Doğru hashtag kullanımı nasıl olmalı?

Doğru hashtag kullanımı nasıl olmalı? 1

#Şimdi #size #hashtag #ne #demek #ve #nasıl #kullanılır #onu #anlatmak #istiyorum (Eminim ki bir çoğunuz daha yazıyı okumadan birazdan neyden bahsedeceğimi anladınız :)


Pek çok mikroblog ve sosyal ağlarda bir kelime ya da tümcenin başına hash sembolü (#) eklenerek oluşturulan, anlık bilgileri kategorize etmeye ve kitlelere ulaştırmaya yarayan hashtagler ilk olarak Twitter ile ortaya çıkmaya başladı. Twitter’ın “Gündem” başlığı altında anlık olarak sıralanan hashtagler, o an çevrenizde Twitter üzerinde en çok konuşulan konuları takip etmenize yardımcı oluyordu. Ardından Instagram’a da sıçrayan bu sistem, ilgili kategorilerdeki çekilmiş fotoğraflara anında ulaşmanızı sağlayan bir sistem.

Fakat gün geçtikçe artan yanlış kullanımlardan ötürü büyük bir görüntü ve bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Sizleri bilmem ama bu beni oldukça rahatsız ediyor. Çünkü zaman tünelimde anlatmak istediğini bir cümle boyunca hashtag kullanarak paylaşan çok fazla insana denk geliyorum.

Peki doğru hashtag nasıl kullanılır?

Buna ilk olarak Twitter’dan örnekler vererek başlamak istiyorum. Twitter’da hashtag kullanımının asıl amacı sesinizi daha geniş ve ilgili kitlelere duyurmak, gündemle ilgili dedikodu yapmak, attığınız tweeti kategorize etmektir.

“Trend Topic” diye de zaman zaman andığımız, Twitter’in o sırada hakkında en çok tweet atılan hashtagleri listelediği “Gündem” bölümünde bazen çok uzun ve gereksiz hashtaglere denk gelebiliyoruz. Doğrusu #ŞemsiPaşa ise bu hashtag bizim Türkiye’de #semsipasapasajindasesibuzusesiceler şeklinde İngilizce harflerle anlaşılmayacak hallerde kullanılabiliyor. Bazen okumada zorlandığımız kullanımlara da denk gelebilmek mümkün.

Reklam sloganları, kategoriler, önemli günler, kelimeler, sözcükler, marka isimleri ya da o günün gündemine ilişkin konular kısa ve öz olacak şekilde Twitter’de hashtage dönüşebilir.

Eğer siz bir hashtag yaratmak istiyorsanız “#bu #aksam #handelerdeyiz #takilmaca #handekeyfi #handeninevi #çoooksıkılıyoruz” gibi kullanımlardan kaçınmalısınız.

Konuyla ilgili atacağınız tweet şöyle olabilir; “Bu akşam Hande’nin evinde takılıyoruz #Keyif #Arkadaş #Ortam #Sıkılmaca”

Ama neden?

Bu zamana kadar siz de böyle hashtagler oluşturduysanız “Neden ki” dediğinizi duyar gibiyim. Eğer tweetinizin daha fazla görünür olmasını istiyorsanız, insanların aratacağını düşündüğünüz konular üzerinde üretim yapmalısınız.

Yani ben Twitter’da arkadaşlıkla ilgili tweetleri merak ettiğimde “Handelerdeyiz” yerine “Arkadaş” kelimesini yazarak arama yapıyorum. Eminim ki siz de böyle bir durumda aynı şekilde arama yapacaksınız. Ya da Hande isminde arkadaşı olmayan biri tweet atarken asla #handelerdeyiz diye hashtag eklemez. Bundan dolayı ürettiğiniz bu hashtag sadece kendi arkadaş grubunuzun içerisinde kalacaktır ve geniş kitlelere ulaşmayacaktır. Bu da hashtag kullanımının asıl amacına ters düşecektir.

O yüzden tweet atarken mutlaka konuyla ilgili sadece birkaç tane hashtag girmeye özen gösterin. Bir tweet içerisinde sürekli çok fazla hashtag kullanarak tweet atmanız; profilinizin puanını düşürebilir, gündem listelerinde geri sıralarda kalmanıza sebep olabilir.

Yanıt Verin

3 yorum