Ankara hakkında herşey

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Tarihi Ankara Evleri‘nin arasında kendinizi Safranbolu’da hissetmeniz mümkün. Safranbolu’ya henüz gidemedim, ama Ankara sayesinde gitmiş kadar oldum. Çoğu yerde bu tarihi evler karşıma çıktı. Yokuş yukarı Ankara Kalesi’ne doğru yürümeye devam ettim. Tabi bu bölgede iki tane görülmesi gereken müze var. Birincisi: Anadolu Medeniyetleri Müzesi.

Bu ödüllü müzede Anadolu’da yaşamış medeniyetlere ait kalıntılara ulaşmak mümkün. Biraz Arkeoloji Müzesi tadı var, ama asıl verilmek istenen mesaj Anadolu’da yaşamış medeniyetlerin kültürleri ve yaşayış şekilleri. Bu arada bu zamana kadar gördüğüm en gerçekçi Balmumu heykeli de bu müzede. (Yukarıdaki fotoğraf galerisine onu da ekledim) En ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılan bu balmumu beni oldukça etkiledi.

Bölgedeki bir diğer müze ise Çengelhan Rahmi Koç Müzesi. İstanbul’daki kadar muazzam ve büyük olmasa bile görülmeye değer. Yine bilindik bir Rahmi Koç Müzesi tadı var. Bu zamana kadar hiç Rahmi Koç Müzesi tadı almadıysanız mutlaka almanızı tavsiye ediyorum. Henüz buraya uğramamış Ankaralılar bile şehirlerinde böyle bir yer olduğu için şaşıracaklar. Müzenin orta kısmı restoran olarak kullanılıyor. Öyle tarihi ve modern bir havası var ki… Keşke tüm şehir böyle olsaydı diyesi geliyor insanın.

Burada biraz başka diyarlara sürüklendikten sonra, tekrar Türkiye gerçeklerine dönme vakti. Hedef: Ankara Kalesi

Ankara Kalesi 005

Doğallığına bırakılmış bir bölge diyelim. Yine kale içinde tarihi evleri görebiliyorsunuz fakat arka tarafı pek tekin yerler değil. Kale ziyaretlerinizi bu yüzden gündüz ve aydınlık vakitlerde yapmanızı tavsiye ediyorum. Kalenin içinde girdiğinizde hayatı futbol oynamak ve gelen turist kızlara “yanlışlıkla” top atmak zanneden birtakım mahalle delikanlısı sizi karşılıyor. Kalenin tepesinde efsane bir Ankara manzarası var. Burada tüm şehri görebilmek mümkün.

Kaleden çıktıktan sonra günlük gezimi de noktaladım. Yine bu bölgeye yakın Ulucanlar Cezaevi Müzesi de var. Fakat fazla vaktim olmadığı için orayı gezi rotamdan çıkarmak zorunda kaldım.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ >>

  1. Giriş Bölümü
  2. Parklar – Kızılay – Turizm Ofisleri
  3. Ulus – 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi – 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi – Heykel Meydanı
  4. Roma Hamamı – Hacı Bayram-ı Veli Camii – Hamamönü
  5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Çengelhan Rahmi Koç Müzesi – Ankara Kalesi – Ulucanlar
  6. Gençlik Parkı – Harikalar Diyarı – Lunaparklar
  7. Etnografya Müzesi – Resim ve Heykel Müzesi – Anıtkabir
  8. Alışveriş Merkezleri
  9. Teleferikler – Keçiören
  10. Bonus: Kazan – Kapanış

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10