Google’dan hayatınızı kolaylaştıracak en iyi 10 mobil uygulama

Google’dan hayatınızı kolaylaştıracak en iyi 10 mobil uygulama

Turkcell-FaviconYazdığım bu yazıya aynı zamanda Turkcell Blog’dan da ulaşabilirsiniz: http://blog.turkcell.com.tr/googlein-hayatinizi-kolaylastiracak-en-iyi-10-mobil-uygulamasi

Bu yazımda sizlere mobil telefonlar için yazılmış mucizevi ve hayatımızı kolaylaştıracak Google uygulamalarından bahsedeceğim.

Listeye bakarak hepsi bu kadar mı demeyin, elbette değil. Ben sadece kendi kullanım sıklığıma göre bir sıralama yapmak istedim. Aynı zamanda Google’ın Türkiye’ye sunmadığı birçok uygulama var aslında kullandığım. Resmi marketlerden ulaşılamadıkları için yazımda sadece Türkiye’den erişilebilen uygulamaları ele alacağım. Ama emin olun çok daha harika uygulamaları da var.

Google Camera

Google Camera çıktığı günden beri hayatımı kolaylaştıran en iyi uygulamalardan birisi. Ben Instagram hesabıma genelde kendi selfielerim yerine gezdiğim yerlerde yakaladığım harika manzaraları yüklüyorum. Fakat telefonun stok kamera uygulaması bazı konularda yetersiz kalıyor. Birçok takipçimin hayran kaldığı geniş açılı fotoğraflarımın sırrı bu uygulama aslında, bunu da ilk kez buradan açıklamış olayım :)

Google Camera önceden sadece Android platformundaydı. Fakat bugün itibariyle Photo Sphere Camera adıyla IOS platformu için de sunulmaya başlamış. Uygulamada çektiğiniz panoramik fotoğrafları Google Views topluluğuna da gönderebiliyorsunuz.

Google Drive

Google Drive masaüstünde olduğu gibi, cep telefonlarında da hayat kurtarıyor. Yoldayken iş ortağınızla ortak sunumlar, dökümanlar hazırlamak çok kolay hale geliyor. Google Drive servisini sıradan bir bulut sistemi olarak görmeyip de nimetlerinden nasıl faydalanacağını bilenler sektörde bir adım daha öteye geçiyor :)

Google Keep

İş toplantılarında yada acil durumlarda sürekli kağıt israfı yapıyoruz. Tabi aldığımız bu küçük notlar bir zaman sonra olduğu yerden bir anda kayboluyor ve “Nereye koydum ben bu notu” derdine düşmeye başlıyoruz. Bu açıdan baktığımızda Google Keep yine ücretsiz bir alternatif olarak hayatımızı kurtarıyor. Google Keep sayesinde anında yazı, liste, fotoğraf ve ses formatında notlar alabiliyorsunuz. Temiz arayüzü sayesinde aradığınızı bulmak da oldukça kolay. Üstelik Google hesabınızla senkronize olan notlarınıza masaüstü gibi başka platformlardan da erişebilmek mümkün oluyor.

Google Asistan Launcher (Sadece Android için)

Ülkemizde Saf Android dediğimiz Google üretimi telefonların kullanımı, diğer üreticilerin ürettikleri modellere göre oldukça düşük. Hepimiz Nexus’lar yerine Samsung, LG, HTC gibi yeniden arayüz yazılmış Android modelleri tercih ediyoruz. Eğer siz de üreticilerin klasik ve hantal arayüzlerinden sıkıldıysanız Google Asistan Launcher uygulamasına göz atın. Telefonunuz hangi model olursa olsun, Saf Android dediğimiz Nexus’ların arayüzüne kavuşabiliyorsunuz. Android Kitkat sürümlerinde çalışan bu launcher ile telefonunuz bambaşka bir görüntüye kavuşacak. Daha temiz bir görüntü için Roboto Condensed isimli resmi Android fontuyla kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Google Translate

Globalleşme arttıkça, diğer dillerle olan ilişkimiz gitgide artıyor. Bilmediğimiz lisanları konuşma isteğimizin farkına varan Google, çeviri uygulaması ile hayatımızı kolaylaştırıyor. Google Translate’nin mobil uygulamalarında konuşarak da çeviri yapabilmeniz mümkün. Çevirdiğiniz dil hakkında az buçuk da olsa grammer bilginiz varsa, bu uygulama tadından yenmez hale geliyor.

Google Play Music

Google, Müzik servisini Türkiye’ye açmasa bile, Google Play Music uygulaması şuanda hoş bir Müzik Çalar uygulaması işlevini görüyor. Eğer telefonunuzun stok müzik player uygulamasından sıkıldıysanız Google Play Music’i telefonunuza indirin. Uygulama dinlediğiniz şarkıların istatistiğini alarak karışık moddayken sizin seveceğiniz şarkıları dinletmek üzerine de kurulmuş. Ücretsiz ekolayzır da dahil edilmiş.

Google Chrome to Phone

Bazen bilgisayarınızda bir sitede uzun bir yazıya denk geldiğinizde “dur şunu bir kaydedeyim de yolda okurum” dediğiniz olmuştur. İşte bu uygulama bu ihtiyacınızı anında gerçekleştirmenize yarıyor. Google Chrome’da kaydettiğiniz bir siteyi otomatik olarak telefonunuza gönderiyor. Uygulamayı kurduktan sonra ekstra bir eklenti daha indirmeniz gerekiyor.

Google Goggles

Tanımadığımız şehirlerde ya da bir sanat müzesinde incelediğimiz bir eser hakkında daha detaylı bilgi almak isteriz. Eğer eserin adını bilmiyorsak bu hevesimiz kursağımızda kalabiliyor. Bu uygulama ile bu durum tarihe karışıyor. Gördüğünüz eserin fotoğrafını programa taratarak adını öğrenebiliyor, detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Tabi bazı müzelerde telif hakkı nedeniyle fotoğraf çekiminin yasak olduğu gerçeğini de unutmayın :) Zaten sadece eserler değil, birçok ürünü de taratmanız mümkün.

Google Authenticator

İnternette güvenli kalmak çok önemli. O yüzden hesaplarımıza giriş yaparken ekstra şifrelerle güvenliği bir üst düzeye çıkarmanız mümkün. Bu uygulama ile Google sizlere özel şifreler üretiyor ve ekstra güvenlik sağlıyor. Sadece Google hesabınıza girerken değil, birçok servis için de Authenticator’u kullanabilirsiniz. En son WordPress de ekstra güvenlik amacıyla bu uygulamayla çalışmaya başladı.

Cardboard (Sadece Android için)

Google’ın en son gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde Cardboard isimli uygulama tanıtıldı. Cardboard evinizde kartonla hazırlayabileceğiniz gözlük ile sanal gerçeklik yaratmaya çalışıyor. Kutunun içine akıllı telefonunuzu yerleştirip, doğru şekilde katladığınızda sanal gerçeklik gözlüğünüz hazır hale geliyor. Tabi bunun sağlanması için Cardboard isimli uygulamayı da telefona kurmak gerekiyor. Uygulama ekranı ikiye bölüyor. Sağ ve sol göze farklı görüntüler yansıtarak, 3 boyut etkisi yaratıyor.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;