Azerbaycan organizasyon ev sahipliği konusunda kendini aşıyor

Azerbaycan organizasyon ev sahipliği konusunda kendini aşıyor 1
Azerbaycan Bakü 2015 Avrupa Oyunları - Baku European Games

Kardeş ülkemiz Azerbaycan her yıl büyük bir organizasyona daha ev sahipliği yapmak için adeta fırsat kolluyor. En son Eurovision Şarkı Yarışması’nın Bakü‘ye taşınmasıyla çıtasını yükselten ve güzelliklerini Avrupa’ya çok iyi tanıtma fırsatı bulan Azerbaycan; Eurovision’dan bu yana, özellikle başkenti Bakü’de, bir çok uluslararası etkinlik düzenledi.

Büyük organizasyonlar konusunda İstanbul’u bile geçen Bakü’deki bu gidişat beni de oldukça heyecanlandırıyor. Çünkü yapılan organizasyonların açılış seremonileri oldukça profesyonel ve muazzam görünüyor. Ben sizlere bu yazımda benim de ilgimi çeken en büyük iki organizasyonu göstermek istiyorum.

İlk olarak 2012 yılında Bakü’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması‘nın açılış töreniyle başlayacağım. Modern ve kültürel Türk kültürünün harmanlandığı bu muazzam açılış gecesinde Azerbaycan kendi kültürünü tam manasıyla yansıtma fırsatı bulmuştu. Sahne efektleri, ışık ve sesin senkronize olarak danslarla buluşması ortaya çok başarılı bir iş çıkarmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=8ZuQLev-Dio

2015 yılında ise ilk kez düzenlenen Avrupa Oyunları‘na ev sahipliği yapan Azerbaycan, bir başka muazzam açılış törenini de bu oyunlar sırasında gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalarda tamamen şehirsel simgelerini kullanmaları, insanların zihninde Bakü algısını oluşturuyor. Oldukça başarılı yapılan bu reklam çalışmaları Azerbaycan’ın bilinirliği ve turizm potansiyelinin yüksek oranda artmasına sebep oluyor. Tabi organizasyonlara ayrılan devlet bütçesi de çok büyük.

Aşağıdaki videoda “Bakü 2015 European Games“in açılış seremonisinden kesitleri izleyebilirsiniz. Açılış törenindeki uyum ve sadelik, Azerbaycan’ın bu işte profesyonelleştiğini kanıtlar nitelikte. Tamamı 2 saatten fazla sürdüğü için sizlere kırpılmış versiyonunu paylaştım. Tamamını ikinci videoda izleyebilirsiniz.

Lady Gaga’nın da konser verdiği 2 saatlik tam versiyonu;

Açıkçası Azerbaycan’ın bu azmine ve kararlılığına hayran kaldım. Umarım yakın zamanda daha da büyük organizasyonlara ev sahipliği yaparlar. Çünkü bu konuda çok istekli görünüyorlar.

Bir başka umudum ise, İstanbul için de mevcut potansiyelin kullanımı konusunda biraz daha istekli olunması. Türkiye’de de bu tür büyük organizasyonları istiyoruz artık.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

5 yorum

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.