Back-up Dünyası ile yelkenli deneyimi yaşadık

Back-Up dünyası tekne
Back-Up dünyası tekne

Geçtiğimiz günlerde #utopicfarm ekibinin davetiyle, Back-up Dünyası’nın teknesiyle birlikte Kalamış Marina’dan Adalar’a kadar uzanan keyifli bir yelkenli turu yaptık.


Sosyal Medya’nın tanınan isimlerinden Haluk İlhan, Berna Mutlu Aytekin; #utopicfarm’dan Harun Güven; kaptanımız Çağdaş Bey ve Back-Up Reklam ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Seçil Hanım’la birlikte Adalar’a doğru (benim için biraz tehlikeli olan) keyifli ve eğlenceli bir yolculuk oldu.

İstanbul’da neden yaşamalıyım sorusuna yine anlam veremediğim o anlarla ilgili ayrıntılı bilgi ve etkinlikten görüntüler yazının devamında.

BELKİ BİR YELKENLİ KULLANABİLİRİZ

Akaryakıt fiyatlarına sürekli zam gelen ülkemizde, insanlar artık daha az yakan ulaşım araçlarına terfi ediyor. Bunun ilk örneklerini motorsiklet ve biraz da bisiklet kullanımlarının artmasından görüyoruz. Fakat bunun deniz için olan en güzel alternatifi, şüphesiz rüzgâr enerjisi ile hareket eden yelkenli teknelerdir.

Kullanması basit gibi görünse de aslında yoğun teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren bir iş. Yanlış bir hareketiniz yelkenlinin yan yatmasına veya batmasına mâl olabilir.

Tabi milli yelkencimiz olan Çağdaş Bey’le ve onun yardımcısı Seçil Hanım’la birlikte, yelkenli kullanma işi biraz daha kolaymış gibi göründü gözümüze : )

YARIŞLARDAN ENSTANTANELER…

Teknenin hafif yan yatmasından sonra “Balans” adını verdikleri bir sisteme geçtik. Yani teknenin havada kalan kısmına oturduk. Böylelikle biraz da olsun yan yatmasının önüne geçmiş olduk. Bu sırada Seçil Hanım’la birlikte keyifli bir muhabbete başladık. Bana, İstanbul’da yapılan yelkenli yarışlarına sürekli katıldıklarını belirtti ve o yarışlarda yaşadıkları zorlukları da anlattı.

YUNUSLAR

İstanbul Boğazı’nın kendine özgü gerçek efsanesi, şüphesiz Yunus balıklarıdır. Van Gölü Canavarı gibi çıkıp çıkmadığını bilmediğimiz bir şey olmadığı için, İstanbul’da denize açılan her insanın sorduğu ilk sorulardandır “Yunuslar var mıdır?” sorusu…

Evet vardı. Yolculuğumuzun Adalar’dan Kalamış Marina’ya geri dönüş kısmında karşımıza çıkan 3 adet Yunus balığı, yolculuğumuza bir süre ortak oldu.

Bu muhteşem etkinlik için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

2 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.