Ehliyet alımı tamam, sırada elektrikli Jaguar I-PACE mı var?

Yüreğinize indirecek bir başlık atmış olabilirim, çünkü atarken benim de yüreğime indi :) Sosyal medyada pek paylaşmadım ama geçtiğimiz hafta gecikmeli de olsa ilk kez girdiğim ehliyet sınavını başarıyla tamamlayarak ehliyet almaya 25 yaşımda hak kazandım. Tam Blogger maaşımla alacağım araba alternatiflerini araştırmaya başlarken – burası ciddi değil :) – karşıma Jaguar I-PACE’in Türkiye yollarına çıkacağının haberini duydum.


Ehliyet alımı tamam, sırada elektrikli Jaguar I-PACE mı var? 1

Ülkemizde elektrikli araba şarj istasyonlarının sayısının arttığı bu günlerde, ufaktan bu modellere yönelim de artmış durumda. Piyasadaki rekabet artıyorken, bu rekabetin ortasına yumruğunu koyan Jaguar; bu muhteşem I-PACE modelini bizlerle tanıştırıyor.

Araca genel olarak baktığımızda özellikleri saymakla bitmiyor, o nedenle detaylarına girmeden önce okumayı sevmeyenler için şöyle bir video ile başlamak istiyorum;

Nasıl ama değil mi? :) İşte bu muhteşem aracı çok yakında Türkiye caddelerinde ve otoyollarında görebilmek mümkün olacak. Sahipleri kimler olur bilinmez ama Jaguar çok can yakacağa benziyor :)

Gelin şimdi biraz da teknik özelliklerini konuşalım;

Tek bir tam şarj WLTP döngüsünde 480 km menzil sunan Jaguar, sizi rahatlıkla tek seferde İstanbul’dan İzmir’e götürebiliyor. Anında tork ve Dört Çeker sistemine sahip olan bu elektrikli model, bir spor otomobilin hızlanma özelliklerinin aynılarına sahip, yani yaklaşık 4,8 saniyede 100 km/sa hıza erişebildiği söyleniyor.

Jaguar I-PACE aracına dışarıdan bakıldığında kompakt boyutlara sahip olarak görünebiliyormuş. Yani dışardan küçük göründüğüne aldanmayın çünkü iç bölümünün son derece geniş olduğu belirtiliyor. Beş tam boyutlu koltuk, yenilikçi saklama alanı, 1.453 litrenin üzerinde büyük çapta arka yükleme alanı ve ön saklama bölmesinde 27 litrelik yer bulunuyor. Bu özelliklere bakılırsa içi oldukça ferah bir araç olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle akıllı telefonunuzla da eşleşen bu son teknoloji modelle muhteşem multimedya özelliklerine de sahip olabiliyorsunuz. İster Android cihazınız, isterseniz de iOS özellikli iPhone ve iPad cihazlarınızı otomobilinizle eşleştirebiliyorsunuz.

İhtiyaca göre I-PACE S, I-PACE SE ve I-PACE HSE modellerinden birini tercih edebildiğiniz gibi, web sitesinde kendi otomobilinizi tasarlayabileceğiniz bir bölüm de yer alıyor.

Eğer bu yazımı okuduktan sonra bu modeli almayı düşünürseniz, bana bir şehir turu borcunuzun olduğunu da tekrar hatırlatmak istiyor, sahiplerine şimdiden hayırlı olsun diliyorum :)

Benim ne alacağımı sorarsanız, öyle bir planım şimdilik yok. Yoyo ve Zipcar ikilisinde idare edeceğim :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 2 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.