En iyi mil kazandıran kredi kartı hangisi? 2020 yılı son durum

Mil Kredi Kartlari
Mil Kredi Kartlari

Finans sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeyi seviyorum. Hatta bu hevesimi bir çıta yükseltiyor ve bankalar yeni ürün çıkarttıklarında bile başvurup denemeye çalışıyorum.


Kredi kartını da bilinçli bir şekilde yoğun olarak kullanan birisi olarak sizlere hem deneyimlerimden hem de araştırmalarımdan yola çıkarak 2020 yılında kullanabileceğiniz en iyi mil özellikli kredi kartlarını listelemek istiyorum. Ama öncesinde gelin kredi kartları üzerine biraz konuşalım.

Türkiye’de genelde insanların kredi kartlarından beklentisi masrafsız olması, faiz oranlarının makul olması, taksit avantajları ve marka indirimlerine sahip olması olsa da; büyük bir kısım da maaş kartlarının bağlı olduğu bankanın kredi kartını sorgusuz sualsiz kullanmayı tercih ediyor. Kredi kartını sağlıklı ve hızlı bir ödeme yöntemi olarak gören kullanıcılar avantajlarını fazlasıyla yaşarken, kredilendirme aracı olarak görenler ise borçların ve faizlerin içerisinde boğuşmak zorunda kalıyor.

Benim kredi kartı kullanım alışkanlığım daha çok sağlıklı ve hızlı ödeme yöntemi olarak kullanmak. Bu konuda o kadar çılgınım ki asla nakit para taşımıyorum, POS cihazı kullanmamakta direten esnaftan asla alışveriş yapmıyorum ve hatta su bile alsam karttan geçiriyorum diyebilirim. Bu nedenle kredi kartının benden aldığı yıllık masrafın kat ve katını aslında geri alıyorum diyebilirim. Bu zamana kadar mil özellikli kredi kartlarından elde ettiğim tasarruf yıllık yaklaşık 2000 TL – 3000 TL civarında. Üstelik bunun sebebi sandığınız gibi lüks tüketim de değil, sakızı bile karttan geçirmek :)

Bu arada tekrar hatırlıyorum, bu yazımda sadece mil kazandıran kartlardan bahsedeceğim. Mil kartı demek yaptığınız her alışverişten seyahat (mil) puanı kazandıran kart demek. Bazı bankalar bu millerin yanı sıra kendi puan kampanyalarından da faydalandırıyor. Kazanılan miller bazı bankalarda sadece uçak bileti alımlarında geçerken, bazılarında da başka şeylerde de kullanılabiliyor.

Kartları listelemeden söyleyeyim; şu anda aktif olarak sadece Akbank Axess Wings Black kart kullanıyorum, önceki kullandığım kartları neden artık kullanmadığımla ilgili detayları tek tek vereceğim :) Hazırsanız başlayalım.

Akbank Axess Wings

Akbank Axess Wings
Akbank Axess Wings

Listeme ilk olarak severek kullandığım avantajlarla dolu Axess dünyası ile başlamak istiyorum. Akbank son yıllarda kredi kartına yaptığı yatırımlarla gerçekten bu listenin başında olmayı artık hak ediyor. Ödüllü bankacılık uygulaması Akbank Direkt‘in yanı sıra size özel avantaj ve fırsatları bir arada görebildiğiniz kredi kartlarına özel uygulaması Axess Mobil ile oldukça güçlü bir bankacılık deneyimi sunuyor.

Eskiden Akbank‘tan nefret ederdim, her şeyden masraf alıyordu. Maaş kartı anlaşması yapmamıza rağmen ücret kestiği zamanlar da oldu. Sonra geçen yıl mevcut bankamla yaşadığım bir krizden ötürü değişiklik yapma arzusuyla bir anda Akbank‘a tekrar şans vermek istedim ve ürünlerini kullanmaya başladım. O günden beri de severek kullandığımı ifade edebilirim. Özellikle dijital alanda yaptıkları yenilikler iştah kabartıyor.

Axess Wings ve Axess Wings Black olarak kullanıcı segmentine göre değişkenlik gösteren iki kart sunan Akbank, klasik Axess Wings için şu anda 196 TL asıl kart ücreti alıyor.

