En iyi müzik programı hangisi? Apple Music, Spotify, Youtube Music karşılaştırmalı inceleme

En Iyi Muzik Programi
En Iyi Muzik Programi

Teknoloji her alanda alışkanlıkları değiştirmeye devam ediyor. Bundan 15 yıl önce dinlemek istediğimiz şarkıları mp3 formatta CD’lere yüklüyorduk. Daha da geriye gidersek kasetler, plaklar…


Şimdi ise istediğimiz her şarkı parmaklarımızın ucunda. Üstelik korsan indirmeye gerek bırakmayacak şekilde çok ucuz ve erişilebilir. Sanatçılar dijital platformlara zaman zaman karşı olsalar da, bu dönüşüm korsan müzik dinleme alışkanlığını yok etmeyi başarıyor. Günümüzde hala ciddi bir kesim internette müzikleri tek tek indirip, flash bellek ya da hafıza kartlarına arşiv yapmaya devam etse de, gerçek müzik dinleyicileri çoktan bir dijital platformu seçtiler bile.

Ülkemize tek tek giriş yapan ve her geçen gün rekabetin de arttığı bu platformlar, kullanıcılarını memnun etmeye yönelik inovasyonlarına devam ediyorlar. 

Ben bu yazımda sizlere bizzat kullandığım ve deneyim farkını çok net gördüğüm 3 platformu ele alacağım: Apple Music, Spotify ve Youtube Music…

Bunlara ek olarak Deezer, Fizy ve Tidal‘ı da denemiştim ama henüz bu üç platforma rakip olabilecek durumda değiller. Zaten Tidal‘ı bu listeye koymak da doğru değil aslında, onun konumlandırması yüksek kalitede format olduğundan çok farklı…

Ses Kalitesi ve Ekolayzır

Photo by Anthony Roberts on Unsplash
Photo by Anthony Roberts on Unsplash

Ses kalitesi her kullanıcıya göre değişen bir durum aslında. Çünkü sadece platformu suçlamak doğru değil. Buradaki önemli diğer etkenler: İnternet bağlantı hızı, kulaklık kalitesi ve frekans genişlikleri, cihaz kalitesi ve cihaz yazılımı…

Ben daha önce mobil deneyim olarak iPhone X, daha sonra da Samsung Galaxy S20 Ultra cihazlarında; masaüstü deneyimi olarak Macbook Pro, akıllı televizyon deneyimi olarak da Apple TV‘de bu 3 uygulamayı kullandım. Tüm mobil cihazlarda dinlediğim kulaklık ise Airpods Pro‘ydu. Bu bilgiler ışığında değerlendirmek gerekirse üçünün de ses kalitesi oldukça iyi.

Teknik açıdan bakarsak Spotify Premium‘da “Extreme” ses kalitesi seçeneği seçildiğinde 320 kbps’ye kadar yayın yapabilirken; Apple Music ve YouTube Music yalnızca 256 kbps’ye kadar çıkabiliyor. Bu istatistikler, çok üst düzey bir müzik dinleyicisi değilseniz sizi çok etkileyen bir şey olmayacaktır. O nedenle bu durum tercihlerinizi etkilemeyebilir.

Ekolayzır olarak bakıldığında Apple Music, Apple cihazlar üzerinde basit ekolayzır ayarları yapmaya izin veriyor. Spotify tüm cihazlarda kendi ekolayzırına sahip ve sesin size daha çok kaliteliymiş gelmesini sağlayan modları var. Youtube Music da yine kendi modlarını seçtiriyor. Burada cihazınız aslında daha çok önemli. Mesela Samsung Galaxy S20 Ultra, ve benzeri çoğu Samsung cihazı Adapt Sound özelliği ile kulağınızın duyabileceği frekanslarda ses çıkışı sağlayabiliyor. Bu nedenle bu cihazda Dolby Atmos‘un da etkisiyle tüm platformlarda çok iyi ses alabilmeniz mümkün.

Uygulama Kalitesi ve Kullanıcı Deneyimi

Photo by Morning Brew on Unsplash
Photo by Morning Brew on Unsplash

Uygulama kalitesine baktığımızda üç platform da web tarayıcısı üzerinden dinleme özelliğine sahip ama bu konuda Youtube Music biraz daha önde ve tam deneyim sunabiliyor.

