İstanbul’dan Uludağ görünür mü?

İstanbul’dan Uludağ görünür mü?

İstanbulluların yıllarca tartıştığı bu konuya, kendimce biraz açıklık getirmek istiyorum. Açık havalarda İstanbul’un Marmara Denizi manzarasını dolduran ögelerin Adalar, Yalova. biraz Bursa ve Uludağ olduğu gerçeğini benimseyen ve benimsemeyen İstanbullular yıllarca iki gruba ayrılmıştı.

İstanbul’un tarihi yarımadasına komşu olan ilçelerden birinde, Marmara Denizi’ni tamamen gören bir evde ikamet ediyorum. Kendi evimden Marmara Denizi’ne bakarken çoğu kez bu soruları kendi kendime sorup cevaplamaya çalışıyordum. Harita ve Google Earth yardımıyla da edindiğim bilgilere göre kesin bir kanıya vardığım söylenebilir.

Üst tarafta Avrupa’nın Rusya toprakları hariç en yüksek binası olan İstanbul Sapphire’nin terasından çekilen Marmara Denizi manzarasına sahip bir fotoğraf bulunuyor. Fotoğrafa dikkatli baktığınızda aşağıdan yukarıya sırasıyla Avrupa Yakası, İstanbul Boğazı, Anadolu Yakası, Marmara Denizi, Adalar, Yalova ve karlarla kaplı bir dağ kütlesi görünüyor.

Ben Marmara Bölgesinde. bu denli büyük bir dağ kütlesi olarak, sadece Uludağ’ı biliyorum. Yani fotoğrafta görünen derin manzaranın en üstündeki dağ büyük ihtimalle Uludağ.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;