Bursa: İslam ve kültürün buluştuğu şehir

Bursa: İslam ve kültürün buluştuğu şehir 1

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO)‘nin sponsorluğundaki 4. seyahatim olan; camilerin adım başı sıralandığı, İslam kültürünün beşiği sayılabilecek 4. büyük şehrimiz olan Bursa‘daydım.


Bursa, kültürel açıdan Türkiye’nin görülmesi gereken şehirler listesinde başı çekiyor bana göre. Ulu Camii‘sinden, Yeşil Türbe‘ye; Tophane‘den, Kapalıçarşı‘sına kadar birçok tarihi mekanı bünyesinde barındıran BursaUludağ‘ın eteklerinde bir çiçek gibi konuşlanmış, 2 milyonluk kocaman bir aile olarak karşımıza çıkıyor.

Seyahat için yine sabahın erken saatlerinde yola koyulduk. Kültürlerin başkenti olan İstanbul‘un İDO Yenikapı Terminali‘nden kalkan feribotumuz, bir diğer kültür şehri olan Bursa‘nın İDO Güzelyalı Terminali‘ne yaklaşık 2 saat içinde ulaşıyor.

KENDİ HALİNDE BİR YER: MUDANYA

İstanbul‘dan gelen feribot, sizi Bursa‘nın kendi halinde bir sahil ilçesi olan Mudanya‘nın Güzelyalı Mahallesi‘ne getiriyor. İDO Güzelyalı Feribot iskelesinin hemen arkasında, Bursa‘nın ilçelerine giden şehiriçi otobüslerin kalktığı peronlar bulunuyor. Fakat burda, Bursa‘nın merkezi olan Şehreküstü‘ne gitmek isteyenler için direkt otobüs alternatifi bulunmuyor. Bunun için önce Emek otobüslerine binmeniz ve daha sonra Bursaray raylı sistem hattına aktarma yapmanız gerekiyor. Yani Bursa‘nın merkezine doğru yaklaşık yarım saat süren bir yolculuk sizleri bekliyor.

BURSARAY

Bursaray, yeni eklenen istasyonlarıyla birlikte Bursa‘nın merkezi sayılabilecek çoğu yerine ulaşan bir raylı sistem hattı.

Hat Arabayatağı‘ndan başlıyor, Acemler istasyonundan sonra ikiye ayrılıyor. Bir taraf Uludağ Üniversitesi‘nin kampüsüne giderken, bir taraf da Mudanya yoluna doğru gidiyor. Belki lazım olur diye şuanki istasyon listesini de sizlerle paylaşayım;

Bursaray İstasyon Listesi
Bursaray İstasyon Listesi

Ayrıca şehirde Bukart isimli akıllı kart sistemi kullanılıyor.

GÖRDÜĞÜM EN ŞIK METRO İSTASYONU

İstanbul metrolarını çatlatacak nitelikte uzak üssü gibi bir görüntüye sahip olan Bursaray‘ın Şehreküstü istasyonuna hayran kaldım. Çok hoş bir tasarıma sahip olan istasyon, Bursa‘nın merkezinde bulunuyor. Keşke hattın diğer istasyonları da bu düzeyde olsaydı.

KÜLTÜRPARK, HAYVANAT BAHÇESİ VE BOTANİK PARK

Bursa‘ya gitmeyi planladığım yıllarda Google Earth üzerinden şehri keşfetmeye çalışıyordum. Bu çalışmalarım sırasında Bursa‘nın Kültürpark adında büyük bir doğal ortama sahip olduğunu gördüm. İnternetten fotoğraf araştırmalarım sonucunda çok güzel bir yer olduğunu zannetmiştim. Fakat gittiğimde durumun öyle olmadığını gördüm. Gezilebilecek doğal bir park, fakat abartılacak kadar bir güzelliğini pek göremedim şahsen. Bursalılardan ilk özrümü bu konuda almak istiyorum.

Buna rağmen, Kültürpark benzeri yerler olan Bursa Hayvanat Bahçesi ve Soğanlı Botanik Parkı‘na hayran kaldım diyebilirim. İstanbul‘da hayvanat bahçesi yokluğundan geldiğimden midir bilinmez, Bursa Hayvanat Bahçesi pek bi hoşuma gitti. Birçok canlı çeşidini burada görmek mümkün. Yakın zamanda aileye yeni katılacak olan üyeler de geldikten sonra, Bursa için tadından yenmez bir doğal eğlence mekanı olabilir.

Hayvanat Bahçesi’nin hemen yanında Soğanlı Botanik Bahçesi bulunuyor. Biraz bakım yapılması gerektiğini düşündüğüm bahçenin gerçek amacı bitki türlerini keşfetmek. Ama bahçe, bu özelliğini kaybetmiş ve şehir parkı olmaya yüz tutmuş gibi görünüyor. Bu yüzden botanik bahçe ünvanını boşuna taşıyor diyebilirim.

