Bodrum’u Bir De Mavi Yolculuk İle Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Bodrum’u Bir De Mavi Yolculuk İle Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Bodrum Türkiye’nin dünyaca tanınan bir tatil ülkesi olmasında en önemli rolü oynayan yerlerden biri. Ege Bölgesi’nin en fazla tatil merkezine ev sahipliği yapan illerinden biri olan Muğla’nın Ege Denizi kıyısına kurulu bu güzel ilçesi doğal ve tarihi güzelliklerin eşsiz bir ahenkle birleştiği kusursuz bir tatil destinasyonu. Bodrum binlerce yıllık bir yerleşim birimi olması ile de önemli ve aslında bu muhteşem ilçenin ilk çağlardan beri insanlığın ilgisini çekmiş ve yerleşim yeri olarak tercih edilmiş olması pek de şaşırtıcı değil. Bodrum her yıl on binlerce yerli ve turisti tüm bu özellikleri sebebiyle kolayca kendine çekiyor ve ilçe bahar aylarından başlayarak deniz, kum ve güneşin yanı sıra tarihi güzelliklerini görmek isteyen binlerce insanla doluyor. Ancak Bodrum’u çekici kılanlar sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor zira ilçe yalnızca Türkiye’nin değil tüm Ege’nin en güzel koylarının birçoğunu da barındırıyor. Bodrum’un kusursuz şekilde korunmuş onlarca saklı cennet tadındaki koyu ilçeyi yat turizminin de en önemli destinasyonlarından biri haline getiriyor. Özellikle dünyaca ünlü mavi yolculukların vazgeçilmez rotası olan Bodrum’a sırf bu yolculuklar için bile sayısız insan geliyor ve Bodrum mavi yolculukları ile doğanın en büyüleyici yüzünü görme, Ege Denizi’nin bağrında muhteşem bir tatil deneyimi yaşama şansını yakalıyor.

Yoksa siz hala mavi yolculuğa çıkmadınız mı?

Mavi yolculuklara katılmak için her yıl binlerce insanın ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyılarına akın ettiği düşünülürse bu ülkede yaşayan bizlerin bu büyülü deneyimi yaşamamış olması pek de kabul edilebilir bir durum değil zira burnumuzun dibindeki güzellikleri görmememiz gerçekten büyük bir hata. Balıkesir’in Ege kıyısında kurulu ünlü tatil beldesi Ayvalık’tan başlayarak Antalya’nın cennet koylarına dek uzanan geniş bir rotada düzenlenen muhteşem tekne gezileri olarak tanımlayabileceğimiz mavi yolculuklar gerçekten de unutulmaz ve eşsiz bir deneyim olma özelliğini taşıyorlar.

Mavi yolculuk elbette bir seferde tüm bu uzun kıyı şeridini gezerek uzun süreli turlar halinde yapılabildiği gibi tek bir noktadaki koylarda da yapılabiliyor. Uzun süreli mavi yolculuklar ile tüm yaz tatilinizi Türkiye’nin her biri eşsiz güzellikteki koylarını gezerek geçirebilir ya da kısa süreli mavi yolculuklara katılarak şehrin gürültüsünden, hayatın stersinden uzaklaşıp, hayata kısa bir mola vererek ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirip hayata kaldığınız yerden ama tazelenmiş ve enerji dolu olarak başlayabilirsiniz.

Mavi yolculukların vazgeçilmezi Bodrum

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Bodrum uzun yıllardan beri hem yat turizminin hem de mavi yolculukların vazgeçilmezi durumunda. Bodrum her ne kadar ünlü ve her sene on binlerce turisti ağırlayan bir tatil merkezi olsa da bu doğal güzelliğini korumasına engel olmamış ve ilçe doğasıyla gerçekten de övgüyü hak ediyor. Bodrum’un doğasının en çarpıcı parçalarıysa tabi ki ilçenin Ege Denizi’ni süsleyen onlarca koyu. Bodrum bir yarımada olduğu için ilçede o kadar çok ve birbirinden etkileyici koy bulunuyor ki sadece buraları gezip görmek bile başlı başına bir mavi yolculuk sayılıyor.

Mavi yolculuk Bodrum koylarının yanı sıra ilçenin çevresindeki muhteşem koyları da görme şansı sunuyor zira Bodrum Marmaris, Fethiye, Datça gibi ülkemizin en az kendi kadar ünlü pek çok tatil cenneti ile oldukça yakın konumda bulunuyor. Elbette Bodrum’dan çıkılan mavi yolculuklarda gidilecek rotaları seçmek mümkün, yani ister sadece Bodrum koylarında zaman geçirebilir, isterseniz çevre koyları da gezebilirsiniz. Şunu söylemeliyiz ki, hangi rotayı tercih ederseniz edin mavi yolculuklar sayesinde hayatınızın en keyifli ve unutulmaz tatilini yaşayacağınız kesin.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;