İstanbulkartlı ve nakitsiz hayat başlıyor

İstanbulkartlı ve nakitsiz hayat başlıyor

İstanbul Elektrikli Tünel ve Tramvay İşletmeleri, yani namı değer İETT; nakit ödeme sistemine son verecek yeni çözümler üretiyor.

İstanbulluların vazgeçilmezi olan Akbil, artık tahtını İstanbulkart ile paylaşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT aylardır, İstanbulluları elektronik sistemlere geçirmek için çırpınıyor. Bunun için birçok kampanya ve yasakları yürürlülüğe koyuyor. Ben bu diretmesinden son derece memnunum, ama sistemin eksiklikleri de yok değil.

Peki İstanbulkart’ın ne gibi avantajları var, İstanbulkart’ı olmayanları ne gibi sürprizler bekliyor?

NOT: İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazımızın yazıldığı tarihten yaklaşık 1 ay sonra resmi sitesinden Akbillerin kaldırılmayacağı hakkında bir bildiri yayınlamıştır. Bildiride Akbil ve İstanbulkart ödeme sistemlerinin ikisinin de aynı anda kullanılacağı bildirilmiştir. Yazımızın içerisinde bulunan Akbilin kaldırılacağıyla ilgili ibareler, bu açıklamayla birlikte geçersiz kılınmıştır. Açıklamayı okumak için buraya tıklayabilirsiniz

NAKİT ÖDEME BİTİYOR!

İlk olarak Metrobüs’te nakit ödeme sistemini ortadan kaldıran İETT, şimdi de bütün otobüslerde nakit ödeme olayını kaldırıyor. Önceleri otobüse binen akbilsiz bir vatandaş İETT otobüslerinde şöföre para verip onun akbilini kullanıyordu; Özel Halk otobüslerinde ise içerideki muavine nakit para vererek ödemesini yapıyordu. Fakat artık iki sisteme de son veriliyor. (ÖHÖ’lerdeki muavin sistemi de 13 Ağustos 2011’de sona eriyor)

Otobüs ve Metrobüs’teki bu sisteme karşılık vapurlarda, metrolarda, tramvaylarda ve diğer ulaşım sistemlerinde akbilsiz vatandaşlar için Jetonmatik’ler devreye giriyor. Önceden büfelerden veya jeton gişelerinden aldığınız jetonları, artık tek başınıza Jeton makinelerinden almanız gerekiyor. (Önemli istasyonlarda Jetonmatikler önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor)

Bu sayede İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem İstanbulluları nakit ödeme yolunda caydırıyor ve herkesi elektronik sisteme geçiriyor, hem de ulaşımda daha hızlı ve pratik yöntemler kullanarak zamandan kazanmayı hedefliyor.

TEK GEÇİŞLİK BİLET

İETT biraz daha şirin görünmek için Birgeç, İkigeç, Üçgeç vs. şeklinde tek kullanımlık elektronik kartlar da oluşturdu. Fakat bu kartlar normal ulaşım ücretlerinden neredeyse 1 TL kadar daha pahalı!

İSTANBUL’A GELEN MİSAFİRLER İÇİN ZOR

İstanbul’a günübirlik veya haftalık olarak gelmiş bir vatandaş için ulaşımda ödeme sistemi biraz zor gelebilir. Fakat günübirlik gelen vatandaşlar da İstanbulkart alabiliyor. İstanbulkart ücreti 10 TL. Fakat kartla işiniz bittiğinde sapasağlam geri götürürseniz kartı iade edebiliyorsunuz. Böylelikle depozito bedeli olan 10 TL’de size geri ödeniyor. Akbillerin depozito bedeli ise 6 TL!

DAHA HIZLI!

İşte bu caydırıcı yöntemlerle yolcular daha hızlı olan ödeme sistemlerine terfi ettiriliyor. Fakat İstanbulkart iyice yaygınlaşmaya başladığında bir anda bir yasa çıkarılıp, Akbil sistemi iptal edilebilir. O yüzden elinizi çabuk tutup yeni elektronik kartları almanızı öneriyorum. İETT bu konuyla ilgili bazı kampanyalar da düzenliyor. Örneğin: Eski akbilini getirene, İstanbulkart’ı ücretsiz olarak veriyor! (Çok kısa bir süre için)

İSTANBULKART, İSTANBULLULARIN ŞEHİR KARTI!

Geçtiğimiz yılki ulaşım fuarında İstanbulkart’ın tanıtım standına baktığımda, kartın sadece ulaşımda kullanılmayacağı da müjdeleniyordu. Yani İstanbulkart’ı alışveriş, sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklerde de ödeme yöntemi olarak kullanabiliyorsunuz. Fakat bu sistem henüz yaygınlaşmadı.

İSTANBULLULARA TAVSİYEM!

İstanbul’da oturup da akbili olmayan vatandaşları anlamakta güçlük çekiyorum. Çünkü nakit ödeme sistemini kaldırdıklarından beri, otobüse binen İstanbullular yeni sistemin kurbanı oluyor ve diğer vatandaşlardan tabir-i caizse akbil dileniyor.

Ey şuan beni okuyan İstanbullu kardeşim! İstanbulkart ile daha az ücret ödeyeceğini, iki saat içerisinde bineceğin diğer araçlar için %50 indirimli ücret ödeyeceğini, para derdiyle uğraşmayıp direk geçip araçta yerine oturabileceğini, jeton ve bilet kuyrukları beklemeyeceğini bile bile neden hala İstanbulkart kullanmıyorsun? :)

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;