Apple Pay Türkiye’ye gelecek mi? Yeni bir gelişme var

Apple Pay Türkiye’ye gelecek mi? Yeni bir gelişme var

Finans teknolojileri arasında, akıllı cihazlarımızla sorunsuz native entegresinden dolayı diğer teknolojilerden ayrılarak öne çıkan Apple Pay ödeme teknolojisinin adının geçtiği her an ülkemizdeki fintech meraklılarının içi biraz daha burkuluyor. Çünkü hepsinin hafızalarında tek bir soru: “Apple Pay Türkiye’ye neden gelemiyor”.

Temassız ödeme ve kartlı ödeme oranları konusunda Avrupa’da liderliğe oturmamıza ramak kala, yetkililerin Apple Pay konusundaki büyük suskunluğu oldukça şaşırtıyor. Geçtiğimiz günlerde nakit ödeme alışkanlığı olan ve kartlı ödemenin çoğu yerde geçerli olmadığı Almanya’da bile bankalarla anlaşmayı başaran Apple, bu hizmetini şu anda dünya çapında yüzlerce bankaya sağlayabiliyor. En son Almanya’dan önce Brezilya ve Ukrayna’ya dahi girebilmişlerdi. Tüm destekleyen ülke ve banka listesi şurada.

Ben de Apple Pay‘in Türkiye’ye gelmesiyle ilgili haberleri yakından takip ediyor, hatta bu konuyla ilgili yetkililer kimse fırsat buldukça bilgi almaya çalışıyorum. Ve sonunda hiç ummadığım yerden bir bilgi edinmeyi başardım ve Apple Pay’in Türkiye’ye neden gelemediğini öğrendim :)

Apple Pay nedir?

Sebebini açıklamadan önce ekranlarını yeni açan izleyiciler için öncelikle Apple Pay‘in ne olduğundan biraz bahsetmek istiyorum :)

Dünya genelinde birçok ödeme altyapısı bulunuyor. Mesela ülkemizde kendi yerli ve milli altyapımız olan Troy’u kullanmaya başladık. Ülkemizde en yaygın olanları ise zaten biliyorsunuz: Mastercard, Visa ve AMEX. Siz bir alışveriş yaptığınız sırada bilginiz önce bu kart sağlayıcılara gidiyor ve ardından bankaya ulaşıyor (Arada daha çok şey var biliyorum ama en basit haliyle bu şekilde anlatmam uygun olacaktır)

Apple Pay ise iPhone ve Apple Watch gibi cihazlarınızda yer alan NFC desteği üzerinden alışveriş esnasında temassız bir şekilde POS cihazından bilgi alıyor ve bu işlemi direkt olarak bankanızın sistemine iletiyor. Apple bu sistemden aldığı komisyon ile aslında çok ciddi bir gelir de elde ediyor.

Almanların ilk Apple Pay heyecanı bu videoda belli oluyor :)

iPhone Wallet/Cüzdan uygulaması içerisinden yönetilebilen Apple Pay’e, kart ekleme-çıkarma işlemleri de yine bu uygulama içerisinden yapılabiliyor.

Türkiye’de kullanılabiliyor mu?

Şimdi bu sorunun iki tane cevabı var. Apple Pay Türkiye’de kullanılabiliyor ama Türkiye’deki kredi/banka kartları eklenemiyor.

Yani bu ne demek? Neredeyse köşe bakkalınıza kadar gelen temassız ödeme özellikli POS cihazları sayesinde Türkiye aslında istese bugün bile Apple Pay’i kullanabilir. Cebinizdeki temassız kredi kartının verdiği sinyal ile Apple Pay’in verdiği sinyal aynı. Onun için ekstra bir cihaz gerekmiyor.

Burada da bir kişinin Apple Watch saatiyle sıradan bir POS cihazına ödeme yaptığını görebiliyoruz.

Türkiye teknoloji basınında bazı kişiler Türkiye’de Apple Pay ile ödeme yaparak bir ilki başardıklarını söylediği anlardan önce de zaten Türkiye’de Apple Pay kullanılabiliyordu. Eğer Apple Pay desteği olan bir bankada banka hesabınız ya da kredi kartınız varsa siz de kullanabilirsiniz. Ben geçen yıl İngiltere’de kaldığım süre boyunca aldığım HSBC UK ve Monzo’nun Apple Pay destekli banka kartları ile Türkiye’de Şok Marketlerden, köşedeki fırına kadar sayısız bir şekilde Apple Pay üzerinden ödeme gerçekleştirebildim. Yani altyapı konusunda Almanya’dan kat kat ileride olduğumuzu söyleyebilirim. 

