Dolmabahçe Sarayı göz kamaştırıyor

Dolmabahçe Sarayı göz kamaştırıyor

Dolmabahçe Sarayı göz kamaştırıyor 59

Sultan 1. Abdülmecit tarafından ve 1855 yılında tamamen bitirilen Dolmabahçe Sarayı 83 yıl sonra Türk halkını yasa boğan bir olaya tanıklık etti. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının son anını geçirdiği saray olan Dolmabahçe Sarayı her yıl milyonlarca ziyaretçisini ağırlıyor.

Dolmabahçe Sarayı; İstanbul’un ünlü yapılarının mimarı olan Ermeni asıllı Balyan ailesinin mensuplarından Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafından inşa edilmiştir.

Aslında sarayı çok önceden ziyaret etmiştim. Ve geçen kış sarayı siz ziyaretçilerime tanıtmak için tekrar gezdim. Fakat yazıyı yastık altından daha yeni çıkarabildim :)

SELAMLIK

Sarayın Kabataş’taki kapısından ilk girdiğinizde sizi karşılayan bölüm: Selamlık bölümüdür. Burası sarayın en görkemli kısmıdır. Selamlık kısmına girdiğimizde dikkatimi çeken en önemli şey sarayın simetrik olarak planlanmasıydı. Kapılar, merdivenler, heykeller, ışıklar, eşyalar… Neredeyse hepsi karşılıklı ve planlı bir şekilde yerleştirilmişti. Ayrıca sarayda gördüğümüz parlak süslemelerin özünün altın olduğunu da belirtelim.

İstanbul’daki birçok sarayda olduğu gibi Dolmabahçe Sarayı’ndaki halılarında Hereke’den geldiğini de hatırlatırım. Halılar devliğiyle insanı şaşırtmaya yetiyor.

Sarayın meşe kütüklerinin üzerine kurulu olduğu da başka bir ayrıntı. Ayrıca sarayda öyle bir salon var ki Dünya’nın en görkemli ve en büyük etkinlik salonlarından olduğu söyleniyor.

Ayrıca Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda da ziyarete açık. Atatürk’ün çalışma odaları, banyosu ve yatak odaları gibi özel bölümlerinin de sergilendiğini hatırlatırım.

HAREM

Harem deyince aklıma çok görkemli odaların bulunduğu yerler geliyordu. Fakat Dolmabahçe Sarayı’nın Harem bölümünü gördükten sonra bu fikrim değişti :) Saray ailesinin kaldığı yerler olduğu için fazla özen gösterilmemiş. Tamamen rahatlıklarını düşünmüşler ve görselliğe fazla önem vermemişler. Eğer saat 15.00’dan sonra sarayın bilet gişelerine gelirseniz, Harem için size bilet vermediklerini hatırlatırım.

Sarayda ayrıca ufak bir Hayvanat Bahçesi’de bulunuyor. Tam anlamıyla Hayvanat Bahçesi demek yanlış olur. Ama tavus kuşunu da ilk kez orada gördüğümü belirtirim :)

ÜCRET BİLGİLERİ

Selamlık: 15 TL

Harem: 10 TL

Ortak bilet: 20 TL

Öğrenci bileti ise sadece 1 TL!

Müzekart uygulaması sadece Kültür Bakanlığı’na ait müzelerde geçerlidir. Dolmabahçe Sarayı “TBMM Milli Saraylar”a aittir.

Ayrıca Dolmabahçe Sarayı’na günlük 3000 ziyaretçi limiti konuldu. Bundan dolayı daha erken saatlerde gitmeniz gerekiyor.

ULAŞIM

Sarayın tek girişi Kabataş girişidir. Kabataş’a giden bütün otobüslerle ve T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş ile saraya rahat bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

2 yorum
  • Dolmabahçe sarayına 3 kez gittim hala gitmek istiyorum. Gerçekten muhteşem bir yer. Gitmeyenlerin mutlaka gidip gezmesini isterim :)

  • Babam askerliğini burda yapmış, İstanbula bir defa geldiğim geldiğimdede ilk gezdiğim yer burasıydı gerçekten muhteşem biyer bencede kesinlikle gezilmesi gerekir.

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;