İstanbul Çırpıcı Deresi neden ıslah edilmiyor?

İstanbul Çırpıcı Deresi neden ıslah edilmiyor?

Çırpıcı Deresi
Çırpıcı Deresi

Siyasi içerikli yazılar yazmamaya önem gösteriyorum. Çünkü ne yazacak kadar siyaset bilgim var, ne de gelen yorumlara laf yetiştirecek kadar dilim var. Fakat bu yazıyı yazmasaydım, gerçekten de içimde kalırdı.

İstanbul aldı başını gidiyor. Belediyeler ve özel sektör yatırımcıları ardı ardına projeler üretiyor ve bunları hayata geçiriyor. Bir dünya metropolü olan İstanbul gün geçtikçe daha da gelişiyor.

Fakat tüm bunlara rağmen, İstanbul’da kokusundan geçilmeyen bir kanalizasyon deresi var: Çırpıcı Deresi! Bu dere ve çevresinin önemi çok büyük. Çünkü İstanbul ulaşımında büyük söz sahibi olan, geçmişte Osmanlı Döneminde şenliklerin düzenlendiği ve büyük bir alışveriş merkezinin de bulunduğu bir araziden bahsediyorum.

BELEDİYE ÇALIŞMIYOR!

Çırpıcı Deresi Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerini ayıran bir sınır olma özelliğini taşıyor. Yani bu derenin bir tarafı Zeytinburnu ilçesine, bir tarafı da elit kesimin yaşadığı düşünülen, sosyete ilçesi Bakırköy’e bağlı. Fakat derenin iki yakasının arasında inanılmaz bir farklılık var. Derenin Zeytinburnu tarafı çevre düzenlemesi yapılmış bir park iken, Bakırköy tarafı seyyar satıcıların, dilencilerin, sarhoşların bulunduğu bir şantiye alanı gibi! Fakat Bakırköy Belediyesi gözlerini kapatmış ve bu duruma hala seyirci kalıyor.

Gelin bu arazinin çevresinde neler var biraz inceleyelim;

Çırpıcı Harita

Gördüğünüz gibi arazinin çevresi İstanbul için önemli olan şeyleri barındırıyor. Fakat bu dere kokusuyla ve görüntü kirliliği ile etrafı mahvetmeye devam ediyor.

Arazinin Zeytinburnu kısmı geçtiğimiz yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemesi ve tesislerle daha modern bir hale geldi. Fakat Bakırköy kısmında hala bir değişiklik yok. İlçesinin en önemli caddesinde (İstanbul Caddesi) bile çevre düzenlemesi yapmaya üşenen Bakırköy Belediyesi’nin bu bölgeyi yapması zaten mucize olurdu diye düşünüyorum.

[venue id=4fd79744e4b055412c5b2740]

Çoğu vatandaş o bölgenin Zeytinburnu Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu düşünüyor. Çünkü o bölge Zeytinburnu Metro ya da Merter olarak biliniyor. Fakat sınır olarak Bakırköy Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu hatırlatalım. Kim bilir? Belki Bakırköy Belediyesi de o bölgeyi Zeytinburnu’na ait zannediyor olabilir. Belediye başkanına buradan o bölgenin kendilerine ait olduğunu hatırlatalım :)

Ha tabi bir de bu dereyi hala ıslah etmeyen mercilere de ufaktan bir gönderme yapmış olalım. Çünkü tek suç bu belediyelerin değil.

FOTOĞRAFLARLA ACI GERÇEK!

Çırpıcı Deresi

İSKİ’DEN CEVAP GECİKMEDİ

Yazımı yazdıktan kısa bir süre sonra İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden konuyla ilgili bir açıklama geldi;

Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı’nca, bahse konu Çırpıcı Deresinde gerekli temizlik çalışmaları periyodik olarak yapılmaktadır. Dereden akan atıksuyun sisteme alınması için Atıksu İnşaat Daire Başkanlığı tarafından dere membasında alt yapı çalışmaları devam etmekte olup, çalışmalar tamamlandığında dereden atıksu akışı ve koku problemi sona erecektir.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;