Duyarsız kaldığımız sesler Günlük Sesler Sergisi’nde

Duyarsız kaldığımız sesler Günlük Sesler Sergisi'nde 1

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar her gün binlerce sese maruz kalıyor. Bu seslere alışan kişiler, zaman sonra alıştığı seslere karşı duyarsızlaşmaya başlıyor. Bundan yola çıkan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) yeni sergisini günlük seslere ayırarak günlük yaşamda dikkatten kaçan kent hayatına ilişkin sesleri ziyaretçileriyle buluşturdu.


Geçtiğimiz günlerde aldığım davet neticesinde katıldığım Günlük Sesler sergisindeki izlenimlerimi sizlere aktarmak istiyorum.

Anamed_Gunluk_Sesler_Sergisi (7)

Kurgusu ve tasarımı PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından üstlenilen sergide, ses tasarımcıları Mine Erkaya ve Ateş Erkoç’un ses yerleştirmeleriyle ziyaretçilere mekân, sokak ve kent gibi farklı ölçeklerde bir soundscape (ses alanı) deneyimi sunuluyor.

Farklı bölümlerden oluşan serginin ilk bölümünde günün temposunda duymamaya başladığımız seslerin ayrıştırıldığı bir mekanizma yer alıyor.

Anamed_Gunluk_Sesler_Sergisi (9)

Burada akbil sesinden, kahve makinesi sesine kadar her şeyi ayrı ayrı ve detaylı duyabilmeniz mümkün. Birden fazla sesi açtığınızda oluşan kaos ortamında aradığınız sesi bulmaya çalışıp, kendi oyun kurgunuzu da oluşturabilmeniz mümkün.

Sesten hikaye yazılır mı?

Serginin ikinci bölümünde ise çok ilginç bir çalışma yer alıyor. Dolby Atmos, Extreme Audio ve Pana Film Stüdyoları’nın sponsorluğunda ziyaretçiye sunulan gerçekçi ve eşsiz bir soundscape (ses alanı) deneyiminde günlük seslerden ve onu destekleyici görüntülerden oluşan bir hikayeyi dinliyorsunuz. Bu bölümün senaryo ve kurgusu Vassilis Danellis’e, görseller ise Hürcan Emre Yılmazer’e ait.

Anamed_Gunluk_Sesler_Sergisi (12)

İstanbul’u dinleten proje

Bir diğer bölümde ise ziyaretçilere etkinliğin parçası olma imkânı sunuluyor. Çalışmaya katılmak isteyenler, bu amaçla oluşturulan www.soundsslike.com internet sitesini ziyaret ederek, kentlerinde kaydettikleri sesleri yükleyebiliyor. Hüseyin Kuşcu tarafından geliştirilen harita sergide yer aldığı gibi aynı zamanda online olarak da ulaşılabilir halde. Pınar Çevikayak Yelmi’nin “İstanbul’un Sesleri” çalışması da bu bölümde yer alıyor.

Beyoğlu, İstiklal Caddesi’ndeki ANAMED’de açılan sergi, 20 Mart 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

6 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.