TURİZM DANIŞMA OFİSİ ARAYIŞLARI

Kendi ülkemde, hatta yaşadığım şehir olan İstanbul‘da turist olmayı çok seviyorum. Fakat hiç daha önce böyle bir arayış içerisine girmemiştim. Bursa‘ya gider gitmez bir turizm danışma ofisi bulucam diye tutturdum. Halbuki hiç böyle bir alışkanlığım olmadı bu zamana kadar :) Uzun bir araştırmanın sonucunda, neyse ki buldum. Hemen bir Bursa haritası ve tanıtım kitapçığı kaptım. Aslında Bursa’ya gitmeden önce gideceğim yerlerin planını yapmıştım. Yani haritalar bana sadece yol konusunda rehberlik etmiş oldu.

Merak edenler için; Turizm danışmanlık ofisi Ulu Camii ile Heykel Meydanı‘nın arasındaki bölgede bulunmakta.

BURSA KENT MÜZESİ VE HEYKEL MEYDANI

Bursalıların Heykel dediği, adını da tam meydanında bulunan heybetli bir Atatürk heykelinden aldığını düşündüğüm semtte, Bursa Büyükşehir Belediyesi‘nin açtığı hoş bir müze karşımıza çıkıyor: Bursa Kent Müzesi

Bursa Valiliği‘nin önündeki beyaz ve tarihi binanın içerisinde Bursa kültürüne dair güzel ipuçlarına ulaşabiliyorsunuz. Modern tarzda tasarlanan müzede, Bursa’nın zaman tüneline girmeniz mümkün olabiliyor.

ULU CAMİ

Ve sıra geldi Bursa‘nın en önemli simgesi olan Ulu Camii‘ye. Mükemmel bir iç mimariye sahip olan Ulu Camii ziyareti, Bursa gezimin en keyifli anıydı. İçerisinde havuz şeklinde harika bir şadırvan barındıran cami, Bursa‘ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken önemli bir yapı.

Benim en çok dikkatimi çeken ise caminin tam ortasındaki şadırvan oldu. Çünkü daha önce hiçbir camide bu şekil bir tasarım görmemiştim. Caminin iç mimarisine mükemmel bir görsellik katan şadırvanın, aslında Osmanlı Döneminde devlet işleri görüşürken dışarıya ve caminin diğer bölümlerine sesin ulaşmaması için yapıldığı söyleniyormuş. Ama her ne amaçla yapılmış olursa olsun, camiye müthiş bir görsellik katmış.

HANLAR BÖLGESİ VE KAPALIÇARŞI

Bursa ticaretinin kalbinin attığı yer olan Tarihi Hanlar Bölgesi ve Kapalıçarşı, aktifliğiyle göz dolduruyor. Çok kalabalık olan bu tarihi ticaret bölgesi, Bursa halkı için adeta vazgeçilmez bir alışveriş mekanı olarak görülüyor. Birçok bölümden oluşan Kapalıçarşı‘nın, restorasyondan çıkan ve modern bir mimariyle tekrar yenilenen bölümünü ben daha çok beğendim.

Kapalıçarşı ve duyduğumuz meşhur hanlar aslında iç içeler. Buranın meşhur hanının, Koza Han olduğu söyleniyor. Ya da ben onun ismini daha çok duydum :) Hepsi birbirine benzer olduğu için burada fazla vakit kaybetmeden Emir Han‘a da girdikten sonra listemdeki diğer mekanları keşif için tekrar yola koyuldum.

CUMHURİYET CADDESİ

Hepsi birbirine çok yakın olan bu tarihi bölgeler arasında gidip gelmek çok zor olmuyor. Bundan dolayı bir sonraki durağımız Davutkadı‘ya uzanan bir nostaljik tramvaya sahip Cumhuriyet Caddesi oldu. Görüntü olarak Taksim‘in, ya da Kadıköy Bahariye‘nin bir benzeri diyebiliriz. Fakat mekanları birbiriyle kıyaslamak doğru olmaz. Çünkü Cumhuriyet Caddesi‘nin verdiğim örneklerde olmayan özelliği var. O da bazı bölgelerde dükkan tabelalarının standart olması. Normalde karmakarışık renklerden oluşması gerekirken, Bursa caddelerinin bazı bölgelerinde kahverengi üzerine altın sarısı yazılarla oluşan bir tabela sistemi var.

TOPHANE VE BURSA KALESİ

Yorucu bir yokuşa sahip olmayan şehrin merkezinde bir kale var deselerdi inanmazdım. Ama Bursa‘da böyle bir yer var. Çıkmak için hiç yorulmadığım Bursa Kalesi; size çok fazla bir kültürel birikim aktarmıyor esasında. Ya da bilgilendirici yazılar vardı da ben görmedim. Sadece meşhur bir Saltanat Kapısı var.

Kaleyi biraz geçince Tophane isimli yüksek bir semt karşımıza çıkıyor. Bursalıların Tophane Saat Kulesi dedikleri hoş bir simgesel anıt bulunduran semt, Bursa‘yı tepeden panoramik olarak görmenize de imkan tanıyor.