Masaüstü uygulama olarak Spotify, birçok platformda kendine has uygulamasının indirilmesine izin veriyor. Apple Music ise yalnızca MacOS’larda bir masaüstü uygulamaya sahip. Youtube Music ise yaptığı inovasyonla Progressive Web App yazılımını destekleyen web sitesi ile bilgisayarınıza kurulabiliyor.

Mobil uygulama deneyimi olarak da Apple yine burada Android kullanıcılarını tam önemsemiyor. Bu nedenle Apple Music Android uygulaması olsa bile Apple cihazlarda daha iyi deneyim sağlıyor. Spotify ise kullanıcı dostu arayüz ile tüm cihazlarda oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Youtube Music de Google’ın bunca yıllık birikiminden nasibini alıyor ve oldukça yeni olmasına rağmen tüm cihazlar için başarılı bir deneyim sunuyor. Eminim ki yakın gelecekte farklı cihazlar için uygulama sayısını artıracaklardır. 

Hız açısından bakarsak Apple her ne kadar Apple cihazlar ile native deneyim sunuyor gibi görünse de Apple Music oldukça yavaş çalışıyor. Bunu Spotify ve YouTube Music kullanmaya başlarsanız fark edeceksiniz. Bu ikisinde yüklenme anını hissetmiyorsunuz bile. Deneyimlerimden ötürü çok rahat söyleyebilirim ki Apple Music, MacOS uygulaması ile yavaşlık konusunda sizi zaman zaman çıldırtabilir. Ben çok çıldırdım :)

Her platform liste ve kütüphane oluşturmaya müsade ediyor. Apple Music ve Spotify‘da tek bir tuş ile favoriye atıp kitaplığa ekleme durumu varken, Youtube Music‘te kitaplığa ekleme ve beğenme-beğenmeme tuşları ayrı sunulmuş durumda. Bu biraz kafa karıştırıcı geldi bana, çünkü her şarkıyı hem beğenmek zorunda hem de arşivime eklemek zorunda kalıyorum. Ne gerek vardı iki tane olmasına tartışılır.

Yapay Zeka ve Öneriler

Photo by Morning Brew on Unsplash
Photo by Morning Brew on Unsplash

Yapay zeka ve öneriler konusunda Apple Music‘in başarılı olduğunu söylemek zor. Oldukça manipüle edilebilir. Kuzeniniz telefonu eline aldı ve o gün boyunca rock müzik dinledi diye haftalık keşfiniz rock müzik ile dolabilir. Bunun önüne geçmek için Spotify ve YouTube Music‘te gizli mod bulunuyor. Bu sayede o an dinledikleriniz sizi tanımak için yapay zeka tarafından işlenmiyor.

Spotify bu sektörde oldukça deneyim kazandığından ve çok kullanıcısı olduğundan tahminleri biraz daha doğru tutturuyor. Çünkü elinde çok istatistik var. “Bu şarkıyı dinliyorsa, bunu kesin dinler” tahminini yapması onun için hiç zor değil.

Youtube Music ise arkasına Google ve Youtube’un desteğini alıyor. Bu nedenle çok köklü ve çok gelişmiş bir yapay zekaya sahip. Eğer geçmişten bu yana aynı Google hesabını kullanıyorsanız, çok eskiden Youtube’da dinlediğiniz bir şey ya da Google’da arattığınız bir şarkıcı bile yapay zeka öğrenimini etkiliyor. Bu nedenle Youtube Music‘in sizi diğer platformlara göre çok daha yakından tanıdığı muhakkak. 

Yeni şarkı keşfi konusunda Apple Music bana daha zayıf geldi. Youtube Music ve Spotify yeni çıkan şarkılar listesi ve sanatçılara abone olma konusunda daha iyiler.

Bunun dışında Youtube Music‘te sevdiğim sanatçının, başka sanatçılarla ortak yaptığı işleri ek çaba sarfetmeden sayfasında çok rahat keşfedebildiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. Diğer platformlarda karşıma çıkmayan eserlerini görünce çok şaşırdım. Bu nedenle diğerlerine göre arşivleme sistemi daha başarılı geldi. 

Arşiv Genişliği

Photo by Alvaro Reyes on Unsplash
Photo by Alvaro Reyes on Unsplash

Bütün platformların arşivleri birbirine yakın. Ben aradığım her şarkıyı 3 platformda da bulabildim. Çok nadir bulamadıklarım da oluyor. Ya da kaydettiğim bir şarkı lisans sorunu yüzünden bir anda arşivimden silinebiliyor.

