Avrupa’da Vizesiz Gidilen Ülkeler

Avrupa’da Vizesiz Gidilen Ülkeler 1

Bu yaz vize derdiyle uğraşmadan eğlenceli bir Avrupa turu yapmak ister misiniz? Tarihi ve dokusu ile sizi uzun bir yolculuğa çıkaran her bütçeye uygun konaklama yerleri ile siz de tatil planınızı hazırlamaya başlayın. 

Kosova

2008 yılında bağımsızlığını ilan ederek Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri olarak sayılan Kosova, bölgenin en fakir ülkelerinden biri olarak anılıyor. Denize kıyısı olmayan Kosova, tüm olumsuzluklara karşın tarihi kiliseleri, sessiz şehir yaşantısı ve günümüze kalan Osmanlı eserleri ile sizlere tarih ve huzuru bir arada sunuyor. 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde Türk vatandaşlarına sağlanan vizesiz giriş hakkı tanıyan Kosova sizlere Balkan coğrafyasında farklı bir deneyim yaşatacak.

Gürcistan

Türk vatandaşlarının vizeye ve pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlikle ziyaret edebildikleri 3 ülkeden biri olan Gürcistan, ülkemizin en çok ziyaret ettiği ülkelerin ilk sırasında yer alıyor. Doğal güzellikleri, Karadeniz kıyısında yer alan plajları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak bilinen Gürcistan’da Batum ve Tiflis ise mutlaka görmeniz gereken şehirleri. Gürcistan’a gitmeden önce yemyeşil Karadeniz topraklarını da gezmeden ayrılmayın.

Bosna Hersek

Osmanlı izlerini hala mimarisinde taşıyan Bosna Hersek, özellikle kış sporları ile ilgilenenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri olma özelliğini koruyor. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluştuğu Bosna Hersek bozulmamış doğası ile sizlere huzurlu bir tatil isteyenlerin ilk tercih ettikleri ülke oluyor. Her bütçeye uygun konaklama yerlerinden yararlanabileceğiniz Bosna Hersek sizi yeşilin en güzel tonu ile tanıştıracak.

Sırbistan

Avrupa’nın en hesaplı, eşsiz güzellikte ülkelerinden biri olan Sırbistan, başkent Belgrad başta olmak üzere Novi Sad, Novi Pazar, Nis gibi şehirleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Renkli gece hayatının meşhur olduğu bu ülkede sıcakkanlı insanların varlığı da tatilinizi daha mutlu geçirmenize yardımcı olacak. Yöresel yemeklerini tatmadan kesinlikle ayrılmanızı tavsiye etmediğimiz  Sırbistan’da 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabilme hakkına da sahipsiniz. 

Arnavutluk

Kendine ait kültür ve doğasını yüzyıllardır korumayı başarmış olan Arnavutluk, özellikle Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla sizi etkileyici güzelliklerle buluşturacak. Osmanlı esintileri taşıyan Vlore, Tiran, Elbasan ve Durres gibi doğa harikası şehirlerini gezmeden ve lezzetli Arnavutluk yemeklerini tatmadan bu ülkeden ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz. Türk vatandaşlar 90 güne kadar seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. 

Makedonya

Uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti hakimiyeti altında kalan Makedonya, Avrupa’da kendine has kültür ve özelliklerini korurken Osmanlı izlerini de taşımayı başaran yegane ülkelerden biridir. Türkiye’den ulaşımı da oldukça rahat gerçekleşebilen Makedonya’da mutlaka uğramanız gereken şehirler ise başkent Üsküp ve meşhur Ohri gölünün bulunduğu Ohri şehri mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Türk vatandaşlarının 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebildiği Makedonya’da  Manastır, Kırçova, Struga, Kalkanden gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme göstermiştir. 

Vizesiz seyahat için tek yapman gereken ucuz uçak bileti almak!

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 2 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

6 yorum

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.