Bu semtin bir diğer önemi ise Osmanlı’nın kurucusu Osmangazi ve oğlu Orhangazi‘nin türbelerinin bulunması. Bu önemli tarihsel unsur,Bursa‘ya fazlasıyla değer katıyor diye düşünüyorum.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Siz deyin Paris‘teki Louvre Müzesi, ben diyeyim Mısır Piramitleri. Her şey denebilir. Çünkü Bursa‘nın merkezinde bu verdiğim örneklere benzeyen bir cam piramide sahip Zafer Plaza isimli bir alışveriş merkezi bulunuyor. Şehrin bir diğer önemli AVM’si ise Bursa‘nın Kent Meydanı. Ve daha büyük ve lüks bir proje için de Torunlar GYO‘nun yaptığı Korupark projesine göz atabilirsiniz.

Şimdi bu yazımı yaşı büyük bir yetişkin okuyorsa kesin diyeceği laf şudur: Kapalıçarşı ve Hanların yanında, bunlar tırt kalır :)

ULUDAĞ’DAN GELEN ÇEŞME BEREKETİ

Biliyorsunuz ki Bursa, Türkiye’nin kış turizmi için büyük bir öneme sahip olan Uludağ‘ın eteklerine kurulmuş bir şehir. Haliyle şehrin su ihtiyacını da Uludağ‘dan gelen doğal kaynaklar karşılıyor. Bundan ötürü şehrin çoğu yerinde çeşmeler görebilmeniz mümkün. Hepsinin suyu da oldukça lezzetli!

TOFAŞ ARABALARI MÜZESİ

Bursa’nın otomobil sanayisinde gelişmiş bir şehrimiz olduğunu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Tam da böyle bir şehre yakışan bir müze yapılmış. TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi, öncelikli olarak araba meraklılarının görmesi gereken bir yer. Çünkü burda Türkiye‘nin üretilen ilk Murat 131‘ini canlı canlı görmeniz mümkün.

Restorasyondan da geçen müzede bir de Sanat Galerisi bulunuyor. Bu sanat galerisi ise arabadan farklı olarak saatler üzerine kurulmuş. “Bursa’da Zaman” sözünü kanıtlayacak derecede değerli ve anlamlı bir yer. Görsel açıdan da çok doyurucu olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim :)

GENEL ANLAMDA BURSA

Çok keyif alarak gezdiğim Bursa‘nın Türkiye‘nin 4. büyük şehri olma özelliği beni biraz şaşırttı. Çünkü büyükşehir olacak bir hava göremedim. Bana daha çok kendinde ve sakin bir şehirmiş gibi geldi. Öncelikle bunu belirtmek isterim. Bu lafım kesinlikle kötü anlaşılmasın.

Yazımın başında da belirttiğim gibi camilerin bol bol bulunduğu Bursa, İslam’ın sunduğu bütün kültürel değerlere sahip bir şehir.

Hedefimde aslında Uludağ‘a teleferikle çıkmak da vardı. Fakat yeni teleferik projesi kapsamında mevcut teleferiği kapatmışlar. Bu yüzden Uludağ hayalim de bir başka bahara kaldı. Ayrıca çok yorulduğum için de Yeşil Türbe‘ye gidemedim. Oralara da bir başka seferimde gitmek umuduyla yazımı burada noktalıyorum.

Eğer Bursa‘ya gidecek zamanınız varsa, mutlaka gidin ve görün. Eğer giderseniz de meşhur Bursa İskender‘ini yemeden dönmeyin. İstanbul‘dan en rahat ulaşım için İDO feribotlarını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

4 yorum
  • Bursa, Türkiye’nin 4. büyük şehri olması sizi yanıltmasın. Zira gezmediğiniz daha bir çok mekan olduğunu bir Bursalı olarak bilmenizi isterim. Ayrıca Türkiye’nin 4. büyük şehri olarak kalmak şöyle dursun ihracat ve ülkeye ekonomik destek anlamında Bursa, İstanbul’dan sonra başı çekerek 2. şehir konumundadır.

  • Website`i incelemedim. Yurtdisindan gelecek olan müsterilerimiz icin bir Bursa turu hazirladik, ben de bana düsen ödevimi calismak üzere internette Bursa tarihi ile ilgili makaleler ararken bu sayfaya rastladim ve sonuna kadar okudum.
    Bursa`mizi disaridan biri olarak o kadar güzel anlatmis ki, bravo diyorum… Tebrikler Fatih bey, sizin gibi gencler hep olsun. taniyalim ve sahip cikalim vatanimiza!
    saygilar…

  • Gerçekten iyi bir keşif oldu. Bursa’ya tekrar bekliyorum :)

    Ayrıca tam yer hatırlayamamakla birlikte bir kaç tuvalette daha ara duvar olmadığını söyleyebilirim :)

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.