Wings; yapacağınız her 1,5 TL‘lik alışverişe 1 Mil Puan veriyor. Örneğin; yurt içinde yapacağınız 150TL’lik bir alışverişten 100 Mil Puan kazanıyorsunuz. Yurt dışı alışverişlerinizde ise, yurt içine göre %25 daha fazla Mil Puan biriktirebiliyorsunuz. Örneğin; yurt dışında yapacağınız 150TL’lik bir alışverişe 125 Mil Puan veriyor. Mil kazanırken aynı anda Chip-Para da kazanmanız mümkün. Ayrıca her ay farklı kampanyalarla 1000 – 30000 arası ekstra mil kazanma fırsatı da bulabiliyorsunuz.

Wings‘te kazandığınız milleri harcama özgürlüğü, diğer bankalara göre oldukça farklı. Bence onu ayrıcalıklı kılan en iyi özelliği de bu. Normalde neredeyse tüm bankalar bu mil puanlarını sadece kendi platformlarındaki uçak bileti alımlarında kullandırıyor (bu hem daha pahalı, hem de kazandığınız millerin çoğunu komisyon adı altında çöp ediyorlar). Ama Wings‘te 200TL ve üzeri akaryakıt, market, seyahat, konaklama ve internet harcamalarınızı da ekstra bir çaba harcamadan, bankacılık uygulamasında ekstrenizde çıkan “Mil ile öde” seçeneğiyle ödeyebiliyorsunuz. Üstelik uçak bileti aldığınızda bile vergiler dahil tamamını mil ile ödemeniz mümkün olabiliyor.

Tüm bu saydığım özellikler ve marka anlaşmalarıyla bence 2020’nin yıldızı Akbank kredi kartları. Yeni özelliği ile artık başvurur başvurmaz kartın gelmesini beklemeden akıllı telefonunuzun temassız özelliği ile kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Başvuru ve detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Maximiles

Maximiles
Maximiles

Daha önceleri zevkle kullandığım ve oldukça kazançlı olan Maximiles‘ı listemde ikinci sıraya koymak istedim. Aslında pratikte çok kazandırıyor gibi görünse de, zamanla bunun bir pazarlama oyunu olduğunu gözlemlediğimi söyleyebilirim.

Maximiles ve Maximiles Select ile iki farklı segmente ayrılan kartın klasik asıl kart ücreti şu anda yıllık 145 TL. Maximiles da diğer mil kartları gibi yaptığınız 200 TL‘lik alışverişte size 1 MaxiMil kazandırıyor.

Burada Türkiye İş Bankası‘nı öne çıkaran en iyi şeylerden biri Maximum Kart‘ın avantaj ve fırsatlarının sunulduğu Maximum Mobil uygulamasının başarısı. Kazandığınız millere ek, bu uygulama üzerinden MaxiPuan da kazanabiliyorsunuz. Fakat son yıllarda ekstra mil kazandıran kampanyaları oldukça azaldı, hatta ayıp olmasın diye arada koyuyorlar bile denebilir.

Benim bu kartta gördüğüm diğer avantajlardan biri de seyahatinizden birkaç hafta önce çağrı merkezini aradığınızda size Anadolu Sigorta üzerinden ücretsiz 3 aylık seyahat sigortası yapıyor olmaları. Ayrıca uçak bileti alırken yeterli miliniz yoksa Avans Mil alarak mil borçlanabiliyorsunuz.

Maximiles‘in en kötü özelliği, kazandığınız milleri kullanabileceğiniz tek yerin uçak bileti alımları olması. Aslında daha vahim olan kısmı bu değil, mil puanını seyahat dikeyinde kullandırtmasında bir gariplik yok elbette. Önemli olan kısım nasıl kullandırdığı.

Maximum Mobil uygulaması, Maximiles web sitesi ve çağrı merkezi üzerinden uçak bileti sorgulamasını kolayca yapabiliyorsunuz. Ama dikkatli bakıldığında mevcut fiyatlara göre biraz daha pahalı sunduklarını göreceksiniz. Ödeme aşamasına geldiğinizde ise başka bir sürpriz daha bekliyor, o da biletleme ücreti adı altında ciddi bir para kesintisi daha yapmaları. Yani 100 TL karşılığı mil puanım var diye sevinirken, kendinizi bir anda daha fazla zarara girmiş bir şekilde uçak bileti alırken bulabiliyorsunuz :) Bu kurnazlığı nedeniyle Türkiye İş Bankası‘nı oldukça sevmeme rağmen kullanmayı bıraktığımı ifade edebilirim. Ama siz yine de denemek istiyorsanız buraya tıklayarak bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz :)

