Ankara hakkında herşey

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

GENÇLİK PARKI – HARİKALAR DİYARI – LUNAPARKLAR

Müzelerden bahsetmeden önce Ankara’nın merkezi bir noktasında bulunan Gençlik Parkı’ndan söz etmeden geçmek istemiyorum. Şehrin simgesi haline gelen Gençlik Parkı, biz İstanbulluların asla göremeyeceği güzelliğe sahip. Yapay bir güzellik olabilir, ama bu derece büyük bir havuzu ben İstanbul’un bir yerinde görmedim. Ankara’nın Lunaparkları ise ayrı bir bomba, resmen lunapark cenneti. İstanbul’da gidilebilecek lunaparkları sayın desem 1 elin parmağını geçmez. En son bi Vialand’imiz açıldı da, paçayı kurtardık. Ankara’da lunaparkları ele alan bir firma var. Şehirde nerede park varsa adamlar orayı lunaparka çevirmiş. Ankaralılar eğlencenin tadını biliyor bana kalırsa. Şimdi Atatürk Orman Çiftliği’nin Kuzeybatı kısmında Ankapark isimli bir projeye daha başlamışlar. Yapım aşamasında şuan, ama görünen o ki Ankara Temalı Park konusunda da İstanbul’u sollayacak gibi.

Ankara’nın bir diğer önemli parkı ise Sincan’daki Harikalar Diyarı. Burada da çok hoş vakit geçirdim. Oldukça da büyük bir park, üstelik mangallı piknik yapmanıza da müsaade ediliyor. İstanbul’da böyle bir park olsa talan ederlerdi. Ankaralıların bu parka ilgisi biraz az gibi geldi. Çünkü adamlar parka doymuş, oturdukları semtin yakınında mutlaka böyle muhteşem bir mesire alanı vardır. Tutup da niye Sincan’a gelsinler ki? :) Bu arada Göksu Parkı, Mogan Gölü ve Gölbaşı’nda da aklım kalmadı değil, bir sonraki gelişimde parklarında da daha geniş bir zamanda keşfe çıkarım diye ümit ediyorum.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ >>

  1. Giriş Bölümü
  2. Parklar – Kızılay – Turizm Ofisleri
  3. Ulus – 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi – 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi – Heykel Meydanı
  4. Roma Hamamı – Hacı Bayram-ı Veli Camii – Hamamönü
  5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Çengelhan Rahmi Koç Müzesi – Ankara Kalesi – Ulucanlar
  6. Gençlik Parkı – Harikalar Diyarı – Lunaparklar
  7. Etnografya Müzesi – Resim ve Heykel Müzesi – Anıtkabir
  8. Alışveriş Merkezleri
  9. Teleferikler – Keçiören
  10. Bonus: Kazan – Kapanış

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Yazar: Fatih Özdemir