Bu noktada ben kazananın Youtube Music olduğunu düşünüyorum çünkü arkasında Youtube’un gücü var. Bazı şarkılar Youtube’dan da sadece ses olarak arşive katılabiliyor ve böylelikle bulamadığınız bir şarkı çok nadir oluyor. Bunlara konser videoları ve coverlar da dahil. Dilerseniz videosunu da izleyebiliyorsunuz tabii, bir şarkıyı dinlerken üstte yer alan “şarkı – video” seçeneğinden geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca Apple Music de oldukça kısıtlı sayıda olsa da video gösterimi yapabiliyor ama Youtube Music kadar gelişmiş ve kolay erişilebilir bir sistemi yok.

Spotify ve Apple Music zaman zaman ünlü sanatçılarla kendi platformlarına özel akustik canlı konserler sunuyorlar ama bunların sayısı çok fazla değil. Bu nedenle Youtube Music‘in daha çeşitli olduğunu düşünüyorum.

Eğer Podcast dinleyicisiyseniz, bu deneyimi uygulama içerisinde sadece Spotify sağlıyor. Tabi bu diğer platformları kullandığınız zaman, Podcast dinleyemeyeceksiniz anlamına gelmiyor. Bunun için Apple Podcast ve Google Podcast‘i de ayrıca ücretsiz indirebilirsiniz. Burada Apple ve Google’ın sadece müziğe odaklanmak istediği aşikar. Bu nedenle Podcast uygulamalarını ayrıca sunuyorlar. 

Listeler ve Sosyal Paylaşım

Photo by Heidi Fin on Unsplash
Photo by Heidi Fin on Unsplash

Listeler konusunda en başarılı bence Spotify, çünkü herkes orada. Çok sayıda kullanıcı liste oluşturuyor. Apple Music listeler konusunda çok zayıf, kendi küratörlerinin zevkine güvenmek zorundasınız. Youtube Music ise çok yeni olduğundan orta derecede iyi, orada da kullanıcıların oluşturduğu çok sayıda liste var ama bir Spotify değil. Yapay zekanın oluşturduğu listeler konusunda 3 platform da başarılı.

Sosyal paylaşım olarak üç platform da arkadaşlarınıza şarkı linki göndermenizi sağlıyor. Ama Spotify bu konuda daha üstün kalıyor. Arkadaşlarınızın o an ne dinlediğini görmek ve Instagram story paylaşımları bile fark yaratan bir durum.

Ama yine de üçü de tam kapsamlı, kullanıcıların birbirine abone olduğu ve mesaj yoluyla in-app müzik paylaştığı sosyal medya vari bir sistem hala çıkaramadılar.

Şarkı Sözleri ve Bilgiler

Photo by Cezar Sampaio on Unsplash
Photo by Cezar Sampaio on Unsplash

Spotify neden inat ediyor bilinmez ama şarkı sözlerini koymamakta ısrarlı. Bu konuda Youtube Music de şarkı sözlerini destekliyor olsa da, senkronize gösterim ve deneyim açısından Apple Music‘in şarkı sözü özelliği çok başarılı.

Şarkı ve sanatçı bilgileri çoğu platformda yanlış olabiliyor. Bazen sanatçı sayfasında, aynı isimde başka sanatçının eserleri de karışmış olabiliyor. Bu konuda Youtube Music daha önde gibi geldi. Onun sebebi de bilgi birikiminin diğer platformlara göre daha fazla olması.

Ayrıca diğerlerine olmayan bir özellik de Youtube Music‘te var, o da teknik istatistikler. Şarkıyı dinlerken size şarkı hakkında çok teknik bilgiler de paylaşılıyor. “Meraklısına İstatistikler” adı verilen bu özellik, Google’ın platformlarında kullanmayı çok sevdiği bir özellik zaten. 

Çevrimdışı Müzik

Photo by Eran Menashri on Unsplash
Photo by Eran Menashri on Unsplash

Üç platform da premium versiyonlarına şarkıları indirmenize ve internet bağlantısı yokken dinlemenize olanak sağlıyor. 