Yapı Kredi Adios

Adios Kart
Adios Kart

Yukarıdaki iki kart bizzat kendi deneyimlerimle anlattığım kartlardı, şimdi yaptığım araştırmalara dayanarak sizlere mil kartlarını tanıtmaya devam etmek istiyorum :)

Listemin üçüncü sırasında Yapı Kredi Adios Kart var. Kullanmak isteyip de bir türlü kullanamadığım bir karttır kendisi. Diğer bankalarda yüksek limitli kartları sorgusuz sualsiz alırken, Yapı Kredi sebebi bilinmeyen bir durumdan ötürü bana asla kredi kartı vermiyor. Sebebi bilinmeyen diyorum çünkü araya sokmadığım kişi kalmadı. Kimse neden verilip verilmediğini bilmiyor, ya da gizlilik nedeniyle söylemiyorlar. Bu nedenle bu kartı hiç kullanamadım. Kullanan birkaç tanıdığım da hakkında iyi şeyler söylemedi ama yine de bahsedeyim.

Yapı Kredi bu arada Akbank’tan sonra mobil uygulamasını en çok beğendiğim banka diyebilirim. Oldukça başarılı bir arayüze sahip ve erişim oldukça kolay.

Adios‘tan bahsedecek olursam; puan kazanımları sektöre göre değişkenlik gösteriyor. Çoğu banka sabit bir mil puanı sunarken, Yapı Kredi burada harcamanızı yaptığınız sektöre göre katlayarak kazandırıyor. Kampanyaları World Mobil uygulaması üzerinden takip edebiliyor ve katılabiliyorsunuz.

Kazandığınız puanları çağrı merkezi üzerinden seyahat harcamalarınızda kullanabildiğiniz gibi direkt Akıllı Adım Bireysel Emeklilik Planınıza da aktarabiliyorsunuz. Bence avantajı, sadece uçak bileti alımlarında değil; otel, tur, cruise ya da araç kiralama hizmetlerinde de kullanılabiliyor oluşu. Şu anda asıl kart ücreti olarak 188,00 TL alıyorlar. Detaylar şurada.

GarantiBBVA Shop&Fly

Shop Fly Garanti Bbva
Shop Fly Garanti Bbva

Birçok insanın oldukça sevdiği bir banka olan GarantiBBVA‘yı ben kişisel olarak pek sevemiyorum :) Ve ürünlerini kullanmama konusunda da oldukça iradeliyim. Her şeyden ücret alan, ufacık sebepleri dijitalde çözemeyip şubeye çağıran, kampanya yapıyormuş gibi görünen ama altı boş olan bir banka benim gözümde. Hatta şubede maaş hesabı açarken bana kredi kartı istemiyorsanız “R” yazın diyen ve onu ıslak imzaymış gibi saydırıp kredi kartı gönderen bir bankadır da ayrıca :)

O nedenle ayıp olmasın ve sevenleri vardır diye listemde 4. sıraya koyuyorum. Türk Hava Yolları‘nın Miles&Smiles programı ile yıllardır yaptıkları anlaşmanın sonuna geldiklerinde apar topar çıkarttıkları Shop&Fly kredi kartı ile 1 TL’lik alışverişinize en az 1 mil kazanıyorsunuz. Bu oran marka anlaşmalarına göre zamanla artabiliyor. Biriktirdiğiniz her 100 mil 1 TL sayılır. Örneğin; 10.000 mil=100 TL değerinde uçak bileti olarak kullanılıyor. Ayrıca uçak bileti alırken yeterli miliniz yoksa Avans Mil alarak mil borçlanabiliyorsunuz.

Uçuşunuzda rötar olduğunda havaalanında geçirdiğiniz süre için bile mil kazanırdıklarını iddia ediyorlar ama uygulamada nasıllar bu konuda bilginiz varsa yorumlarda belirtirseniz sevinirim :)

Bonus Flaş uygulaması üzerinden kampanyaları takip edip ekstra mil ve bonus puan kazanmanız da mümkün.

Shop&Fly‘ın en düşük segment kart ücreti şu anda 188,00 TL. E tabi GarantiBBVA bununla yetinmiyor çünkü kart başvurusu yaptığınızda size en düşük segmenti yıllık 93,00 TL olan American Express özellikli kartı da yanında yapıştırıveriyorlar. Böylelikle mil kartları arasındaki rekabette dibi görüyor diyebiliriz. Üstelik yok yere cüzdanınızda iki tane kart fazladan yer kaplıyor çünkü American Express Türkiye’de her yerde geçmiyor ama geçtiği yerlerde de daha fazla mil veriyor. Daha fazla bilgiyi web sitesinde bulabilirsiniz.

