İstanbul’un ilçeleri çocuklarınızın psikolojisini nasıl etkiliyor?

İstanbul’un ilçeleri çocuklarınızın psikolojisini nasıl etkiliyor?

İstanbul Günbatımı
İstanbul Günbatımı

Son düzenlemeyle ilçe sayısı 39’a yükselen İstanbul, her bir ilçede farklı kültürleri elinde barındırıyor. Bu kültürler çocukların ve gençlerin psikolojisini direkt olarak etkiliyor.

İlçelerin kuruluş şekilleri, yenilikçi tarzları, yeni yapıları, yaşayan insanların kültürleri, farkı kültürlerden göç almaları ve ilçede bulunan eğlenceli ve kültürel faaliyetler gibi günlük yaşamı etkileyen durumlar, ister istemez insanlar üzerinde psikolojik anlamda bir baskı da kuruyor.

İstanbul’un iki farklı noktasında sıfır bilgiyle doğan iki bebek tamamen farklı beyin yapılarına kavuşabiliyor. Tabi bunda ailenin etkisi daha büyük ama çocuk dışarıya çıktığında maruz kaldığı çevre aileden gelen alışkanlıkları bir anda değiştirebilecek düzeyde.

MADDE BAĞIMLILIĞI FAKTÖRÜ

Tüm dünya şehirlerinde olduğu gibi İstanbul’da da madde bağımlılığı bulunan gençlerin sayısı oldukça fazla. İstanbul geneline baktığımızda her ilçede madde bağımlısı gençler görmek mümkün.

Yapılan araştırmalar esrar ve eroinin en fazla Kocamustafapaşa, Kumkapı, Hacıhüsrev, Şenmahalle, Gaziosmanpaşa, Fatih, Dolapdere, Kasımpaşa, Kurtuluş, Taksim, Merter, Avcılar, Bağcılar, Aksaray, Tahtakale, Edirnekapı ve Kulaksız’da satıldığını ifade ediyor. Levent ve Etiler‘de ise kokain oranı daha fazla.

EĞİTİM SEVİYESİ FAKTÖRÜ

Çocuğunuzun sokağa indiğinde karşılacağı insanların eğitim seviyeleri çok önemli. Yapılan bir araştırmada Beşiktaş, Kadıköy ve Şişli‘de eğitim seviyesinin yüksek olduğu görülüyor. Esenler, Sultanbeyli ve Bağcılar ise eğitim seviyesinin en düşük olduğu ilçeler.

Eğitim seviyesinin düşük olduğu yerlerde çocuğunuzun sıradan alışkanlıklara kavuşması muhtemel. Eğer ilerisi için plazalarda veya daha büyük yerlerde çalışan bir çocuk görmek istiyorsanız, çevresinde bunun hayalini kuran insanların bol bulunduğu yerlerde yaşamalısınız. Atalarımız ne der; üzüm üzüme baka baka kararır :)

MADDİYAT FAKTÖRÜ

Çocuğunuzun arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde para çok önemli bir etken. Diğer çocuklar cayır cayır para harcarken çocuğunuzun bu ortamdan mahrum kalmasını, ekonomik bir çocuk olmasını planlıyorsanız: Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi ilçelerini tercih edebilirsiniz. Yok ben zenginim bir mahsuru yok derseniz tercihiniz Şişli, Kadıköy ve Beşiktaş olmalı.

ULAŞIM FAKTÖRÜ

Bunun pek bir faktör olacağını zannetmiyorum ama çocuğunuz benim gibi gezmeye meraklıysa, İstanbul’un gezilecek yerlerine rahat ulaşması çok önemli. Bundan dolayı ulaşım istiyorsanız Zeytinburnu, Kadıköy, Şişli ve Beşiktaş‘ı ya da metrobüs hattı boyunca yer alan ilçeleri tercih edebilirsiniz. Çocuğum bir yere gitmesin, ortamdan uzak kalalım derseniz Şile, Beykoz, Tuzla, Çekmeköy tercih edilebilir.

KAFAM RAHAT OLSUN FAKTÖRÜ

Çocuğumun kafası rahat olsun, sükunet olsun, Üniversite sınavlarına huzurlu bir ortamda hazırlansın, ne trafik gürültüsü ne de betonarme bir yapı olsun diyorsanız İstanbul Boğazı kıyılarını veya Adalar ilçesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un kırsal noktaları da sizleri bekliyor!

EN UYGUN YER NERESİ?

Yapılan araştırmaya katılanlar Adalar, Beşiktaş ve Kadıköy‘de yaşamayı çok isteriz derken; Esenyurt, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa‘da bulunmak dahi istemiyoruz demiş. Geriye kalan ilçeler ise orta düzeyde yerler. İlçem listede yok diye üzülmeyin, büyük ihtimalle listede yer alan ilçelerden hangisine daha yakınsanız, sizin de o özelliklere sahip olmanız muhtemel :)

KISACA

Bana kalırsa İstanbul’da çocuk dünyaya getirmeyin :) Ama bana İstanbul’da senin bildiğin en pis yer neresi diye sorarsanız bence Tarlabaşı!

Genel olarak baktığımızda ben Zeytinburnu‘nda yaşayan bir gencim. Zeytinburnu’nu iyi kötü listesinde göremememizin sebebi burada her şeyin orta düzeyde olmasıyla alakalı. İstanbullular Zeytinburnu deyince biraz önyargılı baksa da, burası artık öyle tahmin edildiği gibi bir yer değil. En azından bazı mahalleleri fazlasıyla yaşanılabilir :)

Yani iş biraz ailede ve çocukta bitiyor. Tohumu iyi attığınızda, yaşadığınız ilçe çocuğunuza asla zarar veremiyor :) En somut örnek benim :P

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;