rotamdan biraz saparak yakınlardaki Roma Hamamı’na da uğradım. Hamam dediğime bakmayın, aslında Açıkhava bir Arkeoloji Müzesi. Bu tür Açıkhava Arkeoloji Müzesini geçen yıl Bandırma’dayken de görmüştüm, fakat bu biraz daha farklı. Şehirle iç içe ama şehirden bir hayli uzak. Bilmeyen biri o yolun kenarında, binaların arasında böyle bir apayrı dünyanın olabileceğini tahmin bile edemez bana kalırsa. Roma Hamamı günümüze kadar korunabilseydi, şuan Ankara için büyük bir tarihi değer olabilirdi. Fakat bu Açıkhava müzesinde sadece hamamın kalıntılarını görebiliyoruz. Üstelik hala birtakım arkeolojik çalışmalar da yapılıyordu.

Tekrar Atatürk Heykeli’ne geri döndüm ve yokuşa kaldığım yerden devam ettim. Hemen sol tarafta yeniden restore edilen Hacı Bayram-ı Veli Camii‘nin muazzam avlusu karşıma çıktı. Gerçekten muazzamdı, çünkü Ankara Büyükşehir Belediyesi burayı adeta dini bir cazibe merkezi haline getirmiş. Avluya eşlik eden tarihi Ankara Evleri, bilinen adıyla Hamamönü, avluya bambaşka bir ortam hazırlamış. Kuran sesine duyarlı havuz sistemi ise görülmeye değer.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ >>

  1. Giriş Bölümü
  2. Parklar – Kızılay – Turizm Ofisleri
  3. Ulus – 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi – 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi – Heykel Meydanı
  4. Roma Hamamı – Hacı Bayram-ı Veli Camii – Hamamönü
  5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Çengelhan Rahmi Koç Müzesi – Ankara Kalesi – Ulucanlar
  6. Gençlik Parkı – Harikalar Diyarı – Lunaparklar
  7. Etnografya Müzesi – Resim ve Heykel Müzesi – Anıtkabir
  8. Alışveriş Merkezleri
  9. Teleferikler – Keçiören
  10. Bonus: Kazan – Kapanış

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?