Barış Manço’yu özlem gecesinde andık!

Barış Manço’yu özlem gecesinde andık!

Barış Manço
Barış Manço

31 Ocak 1999 yılında aramızdan ayrılan Barış Manço için; dün akşam Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Barış Manço’nun oğlu ve yakınlarının konuk olduğu güzel bir anma gecesi düzenlendi.

Oğlu Doğukan Manço ve Barış Manço’nun çok yakın arkadaşı Erkmen Sağlam‘ın yanı sıra Semih Çelik‘in Barış Manço‘yu anlatan bilgi ve sunumları da Barış Manço sevgimi biraz daha artırdı.

Ayrıca gecede gösteriyi hazırlayanların bir bölümü Pertevniyal Lisesi mensupları olduğu için oradan da ilgi büyüktü.

ŞANSSIZ OLDUĞUMUN KANAATİNDEYİM!

Eskiler Barış Manço gibi bir kahramanla büyümüş oldukları için çok şanslı olmalılar. Ben 90’lı yıllarda doğduğum için ne yazık ki Barış Manço‘yu sağken fazla tanıyamadım. Sadece Barış Manço bilgim “Ayı” ve “Arkadaşım Eşek“ten ibaretti.

1999 yılında 31 Ocak’ta Barış Manço aramızdan ayrıldığında ben daha 6 yaşlarındaydım. Babamın bana Barış Manço şarkılarını dinlettiğini iyi hatırlıyorum. Fazla kişisel derine inmeden belirtmek gerekirse ben 6 yaşlarındayken televizyonlarda bir kahramanı yitirdiğimiz yankılanıyordu. Fakat o zaman hiçbirinin bilincinde değildim tabiki. İşte bu yüzden de kendimi şanssız hissediyorum.

BARIŞ MANÇO HAKKINDA BİLİNMEYENLER!

Gecede oğlu Doğukan Manço ve yakın arkadaşı Erkmen Sağlam anılarını ve bilinmeyenleri anlatırken Barış Manço‘yu gözlerimizde tekrar canlandırdılar. Ayrıca “Adam olacak çocuk” programından kesitlerle sunulan klip tıka basa dolu salonu kahkahalara boğmaya yetti. Barış Manço‘nun diğer oğlu Batıkan Manço vatani görevinde olduğu için geceye katılamadı.

Doğukan Manço – Fatih Özdemir

Barış Manço asıl şöhretini lise 10. sınıftayken Harmoniler grubuyla yakalamış. Ve okula kayıt olmadan önceki gerçek adının Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olduğunu belirtiyordu oğlu : ) Ve o uzunluktan kısalarak gönlümüze taht kuran Barış Manço haline gelmiş.

Balık yemeyi ve yüzmeyi sevmeyen Barış Manço, “Barış” isminin ilk sahibiymiş. Hatta oğullarına verdiği Doğukan-Batıkan isimleri de ilk kez kullanılmış o yıllarda. İstisnalarında olduğunu belirten oğlu; babasının isimlerini bu şekilde koymasının sebebini “Doğu ile batı, barış içerisinde yaşasın” temasını ortaya koymak olduğunu belirtiyor.

Japonya turnesindeki Japonca konserlerinden kesitlerin sunulduğu gece de “Kara Sevda” parçasının Japonya tarafından ne kadar sevildiğini de görmüş olduk.

Gecede Barış Manço‘nun dünya gezileri sırasında çektirdiği 100’e yakın fotoğrafı da sergilendi.

ANLAMLI BİR KONSER!

Pertevniyal Lisesi‘nin mensuplarının bulunduğu Grup Rutubet grubu da Barış Manço şarkılarıyla güzel bir konser sergiledi.

MODA 81300 MÜZEYE ÇEVRİLMİŞ!

Barış Manço‘nun Kadıköy Moda’da ki evi müzeye çevrilmiş. En kısa sürede ziyaret edip eviyle de ilgili bütün ayrıntıları sizlere sunacağım. Sizlerde gitmek isterseniz adres: Kadıköy Moda 81300

ZEYTİNBURNU KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ YİNE MÜTHİŞ BİR ETKİNLİK YAPTI!

Önceki yazılarımızı takip edenler bilirler ki bu kültür merkezinin yaptığı etkinliklere her ay katılma fırsatı buluyorum ve bulduruyorum. Her zamanki gibi yine güzel bir akşam yaşattılar bize. Bu müthiş etkinlikte emeği geçen bütün herkese teşekkürlerimi sunarım.

Barış Manço’ya sevgilerle!

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;