Bizim metrobüs reklamına rakip geldi

İstanbullular bilir Metrobüs‘ün nimetlerini :) E-5 trafiğinin yoğun olduğu saatlerde Metrobüs’ün içinde cama yapışık seyahat eden beyaz yakalılar bile cool gelir insana. Ama şimdi göreceksiniz ki bizden daha da cool’ları varmış.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda Vatan Şaşmaz’ın başrolünde oynadığı bir metrobüs reklamı yayınlanmıştı İETT tarafından. Metrobüs’e elini kolunu sallayarak sorunsuz bir şekilde giren ve gazetesini okuyarak oturmuş bir vaziyette seyahat eden Vatan Şaşmaz’ı gören İstanbullular reklamı bayağı eleştirmişti. Hemen ardından ünlü komedyen Hayrettin gerçek metrobüsü konu alan bir klip hazırlamış ve dikkatleri üzerine çekmişti. İzlemeyenler ve tekrar izlemek isteyenlere her iki klibi de bir hatırlatayım;

Bizde bu gelişmeler yaşanırken, Danimarkalı bir otobüs şirketi olan Midttrafik, ilginç bir reklam kampanyasına imza atarak “Epic Bus” serisinde çeşitli klipler çekmeye başlamış. Konu bakımından bizim Metrobüs reklamına benzeyen reklamlar, elbetteki bizimkine göre çok fazla profesyonel ve sinematik.

Reklamlarda beyaz yakalıların otobüsle seyahat eden kişileri kıskanması konu alınıyor. Bana göre komik ve oldukça basit bir hikaye seçilmiş. Hatta komikliğin de ötesinde saçmalığa dayanmış denilebilir. Fakat ifade ediliş şekli videolar üzerinde viral bir etki yaratmış.

metrobus
Zeytinburnu Metrobüs durağında tıkanan dev yaya köprüsünde yaşanan izdiham

 

Bizim İETT Metrobüs reklamı ile karşılaştırmamın sebebi ise absürdlüğün ele alınış şekli ve bazı benzerlikler. Bizdeki beyaz yakalı (Vatan Şaşmaz) kendi özel şöförüne el işareti yaparak Metrobüs’e bineceğini ifade ederken, Midttrafik’in reklamında beyaz yakalılar otobüse binememekten yakınıyor. Yine klipte “cool” şöförler kullanılmış ki bizim Metrobüs’ün şöförlerinin “cool”luktan taviz vermediği malum bir şey.

Özetle iki video da absürd :) Bizimkinin absürdlük sebebi Metrobüs’ün çok konforlu gösterilmesi, onlardaki de işte tam olarak şöyle bir şey;

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

1 yorum
  • Sonuncu reklamı baya bir beğendim :). Bu tarz durumlara mağruz kalmadan dünyamızı daha bir yer haline getiremeyeceğiz belki.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.