Çevrimdışı deneyim konusunda bence Apple Music ve YouTube Music daha başarılı. Otomatik ayarı sayesinde siz şarkı sayısını söylüyorsunuz, gerisini yapay zeka kendi kendine ayarlıyor. Çıkarıyor, ekliyor ve seveceğiniz alternatifi depoluyor. Ayrıca spesifik olarak şarkı indirmeniz de mümkün. Spotify ve Apple Music‘te yalnızca sizin arşive eklediğiniz müzikler iniyor. Ama Youtube Music‘te arşivinizde olmayan ve beğenmediğiniz bir müzik de araya karışabiliyor. Bu teknik bir hata mı yoksa bilinçli yapılan bir şey mi emin olamadım ama rahatsız edici.

Spotify çevrimdışı deneyim konusunda bana zayıf geliyor. Çünkü çevrimdışı modda hep bir sorun yaşadım. Metroya girdiğimde otomatik olarak algılamıyor ve müzik kesiliyor. Bağlantı olmadığına otomatik indirilen müziklere geçme konusunda daha çok geliştirmeye ihtiyacı var. Her bağlantı kesildiğinde ayarlara girip “Çevrimdışı Mod”a geçmek kullanışlı bir deneyim değil. Ayrıca şarkı bazında indirme kontrolünü sadece Youtube Music sağlıyor.

Entegrasyonlar

Photo by Agê Barros on Unsplash
Photo by Agê Barros on Unsplash

Entegrasyon konusunda en açık platform Spotify, her şeye çok rahat entegre olabiliyor. Bu konuda çok sayıda işbirliği yapmışlar. Örneğin popüler bir arkadaşlık uygulamasında profilinize Spotify‘da dinlediğiniz şarkıları gösterip, tanıştığınız kişilerle ortak bağ yaratabiliyorsunuz.

Henüz çok yeni olduğu için Youtube Music henüz bu kadar kapsamlı değil ama onun da geliştirilmeye açık API servisleri bulunuyor. Yani çok yakında Youtube Music‘i de bu tür uygulamalarla entegreli görmemiz kaçınılmaz olur.

Apple Music ise bu konuda oldukça kapalı bir kutu. Çünkü arşiviniz, iCloud veritabanında tutuluyor. Güvenlik gerekçesi ile bu tür entegrasyonlara ne yazık ki pek açık durumda değil.

Ücretsiz Deneme Süreci ve Ücretsiz Kullanım

Üç platform da yeni üyelerine ücretsiz deneme süresi veriyor. Süre bittiğinde ise zorla para isteyen Apple Music oluyor. Spotify ve YouTube Music, düşük kalitede ve reklamlı da olsa kullanıcılarına ücretsiz kullanım imkanı tanıyor.

Fiyat

Üçünün fiyatı da birbirine yakın. Apple yeni çıkardığı Apple One üyelik tarzı ile birkaç ürünü birden daha indirimli almanıza olanak tanıyor.

Google ise bu platformunda kesenin ağzını açmış durumda ve çok paragöz davranmıyor. Tek bir üyelik ile hem Youtube Premium hem de Youtube Music Premium alabiliyorsunuz. Ben sadece müzik istiyorum derseniz, Youtube Premium harici daha ucuz müzik odaklı tekli bir plan olan Youtube Music Premium da bulunuyor. Ama ikisini birden aldığınızda, diğer platformlarla oldukça rekabet edebilecek ucuz bir fiyata zaten iki popüler ürünü birden sunuluyor.

Spotify‘ın ise yanında verebileceği bir şeyi yok. Verdiğiniz para ile sadece müzik hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.

Ek olarak üç platformda da indirimli öğrenci ve aile üyelikleri bulunuyor.

Benim Tercihim: Youtube Music

Yazı boyunca tarafsız kalmaya çalıştım ama üç platformu da iki farklı işletim sisteminde denedikten sonra kendimi Google kalitesine bırakmaya karar verdim. Şu an Samsung Galaxy S20 Ultra ve Airpods Pro ikilisi ile Youtube Music ile oldukça mutlu olduğumu söyleyebilirim.

Youtube Music‘e geçecek olanlara sizler için hazırladığım ve beğendiğim şarkılardan oluşan oynatma listesini de atıyorum, belki dinlemek istersiniz :) https://music.youtube.com/playlist?list=PLZv6DwntwrZdHnCac18uLzhRXONWwwJUJ

Sizlerin de bu noktalarda deneyimlerini duymayı çok isterim. Aşağıdaki yorum bölümüne düşüncelerinizi bırakabilirsiniz.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.