Fozdemir Blog
Anasayfa > Gezdim Gördüm > Ankara hakkında herşey

Ankara hakkında herşey

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizin başkenti olan Ankara’da kültürel ve turistik anlamda geniş kapsamlı ziyaretlerde bulundum. Toplam 10 sayfa!

closeBu yazı 4 yıl 13 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

Bir başka gün Ankara için önemli olan iki büyük tarihi binayı ziyaret ettim. Birisi Devlet Resim ve Heykel Müzesi, diğeri de Etnoğrafya Müzesi. Şansımdan mıdır bilinmez, gökyüzü adeta benim için kendini bulutlara teslim etmişti. Bu benim için olumlu bir şans, çünkü bu tür havalarda Fotoğraf çekmeyi daha çok seviyorum.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin en ilgi çekici detayı otomatik açılan giriş kapısı oldu benim için. Diyeceksiniz bu çocuk daha önce otomatik kapı görmedi mi? :) Elbette gördüm, ama buradaki bir başka, böyle tarihi bir yerde bu tür bir açılır kapı beklemiyordum. O yüzden biraz şaşırttı beni, gidince ne demek istediğimi anlarsınız.

Adı sanat kokan bu güzide müzenin içinde ayrı ayrı sergiler var. Fotoğraf ve heykel sanatının meraklıları için kaçırılmayacak bir fırsat denebilir. Bu tarihi binanın hemen yanında ise Etnografya Müzesi var. Etnografya kelime olarak Irk Bilimi demek. Fakat bu müze çok eskiden amacının ötesinde bir görevi de üstlenmiş. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından, şuanki Anıtkabir’in görevini uzun bir süre Etnografya Müzesi üstlenmiş. Müzenin içindeki daha önce hiçbir yerde görmediğiniz bazı fotoğraflar ise oldukça ilgimi çekti. Bu fotoğraflara özel bir yazıda değineceğim. Bu yüzden Etnografya Müzesi için ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Yazıyı çok yakın bir zamanda çıkaracağım. Ama yinede oradan birkaç fotoğraf paylaşayım.

ANITKABİR

Etnografya Müzesi gibi Anıtkabir için de ayrı bir yazı yazılması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden Anıtkabir’e de bu yazımda değinmeyeceğim. Eğer merak ediyorsanız beni takip etmenizde fayda var. Çünkü çok ince bilgiler vereceğim sizlere.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ >>

  1. Giriş Bölümü
  2. Parklar – Kızılay – Turizm Ofisleri
  3. Ulus – 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi – 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi – Heykel Meydanı
  4. Roma Hamamı – Hacı Bayram-ı Veli Camii – Hamamönü
  5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Çengelhan Rahmi Koç Müzesi – Ankara Kalesi – Ulucanlar
  6. Gençlik Parkı – Harikalar Diyarı – Lunaparklar
  7. Etnografya Müzesi – Resim ve Heykel Müzesi – Anıtkabir
  8. Alışveriş Merkezleri
  9. Teleferikler – Keçiören
  10. Bonus: Kazan – Kapanış

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?