Hosting nedir? Seçerken nelere dikkat edilmeli?

Hosting nedir? Seçerken nelere dikkat edilmeli?

53742319 - information technology concept. conceptual image of internet cloud server cabinet

Hosting kelimesi Türkçe olarak “barındırma” anlamına gelmektedir. İnternet sitenizin tüm dosyalarının, resimlerinin ve içeriklerinin, internet üzerinden her an erişebilecek şekilde depolandığı alandır. Bu alan, yüksek internet bağlantısı ve son teknoloji donanıma sahip sunucular üzerinden sağlanır ve bu sunucular, bir veri merkezinde 7/24 çalışarak, sitenizin yayında kalması sağlanır.

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting seçimi yaparken, projenize en uygun paketi seçmelisiniz. Hosting paketleri web projelerinin altyapısı, kullanılan veritabanı ve yazılımına göre farklı özelliklere sahip olurlar. Hosting seçimi yaparken, bu özellikler göz önünde bulundurularak, projeye en uygun paket seçimi yapılmalıdır. Ayrıca projenin tahmini trafiğidosya boyutu ve kullanılacak veritabanı da hosting paketi seçimi sırasında dikkate alınması gereken hususlardır.

Web projelerinizi, hiç bir sorun yaşamadan en yüksek performans ile yayınlamak için hosting paketi seçimi sırasında dikkatli olmalı ve projenize en uygun yapıdaki hosting paketini seçmelisiniz.

Hosting paketi seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlardır;

1- Hosting Paketi Platform Seçimi

Hosting paketleri Linux ya da Windows işletim sistemleri üzerinden hizmet vermektedir. Hostingpaketi seçerken, eğer projeniz ASP ve ASPX ile yazılmış ise Windows işletim sistemine sahip hosting paketlerini seçmelisiniz. Eğer projenize PHP ile yazılmış ise Linux Hosting paketini seçmeniz sitenizin daha stabil bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Eğer internet sitenizi WordPress ya da Joomla gibi hazır web sitesi yazılımları ile kurmayı düşünüyorsanız, bu sistemler için özel olarak optimize edilmiş WordPress Hosting ya da Joomla Hosting paketlerini seçmenizi tavsiye ederiz.

2- Hosting Paketlerinde Trafik Limitleri

Hosting paketiniz için platform seçimi yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da trafik limitleridir. Trafik limitleri, web sitenize gelen ziyaretçi sayısını belirleyen en önemli özelliktir. Hosting paketi seçimi yaparken, web sitenizin alacağı trafik konusunda bir tahmin oluşturmanız ve seçiminizi buna göre yapmanız gerekmektedir. Eğer yüksek trafiğe sahip bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız, Limitsiz Trafik özelliğine sahip hosting paketlerinden birini seçmelisiniz. Ancak yüksek trafik almayacak bir web sitesi için limitsiz hosting paketi almak, proje maliyetinizi yükseltecektir. Bu nedenle siteniz için en ideal trafik limitine sahip hosting paketinizi seçmeniz fiyat/performans açısından en iyi sonucu verecektir.

3- Hard Disk Türü ve Kapasitesi

İnternet sitenizin yüksek hızda çalışması, hem sitenize gelen ziyaretçilerin daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacak hem de SEO çalışmalarınıza olumlu katkısı olacaktır. Bu nedenle hosting paketi seçimi yaparken ne tür bir hard disk’e sahip olduğuna ve boyutuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Sitenizin yüksek performans ile çalışmasını sağlamak için SSD Hosting paketlerini seçmenizi tavsiye ederiz. SSD Disk’le, standart hard disk’lere göre daha hızlı veri okuma ve yazma kapasitesine sahiptirler.

4- Veritabanı Seçimi

Veritabanları MySQL ve MsSQL olarak ikiye ayrılır. Hosting platform seçiminde olduğu gibi veritabanı seçiminde de web sitenizin yazılıma uygun bir seçim yapmanız gerekmektedir. Web siteniz PHP ile yazılımı ise MySQL veritabanı, ASP ile yazılmış ise MsSQL veritabanı kullanmanızı öneririz. Hosting paketi seçimi yaparken, oluşturacağınız veritabanı türüne ve veritabanı sayısına uygun özelliklerde bir paket seçmelisiniz.

5- Subdomain (Alt Alan Adı) Sayısı

Subdomain, bir alan adı altında oluşturabileceğiniz alt domain’lerdir. (turhost.com bir ana domain iken, blog.turhost.com bir subdomain’dir.) Siz de projeniz içerisinde, farklı subdomain’ler altında siteler oluşturmayı planlıyorsanız, hosting paketi seçimi sırasında paket özelliklerinin kaç adet subdomain oluşturmanıza izin verdiğine göz atmalısınız.

6- Lokasyon ve Veri Merkezi (Datacenter) Özellikleri

En başta da belirttiğimiz gibi her hosting bir sunucuda yer alır ve bu sunucular yüksek internet bağlantısı ve son teknoloji donanımlara sahip veri merkezlerinde barınır. Veri merkezleri TIER1, TIER2, TIER3 ve TIER4 olarak, özelliklerine ve kapasitelerine göre sınıflandırılmaktadır. Hosting paketinizin, sitenizde istenilen performansı sorunsuz bir şekilde sağlaması ve kesintisiz hizmet vermesi için en az TIER3 sertifikasına sahip veri merkezi üzerinden hizmet veren firmaları seçiniz.

Verimerkezinin sertifikası kadar, bulunduğu lokasyon da önemlidir. Eğer farklı dillerde içerikler oluşturacaksanız ya da sitenizi farklı lokasyonlarda yayınlamak istiyorsanız, seçeceğiniz hosting paketinin farklı lokasyon seçeneklerinin de olmasına dikkat etmelisiniz. Hosting paketleri genelde tek bir lokasyon seçeneği ile satılmaktadır.

“Turhost.com’da, tüm hosting paketlerinde 3 farklı lokasyondan birini seçerek, hosting’inizi 3 farklı verimerkezinden birinde açabilirsiniz.”

7- Hosting Paketleri ile Sunulan Ücretsiz Ürün ve Hizmetler

Hosting seçimi için teknik detayları inceledikten sonra, hosting paketi ile sunulan diğer ürün ve hizmet avantajlarını da inceleyiniz. Örneğin, hosting paketleri ile birlikte ücretsiz domain kaydı yapmak, hem önemli bir fiyat avantajı sağlayacak hem de web site maliyetlerinizi düşürecektir.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 2 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;