Ben Girvak Fellow oldum

Ben Girvak Fellow oldum 1

Birkaç gündür sosyal medyada paylaşıp duruyorum fellow fellow diye, merak uyandırmıştır elbet. Bu başarımı sizlerle paylaşmanın haklı gururunu yaşıyorum elbette. Sizlere bu yazımda hem programı anlatmak hem de hayatımda nelerin değişeceğine kısaca değinmek istiyorum.


Türkiye Girişimcilik Vakfı ilk kez Nisan 2014’te ortaya çıktı. Ebay’dan Markafoni’ye kadar süregelen örnek alınası bir hikayeye sahip olan Türkiye’nin önde gelen yatırımcı ve girişimcilerinden Sina Afra‘nın önderliğinde kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı, Türkiye’nin alanında önemli işler yapan ve sayısı her gün artan mütevelli heyetinin de desteğiyle büyümeye devam ediyor. Detaylı bilgiyi girisimcilikvakfi.org adresinden alabilir, fellowlara (2015 Fellow ekibi henüz eklenmemiş) ve mütevelli heyetine göz atabilirsiniz.

Nedir bu Fellow?

Bildiğiniz gibi Türkiye’de girişimcilik ekosistemi çok ileri seviyede değil. Zaten bu kavram ne eğitim sistemimizde, ne de üniversitelerimizde yoğun olarak bize empoze ediliyor. Bu boşluktan hareketle gelecek vaat eden üniversite çağındaki genç girişimcileri bir araya getirmek ve onlara neredeyse sınırsız imkanlarla tanıyarak kendini geliştirme fırsatı sunan bir program aslında Fellow.

2014 yılındaki istatistiklerle hazırlanan vakfın tanıtım videosunu şuradan inceleyebilirsiniz;

Geçtiğimiz yıl ilk kez duyurulan programa toplam başvuran öğrenci 6000’di. Ben sıradan bir burs programı zannedip başvurmamıştım. Fakat bu yıl olayın çok farklı olduğunu öğrendim. Benimle aynı fikirde olan çok kişi olacak ki bu yıl bu programa toplam 30.000 kişi başvurdu. Nisan ayından beri hepsi birbirinden zor olan 6 elemeyi geçerek sonunda programa dahil olmayı başardık. Seçilen 50 kişiye şu linkten ulaşabilirsiniz.

Programa dahil olma aşamasında çektiğim motivasyon videomu da aşağıdan seyredebilirsiniz :)

Geçen yılın Fellow’larıyla bu yıl seçilen 50 Fellower’in programa dahil olmasıyla birlikte 25 farklı üniversite ve 80 özenle seçilmiş üniversite öğrencisinden oluşan dev bir ekip kurulmuş oldu.

Ayrıca son aşamada yüzyüze mülakat yaptığım sevgili Index Grup’un Kurucusu ve Fenerbahçe Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik‘e de teşekkürlerimi sunuyorum.

Ünlü iş adamlarıyla ilk yemeğimiz #fellowup

İlk #Fellowup izlenimlerim

Programa özenle seçildiklerine inandığım 49 arkadaşımla ilk kez geçtiğimiz Cuma günü yapılan #fellowup toplantısında tanıştık. Ekip gerçekten de harika, uzun zamandır aynı dili konuştuğum bu kadar çok akranımı bir arada görmemiştim ve bu beni oldukça heyecanlandırdı. Şimdiden çok sağlam dostluklar kurduğumu ifade edebilirim.

Müthiş bir ailenin içine daldım. @girvak #fellow’larının bir bölümü olarak bu mutluluk selfiesi hatıra kalsın şurada. Detaylar yakında blogumda.

Fatih Özdemir (Fozdemir) (@fozdemircom) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

İlk gün kendi aramızda tanışarak, vakfın yönetim kadrosunun sunumlarıyla 1 yıl boyunca neler yapacağımızı dinledik. Sunumdaki detaylar gerçekten heyecan vericiydi. Çünkü burada bize Türkiye içinde neredeyse bütün imkanlar tanınacak. İstediğim şirkette staj alabilecek, çoğu iş adamıyla görüşme fırsatı bulabileceğim artık. Üstelik şimdiden Aralık ayında İsrail’in başkenti Tel Aviv’e olacak olan ziyaretimizin heyecanı başladı bile. İlk günün konuşmacısı Sina Afra oldu tabiki. Artık Ebay’ın Gitti Gidiyor’u nasıl satın aldığını, Skype’ın nasıl kurulduğunu, Markafoni’nin hangi şartlarda ortaya çıktığını ve Türkiye’nin nasıl en büyük giyim e-ticaret sitesi haline geldiğinin hikayesini uzun uzun dinledik kendisinden. Sadece bize özel anlattığı bilgiler olduğu için elbette buradan paylaşmayacağım :) Ama bu konuşma çok şey kattı diyebilirim. Belki başka bir yazıda, kendisinin arzusu olursa sizlere bazı ipuçları sunabilirim. 

30.000 başvuru arasından ilk 50’ye kalarak bünyesine katıldığım Türkiye Girişimcilik Vakfı #fellow programı için ilk…

Posted by Fatih Özdemir on 23 Ekim 2015 Cuma

Vakfın bize katmaya çalıştığı en önemli şeylerden biri de Give Back kültürü. Yani aldığımız bilgileri gelecek nesillere aktarmak. Bu konuda fozdemir.com çok yardımcı olacak bana, yani bu yıl benden çok fazla başarılı girişim hikayesi dinlerseniz şaşırmayın :) İlgili yazılarımı blogdaki #fellow kategorisi altından okuyabilirsiniz. Ayrıca vakfın kendi blogu futureleadnow.com‘dan da ilginç hikayeleri takip edebilirsiniz.

Bu fotoğraftakilere iyi bakın. #fellow80 geleceğe hazırlanıyor :)

Posted by Fatih Özdemir on 24 Ekim 2015 Cumartesi

Eğer siz de girişimciliğe meraklıysanız bu yıl irtibat halinde olalım, çok güzel şeyler olacak!

Yanıt Verin

10 yorum