İstanbul Çırpıcı Deresi neden ıslah edilmiyor?

Çırpıcı Deresi
Çırpıcı Deresi

Siyasi içerikli yazılar yazmamaya önem gösteriyorum. Çünkü ne yazacak kadar siyaset bilgim var, ne de gelen yorumlara laf yetiştirecek kadar dilim var. Fakat bu yazıyı yazmasaydım, gerçekten de içimde kalırdı.

İstanbul aldı başını gidiyor. Belediyeler ve özel sektör yatırımcıları ardı ardına projeler üretiyor ve bunları hayata geçiriyor. Bir dünya metropolü olan İstanbul gün geçtikçe daha da gelişiyor.

Fakat tüm bunlara rağmen, İstanbul’da kokusundan geçilmeyen bir kanalizasyon deresi var: Çırpıcı Deresi! Bu dere ve çevresinin önemi çok büyük. Çünkü İstanbul ulaşımında büyük söz sahibi olan, geçmişte Osmanlı Döneminde şenliklerin düzenlendiği ve büyük bir alışveriş merkezinin de bulunduğu bir araziden bahsediyorum.

BELEDİYE ÇALIŞMIYOR!

Çırpıcı Deresi Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerini ayıran bir sınır olma özelliğini taşıyor. Yani bu derenin bir tarafı Zeytinburnu ilçesine, bir tarafı da elit kesimin yaşadığı düşünülen, sosyete ilçesi Bakırköy’e bağlı. Fakat derenin iki yakasının arasında inanılmaz bir farklılık var. Derenin Zeytinburnu tarafı çevre düzenlemesi yapılmış bir park iken, Bakırköy tarafı seyyar satıcıların, dilencilerin, sarhoşların bulunduğu bir şantiye alanı gibi! Fakat Bakırköy Belediyesi gözlerini kapatmış ve bu duruma hala seyirci kalıyor.

Gelin bu arazinin çevresinde neler var biraz inceleyelim;

Çırpıcı Harita

Gördüğünüz gibi arazinin çevresi İstanbul için önemli olan şeyleri barındırıyor. Fakat bu dere kokusuyla ve görüntü kirliliği ile etrafı mahvetmeye devam ediyor.

Arazinin Zeytinburnu kısmı geçtiğimiz yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemesi ve tesislerle daha modern bir hale geldi. Fakat Bakırköy kısmında hala bir değişiklik yok. İlçesinin en önemli caddesinde (İstanbul Caddesi) bile çevre düzenlemesi yapmaya üşenen Bakırköy Belediyesi’nin bu bölgeyi yapması zaten mucize olurdu diye düşünüyorum.

[venue id=4fd79744e4b055412c5b2740]

Çoğu vatandaş o bölgenin Zeytinburnu Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu düşünüyor. Çünkü o bölge Zeytinburnu Metro ya da Merter olarak biliniyor. Fakat sınır olarak Bakırköy Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu hatırlatalım. Kim bilir? Belki Bakırköy Belediyesi de o bölgeyi Zeytinburnu’na ait zannediyor olabilir. Belediye başkanına buradan o bölgenin kendilerine ait olduğunu hatırlatalım :)

Ha tabi bir de bu dereyi hala ıslah etmeyen mercilere de ufaktan bir gönderme yapmış olalım. Çünkü tek suç bu belediyelerin değil.

FOTOĞRAFLARLA ACI GERÇEK!

Çırpıcı Deresi

İSKİ’DEN CEVAP GECİKMEDİ

Yazımı yazdıktan kısa bir süre sonra İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden konuyla ilgili bir açıklama geldi;

Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı’nca, bahse konu Çırpıcı Deresinde gerekli temizlik çalışmaları periyodik olarak yapılmaktadır. Dereden akan atıksuyun sisteme alınması için Atıksu İnşaat Daire Başkanlığı tarafından dere membasında alt yapı çalışmaları devam etmekte olup, çalışmalar tamamlandığında dereden atıksu akışı ve koku problemi sona erecektir.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

9 yorum
 • İstanbulun gözleri küçük çekmece gölü istanbulun burnu Bakırköy ağzı Çırpıcı deresi
  sakalı topkapi Sarayı google haritalardan bak istersen yazan yaşar susuz. 0539 572 82 74 saygilar

 • Merhaba yanlışlığınızı düzelteyim hemen senin bakın burası bakırköy’e ait dediğin yer de Zeytinburnu sınırına aittir taaa Marmara forum’a kadar olan bölge hep Zeytinburnu’dur. Dolayısıyla birini suçlayacaksan git Zeytinburnu belediyesini suçla. Bir de kusura bakma güzel kardeşim. Bugün Başbakanınız Tayyip Erdoğan; “Bakırköy ve Kadıköy Türkiye’nin en gelişmiş bölgeleridir” dedi. başbakanın söylediği söz budur. Ayrıca ben Zeytinburnu’nda oturuyorum bana anlatmayın Zeytinburnu’nu Allah aşkına gören de Zeytinburnu kim bilir ne sanacak apaçilerin ayyaşların çingenelerin cirit attığı bir yer Zeytinburnu. hadi diyelim o bölge bakırköy’ün (aslında değil ama) dediğiniz görüntü kirliliğine yol açan serseriler krolar filan Bakırköy’ün sadece çayır bölgesinde topu topu 10 tane filan var onlardan oysa Zeytinburnun’da her yerde o apaçilerden, krolardan, ayyaşlardan var. Dolayısıyla senin Bakırköy ve Zeytinburnu’nu kıyaslaman İstanbul ve Hakkari’yi kıyaslamak gibi olmuş. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana Bakırköy her zaman CHP ve DSP gibi Atatürkçü partilerin elinde oldu bu seçimde de %70 oy aldık Bakırköy’den.

  • Bahsettiğiniz bölge Bakırköy’e bağlı. Zeytinburnu’nun hangi mahallesinde yaşıyorsunuz. Seyitnizam felansa dediginiz doğru. Kentsel dönüşüm ile değişiyor zaten o alanlar (insanları ve kültürleriyle)

   Ayrıca çingene diyerek yaptığınız ırkçılık da hiç hoş değil. Sen de onlardan biri olabilirdin.

   Tinerci demek kolay, ama onların neden tinerci olduğunu sorgulamak zor.

   Çok yazık

 • Bakırköy Belediyesi’nin sahibi olan partiden de zaten bu beklenir. Bunların amacı hizmet değil muhalefet. Gerçekten hangi şehire giderseniz gidin, eğer belediyesin de o parti var ise geri kalmış bir şehirdir. Altyapısı 0’dır. Resim’de özetlemiş zaten herşeyi.

  • Bu pisliği her gün çekiyoruz. 1 yıldan fazladır büyükşehir ve belediyelere şikayet ediyorum bu bölgeyi. Gelip ilaçlıyorlar, iski bir geliyor bakıyor, zabıta çingeneleri seyyar satıcıları kovuyor. 2 gün sonra yine aynı manzara. Kalıcı bir çözüm yok. Bu rezalete bir son verilsin artık!!!!

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.