Atilla Dorsay ile sinema üzerine – Sunset Boulevard

Sunset-Boulevard
Sunset-Boulevard

Geçtiğimiz hafta İstanbul’dayken Hürriyet Bumerang‘ın düzenlediği Bumerang Deneyim Günleri kapsamında ünlü sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ile yapılan söyleşiye katıldım.


Beni de yakından ilgilendiren Sinema sektörüyle alakalı olan etkinliğe katılmadan önce heyecanlıydım. Çünkü uzun zamandır sinema üzerine birileriyle sohbet etme imkanı bulamamıştım, hatta hiç yok gibiydi. Benim için son derece anlamlı olan bu söyleşi, Atilla Dorsay‘ın seçtiği harika bir film ile başladı. Siyah-Beyaz, ya da Renksiz Hollywood dönemi diye tabir edebileceğimiz zamanların en mükemmel filmlerinden olan Sunset Boulevard ile başladı her şey.

Film, Hollywood şöhretini zamanla yitirmiş ve izdivaya çekilmiş zamanların en ünlü yıldızının, mucizevi bir şekilde tanıştığı genç senarist ile yeniden sektöre dönme hayallerini anlatıyordu. Tabi senaryoyu böyle basitleştirebilmem imkansız. Çünkü filmin senaryosu öyle bir ivedilikle hazırlanmış, Hollywood yıldızlarının psikolojileri öyle ustaca ele alınmış ki anlatamam. Film başlarken siyah-beyaz sıradan bir film mi izleyeceğiz diye çok korkmuştum. Fakat filmin sonunda iyi ki ben de ordaydım dedim. Tabi bu seçim için her şeyden önce sevgili Atilla Bey’i de tebrik etmek gerekiyor. Açıkçası günümüzde böyle kaliteli bir eser görmenin neredeyse imkanı yok gibi.

Filmin sonunda Atilla Bey filmi beğenmediğimizi düşünerek biraz sıkılgan bir ifadeye büründü. Fakat biz diğer blog yazarı arkadaşlarımla filme övgüler yağdırmaya başlayınca çok şaşırdı :) Övülmeyi hak eden bir film…

Hürriyet - Atilla Dorsay
Hürriyet – Atilla Dorsay

Ben de fırsatını bulmuşken birçok soru yönelttim kendisine. Cevabını bilmeme rağmen “Günümüzde kar amacı güdülmeden yapılan bir film var mı sizce?” diye sordum :) Konu taa Fetih 1453’e kadar geldi. Atilla Bey, kitaplarında da konu ettiği Fetih 1453 filmiyle yakından ilgileniyor.

Özellikle Fetih 1453 ile ilgili tek eleştirisi çok hoşuma gitti. “Keşke Bizans’ı filmde o kadar kötü göstermeselerdi. Çünkü filmde Bizans ne kadar güçlü görünürse, Türklerin başarısı da o kadar büyük olacaktı.” diyor. Bu eleştirinin üzerine söylenecek pek bir şey de yok aslında.

Eğer siz de günümüzün filmlerinden sıkıldıysanız, renksiz dönemlere giderek sinemadan daha çok keyif alabilirsiniz. Özellikle Sunset Bulvarı‘nı listenize ekleyin.

Yanıt Verin