En iyi kedi maması nasıl seçilir?

Photo by Danilo Batista on Unsplash
Photo by Danilo Batista on Unsplash

Minik dostlarımız kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için doğru beslenmeye ihtiyaçları var. Kedinizin yediği kedi maması çeşidi onu hastalıklardan dahi koruyabilir. Eğer bir kedi sahibiyseniz, ona en iyi mamayı seçebilmek için ilk önce kedi maması çeşitlerini ve içeriklerini doğru bilmeniz faydalı olabilir. Bu yazımda sizlere Petlebi’nin katkılarıyla bu detaylardan bahsetmek istiyorum.


Kediler için gerekli besinler nelerdir?

 • Yüksek miktarda protein
 • Orta miktarda yağ
 • Minimum miktarda karbonhidrat
 • Taurin
 • Bazı diğer vitaminler, mineraller, enzimler ve yağ asitleri
 • Su

Kedinizin sağlıklı olabilmesi için belirli her besinden belirli miktarda tüketmesi gerekiyor. Mısır, buğday ve pirinç hem konserve hem de kuru mamada dolgu maddesi olarak kullanılır. Ancak kedilerin karbonhidratlara ihtiyaçları yoktur. Bağlayıcılar, tatlandırıcılar ve renklendiriciler gibi diğer bileşenler kedilerin daha çok ilgisini çekmek için eklenirler.  

Kedi maması türleri nelerdir?

Kedi mamaları, konserve, kuru ve yaş mama olarak üretilir.

Photo by Kabo on Unsplash
Photo by Kabo on Unsplash

Kuru Kedi Maması

Kuru kedi maması %6 ila %10 arasında su içerir. İçerik olarak şunları içerirler;

 • Et ve / veya et yan ürünleri
 • Kümes hayvanları ve / veya kümes hayvanları yan ürünleri
 • Tahıl ve / veya tahıl yan ürünleri
 • Balık unu
 • Lif kaynakları
 • Süt ürünleri
 • Vitamin ve mineral takviyeleri

Kuru kedi mamaları daha iştah açıcı hale getirilebilmek için genellikle hayvansal yağ gibi lezzet arttırıcılar ile kaplanır. Kuru kedi mamaları biraz daha ucuz mamalardır. Ayrıca kurumadıkları için de istenildiği zaman verilebilirler. Bunlarla beraber, kuru mama bir kedi için yaş veya konserve mamaya göre daha az lezzetli olabilir ve bileşenlerin türüne ve kalitesine bağlı olarak da daha az sindirilebilir olabilir. 

Eğer kuru kedi maması kullanıyorsanız, mamayı serin ve kuru bir yerde saklamanız ve son kullanma tarihinden sonra kullanmamanız gerekmektedir. Aylarca yetecek olan büyük bir mama aldığınız zaman, son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuru mamanın uzun süre saklanması birçok vitaminin aktivitesini ve gücünü azaltır, yağların ekşime oranları artar. Kuru kedi mamalarının bozulmasını önlemek ve lezzetini korumak için hava geçirmez bir kapta saklamak iyi bir çözüm olabilir.

Yaş Kedi Maması

Yaş kedi maması yaklaşık %35 nem içeren yiyeceklerin birinci bileşenidir. Mamaya soya küspesi, tahıllar, tahıl yan ürünleri ve koruyucular gibi diğer malzemeler de eklenir. Yaş mamaların maliyetleri genelde orta düzeydedir. Yaş mamaları kediler daha çok sevebilir. Ancak açıldıktan sonra kurursa daha az lezzetli ve bozuk hale gelebilir. 

Konserve Kedi Maması

Konserve kedi maması en az %75 nem oranına sahiptir. Bu yüzden beslenme açısından bir su kaynağı olarak çok yararlıdır. Genellikle en pahalı kedi maması türüdür ama kediler için de oldukça lezzetlidir. Eğer kediniz seçiciyse konserve kedi mamasının birçok farklı çeşidi mevcuttur. Konserve kedi maması açılmadığı zaman en uzun raf ömrüne sahiptir. Ancak açılmamış konserve mamaları kalitesini korumak için soğutulmalıdır. Konserve kedi mamasının içerisinde genellikle böbrek ve karaciğer gibi etler ve bütün et yan ürünleri vardır. Dikkat edilmesi gereken, bazı markaların beslenme açısından eksik olabileceğidir. Bu yüzden konserve kedi mamasının üzerindeki etiketi ve beslenme garantisine sahip olup olmaması dikkatlice okunmalıdır.

Birçok kedi tek bir mama yemekten memnundur. Yine de kedilerin yeme alışkanlıkları geliştirilebilir ve birçok farklı kedi mamasıyla beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu ona hem lezzet çeşitliliği sağlar hm de sadece tek bir mama yeme alışkanlığını sonlandırır. Kedileriniz için konserve, kuru, yaş ve sağlık destek besinlerine kolayca ulaşabilmeniz, kedinizin daha sağlıklı beslenebilmesi için geniş ürün yelpazesiyle tüm ihtiyaçlarınız petlebi.com‘da.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Yorum bırakın

4 yorum
 • Yazı için ekstra teşekkürler. Bir şekilde yaş mama ve kuru mama gibi konularda bilgilenmiş olduk.

  Çok fazla kedi baktım (hala bakıyorum) ve bu konuda çok şey dinledim, okudum. En iyi kuru mama denildiğinde genelde uzman kişiler ve veterinerler tahılsız olanlara veya düşük tahıllı olanları önerirler. Bu çok doğrudur. Kedinin hazımsızlık problemini çözerler. En önemlisi çok yemelerine ve hareketsiz kalmalarına rağmen obez olmalarına önemli bir engeldir.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.