QNB Finansbank Miles&Smiles

Qnb Finansbank Milessmiles
Qnb Finansbank Milessmiles

Türk Hava Yolları, uçuş programı Miles&Smiles için uzun yıllar süren GarantiBBVA ile olan anlaşmasını sona erdirip QNB Finansbank ile anlaşma kararı aldı.

QNB Finansbank, Enpara gibi harika dijital bankacılık hizmetlerini Türkiye’ye kazandırmış olsada, konu kendi mobil uygulamalarına geldiğinde çok iç açıcı değil. Ne yazık ki QNB Finansbank şu anda piyasanın en kötü arayüzü olan mobil uygulamasına sahip banka bana göre. Bu da benim gibi dijital bankacılık çözümlerine göre karar değiştiren müşterileri oldukça rahatsız ediyor olmalı. Bu kartın gelişmemesindeki en büyük etkenlerden biri bu olabilir. Ayrıca QNB Finansbank kredi kartı kampanyaları konusunda da oldukça zayıf bir banka.

Buna rağmen yine de THY’nin hatıra mil kartını bir tanıyalım :) Miles&Smiles‘ın öne çıkan en iyi özelliği elbette kazandığınız millerin Türk Hava Yolları Miles&Smiles uçuş programına aktarılması. Orada biriken mevcut puanınızı daha da katlayarak, hedefinizdeki uçuşa çok kolay bir şekilde bilet satın alabiliyorsunuz ya da statüsünü yükseltebiliyorsunuz. Çünkü Miles&Smiles farklı markalarla ve havayollarıyla da işbirlikleri yapıyor. Böylelikle mil havuzunuzu sadece kredi kartı harcamalarınızla kalmayıp çok daha kolay doldurabiliyorsunuz.

QNB Finansbank, bu kartta müşterilerini Klasik, QNB First, QNB First Plus ve Private Banking olarak segmentliyor. Statünüze ve harcama yaptığınız sektöre göre daha farklı bir mil kazanım durumu söz konusu. Yani bankada en az 150.000 TL para olması gerekiyor ki QNB First müşterisi olup bu avantajlar işinize yarasın :) 1.500.000 TL üzeri parası olanlar da Private Banking müşterisi oluyor. E zaten o kadar paranız varsa burada iki üç mil kazanıcam diye uğraşır mısınız bilinmez :) Üstelik kart ücretleri ise yıllık 279 TL’den başlıyor. Ne kadar müşterileri var şu anda bilmiyorum ama biraz modeli değiştirmelerinde yarar var gibi.

Güzel taraflarından birisi kazandığınız millerinizi sadece Türk Hava Yolları ya da StarAlliance üyesi hava yollarından uçak bileti alımlarında değil Shop&Miles adlı e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken de kullanabiliyorsunuz. Ayrıca söylemekte yarar var, her uçağın bir mil yolcusu kapasitesi var. Eğer o uçakta sizden önce mil puan ile bilet alan birileri olmuşsa; ya siz daha fazla mil vererek uçuyor ya da asla mil puanınız ile o uçakta uçamıyorsunuz.

Bu kartın eksi yanı, her ne kadar artıları olsa da Türk Hava Yolları ile olan anlaşması olabilir. Eğer ucuza uçak bileti alma peşindeyseniz Türk Hava Yolları‘nın zaten pahalı bir yolculuk çözümü olduğunu bilirsiniz. O nedenle biriktirdiğiniz mil kadar bir tasarrufu başka bir hava yoluyla uçarak zaten yapabilirsiniz. Bu kadar kredi kartı ile uğraşmanıza gerek yok :) Zaten tamamını mil ile alamıyorsunuz, her alımda biletinizin vergilerini siz ödüyorsunuz. Başvuru ve bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ING Pegasus BolBol Kart

Ing Pegasus Bolbol
Ing Pegasus Bolbol

Uygun fiyatları ile oldukça rekabetçi bir havayolu şirketi olan Pegasus Havayolları, daha önce farklı bankalarla yaptığı işbirliğini ING‘ye taşıyarak ING Pegasus BolBol Kart‘ı çıkarttı.

