Ankara hakkında herşey

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

YENİMAHALLE – ŞENTEPE TELEFERİĞİ

Ankara’da benim gördüğüm kadarıyla 2 tane teleferik hattı var. Biri Keçiören ilçesinde. Keçiören Ankara’nın en çok nüfuslu ilçesi denilebilir. Çok farklı bir havası var bana göre. Özellikle ilçe merkezindeki devasa yapay şelale beni kendine hayran bıraktırdı. Özellikle geceleri her yer ışıl ışıl. Harika parklara ve çevre düzenlemelerine Keçiören’de de rastlamak mümkün. Ankaralı Belediye Başkanları nasıl bir çevre düzenleyici ekibe sahip bilmiyorum ama adamlar gerçekten bu işi layıkıyla yapıyor. Her yer ışıl ışık ve yemyeşil.

Bir diğer teleferik ise Yenimahalle’de. Benim de keşfedebildiğim teleferik hattı bu oldu. Yenimahalle-Şentepe arasında hizmet veren teleferik hattı oldukça yeni. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan teleferik hattı Haziran 2014’te hizmete girmiş. Ben gittiğimde (Ekim 2014) hala ücretsiz olarak hizmet veriyordu.

Teleferik hattı oldukça inişli çıkışlı. Yani biraz yükseliyor, sonra alçalıyor, duraklardan yolcu alıyor ve Şentepe’ye kadar devam ediyor. Bu keyifli yolculuk boyunca gözlemlediğiniz Ankara manzarası ise görülmeye değer. Eğer Ankara’ya giderseniz, bu keyifli yolculuğu yapmanızı mutlaka tavsiye ediyorum. M1 Kızılay-Batıkent metrosunun Yenimahalle istasyonundan aktarma yaparak bu keyifli yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ >>

  1. Giriş Bölümü
  2. Parklar – Kızılay – Turizm Ofisleri
  3. Ulus – 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi – 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi – Heykel Meydanı
  4. Roma Hamamı – Hacı Bayram-ı Veli Camii – Hamamönü
  5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Çengelhan Rahmi Koç Müzesi – Ankara Kalesi – Ulucanlar
  6. Gençlik Parkı – Harikalar Diyarı – Lunaparklar
  7. Etnografya Müzesi – Resim ve Heykel Müzesi – Anıtkabir
  8. Alışveriş Merkezleri
  9. Teleferikler – Keçiören
  10. Bonus: Kazan – Kapanış

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Yazar: Fatih Özdemir