Bu arada yurtdışında toplu taşımada dahi Apple Pay kullanılabiliyor. Mesela bugün Ankaralıların yeni yıldan itibaren temassiz ödeme ile turnike geçişlerine başlayacağı duyuruldu. Eğer bugün Apple Pay Türkiye’de olsaydı Ankaralılar ceplerinden Ankara Kart’larını çıkarma zahmetinde dahi bulunmadan kollarındaki akıllı saatle bile turnikeden geçebileceklerdi. Hayat bu kadar kolayken neden zorlaştırıyoruz, gerçekten şaşırtıcı.

// Yukarıda İstanbul Kart’ı örnek vermeyi çok isterdim ama o teknolojimiz Belbim’in elinde çürüyüp gidiyor şuan ne yazık ki. İstanbullular bu söylediklerimden sonra pek heveslenmeseler iyi olur bence.

Neden Türkiye’de desteklenmiyor?

Türkiye’de kullanılamamasının sebebi altyapı değil tamamen finans politikaları. Benim gerçekleri öğrenmeden önceki gerekçe tahminim Apple’ın işlem başına bankalardan aldığı komisyonun Mastercard’ın aldığı komisyondan daha yüksek olduğuydu. Bu nedenle 1 kuruşun hesabını yapan sevgili bankalarımız rekabette birbirlerinden geri kalmasınlar diye büyük ihtimalle BDDK bu teknolojinin ülkeye girişine izin vermiyor diye düşünüyordum ki hala geçerli bir sebep gibi geliyor bu.

Örnek bir senaryoda; Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank gibi teknoloji odaklı büyük oyuncular müşteri memnuniyetini düşünerek bu teknolojiye anında adapte olacak ve yüksek komisyonları kabul edecekti. Ama ya diğer küçükler?

Diğer bir sebep ise güvenlik olabilir. Farkındaysanız ülkemizdeki bankacılık mobil uygulamalarına yasa gereğince FaceID ya da parmak izi teknolojilerini kullanarak giriş yapmak yasaklanmıştı.

Ama az önce de belirttiğim gibi Apple’ın Türkiye pazarına girmeme sebebi kesinlikle altyapı olamazdı, çünkü o konuda çok çok iyi durumdayız. Engelleyen başka şeylerin olduğu muhakkak.

Bu da Rusların sevinci :)

Peki yetkililer ne diyor?

En can alıcı kısmı sona sakladım. Eğer ki “Amaan bu da diğer siteler gibi laf geveliyor, doğru cevabı vermeyecek bize” diyerek yazıdan çıktıysanız geçmiş olsun :) Ama bir yandan da sizin adınıza sevinirim, eğer çıktıysanız. Çünkü ben de bu yetkili cevabı karşısında hayal kırıklığı yaşadım. Yani elinizdeki o süslü parlak tasarımlı kredi kartlarınız, uzun süreler boyunca o cep telefonlarınıza giremeyecek gibi.

Gelen yetkili cevabı İş Bankası‘ndan! Yeni kredi kartı sadakat uygulaması Maximum Mobil’i duyuran İş Bankası, müşterilerinin App Store‘daki her sorusuna da cevap bırakmadan geçmiyor. Bunu fırsat bilen ve bizler gibi Apple Pay aşkıyla yanıp tutuşan birisi de İş Bankası’na mobil ödeme neden gelmiyor diye sormuş. İş Bankası ise verdiği cesur ve dürüst cevabında önce Apple’ın NFC‘yi tüm geliştiricilere açmadığından yakınmış (Halbuki iOS 12 ile birlikte herkese açıldı) ve konuyu daha sonra Apple Pay’e bağlamış.

İşte gelen cevap:

“… Apple’ın iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda mobil temassız ödeme işlemini sadece Apple Pay ödeme sistemi üzerinden yapılacak şekilde kurgulaması ve adı geçen ödeme sisteminin ülkemizdemi yasal mevzuat ile uyumlu olmaması sebebi ile planlanan bir geliştirme takvimi bulunmamaktadır”

İş Bankası’nın verdiği bu detaylı cevapla birlikte anlıyoruz ki “yasal mevzuat” adı altında geçen bir engelleme, Apple Pay’in ülkemize girmesini engelliyor. Uyumlu olmaması diye belirttikleri şey ise yukarıda belirttiğim sebeplerden biri olabilir. 

Bu durum sadece Apple’ı değil, ülkemize giriş yapmak için sıra bekleyen Samsung Pay ve Google Pay gibi teknolojileri de muhakkak etkiliyor.

Peki sizin yorumunuz nedir bilmek isterim. Bu konuda eğer bildikleriniz varsa hepimizi aydınlatmanızı rica ediyorum. Banka çalışanıysanız ve kim olduğum belli olur diye korkuyorsanız, VPN vs bir şekilde buraya gelerek yorum bırakmanızı rica ediyorum :) Çünkü bu “yasal mevzuat”ın altındaki gerçekleri bilmek isteyen yüzbinlerce teknoloji tutkunu var.

Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;