Türk Hava Yolları‘nın kartına göre daha makul fiyatlandırma ve avantajlarla gelen kartta biriken milleriniz Pegasus hesabınıza BolBol puan olarak aktarılıyor.

Klasik ve Premium olarak iki segmente sahip olan kartta eğer Klasik müşteriyseniz Her 5 TL’ye 1 BolPuan, Premium müşteriyseniz Her 2 TL’ye 1 BolPuan kazanıyorsunuz. Bu puanlar seyahat harcaması ve Pegasus uçak bileti alımlarınızda daha da katlanıyor. Ayrıca bu karta sahip olanlar Pegasus’un merkez üssü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda hızlı geçiş (Fast Track) özelliği dahil çeşitli ayrıcalıklar da yaşayabiliyorlar.

Avantajlarına bakılırsa Pegasus’un oldukça tercih edilebilir bir kart programı çıkarttığını söylemek mümkün. Ek olarak ING‘nin mobil bankacılık uygulaması da idare eder bir seviyede kaliteli denebilir. Bu kartın ek olarak Bonus kart özelliklerine sahip olduğunu da ekleyelim.

Söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama yine de belirteyim, kazandığınız puanlar Pegasus hesabınıza transfer olduğundan sadece Pegasus uçak bileti aldığınızda kullanabiliyorsunuz.

Yıllık asıl Klasik kart ücreti ise diğer bankalara göre oldukça avantajlı olarak 81 TL. Detaylı bilgi ve başvuru için ING’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Halkbank Parafly

Parafly
Parafly

Uzun yıllardan beri mil özellikli kredi kartını müşterilerine sunmaya devam eden Halkbank ise Parafly kartı ile seyahat tutkunlarını kendisine çekmeye çalışıyor.

Halkbank, son yıllarda dijital ortama da biraz yatırım yapmış olsa da rakiplerinden sıyrılan olağanüstü bir başarısı yok.

Parafly kartına bakacak olursak diğer mil kartlarıyla benzer özelliklere sahip. Kişisel asistan hizmeti, seyahat hattı ve lounge indirimi mevcut. Ek olarak avans ParafPara özelliği de bulunuyor. Yurtdışı alışverişlerinde 5 kat kazandırması ise oldukça dikkat çekici. Bir devlet bankası olarak oldukça makul avantajları var denebilir.

Kazandığınız milleri ise sadece kendi seyahat platformu web sitelerinde kullanabiliyorsunuz ki Türkiye İş Bankası örneğinde bunun ne demek olduğunu size söylemiştim. O nedenle birkaç avantajı dışında uçak bileti alımları için ciddi bir rakip sayılmaz.

Asıl kart ücreti 80 TL olan ParaFly kredi kartı hakkında bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vakıfbank – MilPlus

Vakifbank Milplus
Vakifbank Milplus

Bizim de mil kartımız var diye ortamlarda hava atmak amacıyla çıkartmışlar gibi görünse de Vakıfbank‘ın da bir mil kartı bulunuyor :)

Resmi sitelerinde bir iki cümle ile tanıttıkları kartlarının hakkında pek bir bilgiye erişmek mümkün değil. “MilPlus kartlar ile yapacağınız alışverişlerden kazanacağınız Worldpuanları, kartınızın MilPlus özelliği sayesinde kat kat daha değerli kullanarak uçak bileti satın alabilir, otel veya tur rezervasyonu yaptırabilirsiniz” diyerek geçiştirmişler.

Asıl kart ücretinin 147 TL olduğu MilPlus hakkında iki cümle bilgi almak için Vakıfbank’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz :)

GarantiBBVA Miles&Smiles

Garanti Bbva Miles Smiles
Garanti Bbva Miles Smiles

“Anladık GarantiBBVA düşmanısın da, o kadar mil kartı yazısı yazmışsın bu kartı nasıl koymazsın” diyen sevenlerini de es geçmedim ve son sıramda bu karta da yer verdim :) Yılların Miles&Smiles kartı GarantiBBVA ile son demlerini oynuyor. Yukarıda da belirttiğim gibi bu kartın yeni varisi QNB Finansbank oldu, o nedenle hakkında çok şey bahsetmeyeceğim. Eğer başvurmak isterseniz detaylı bilgiyi resmi sitesinden alabilirsiniz.

Peki siz hangi kartı kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Aşağıdaki yorum kısmından belirtirseniz üzerine konuşabiliriz :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Yorum bırakın

3 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.