Kapasitif ekran ve Rezistif ekran nedir?

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Cep telefonu alırken internette uzun bir araştırmaya giriyoruz. Ve bu ürünleri araştırırken de birçok bilimsel terim karşımıza çıkıyor. Bazen de çok önemli olmayan bir terimi önemli bir özelliktir gözüyle görüp hemen o telefonu tercih edebiliyoruz.

Mutlaka dokunmatik telefon alacaklar internette yaptıkları araştırma sırasında “Kapasitif ve Rezistif ekranlı” terimleri duymuş olmalılar.

Peki kapasitif ekran ve rezistif ekran ne demek? Bu ekranlar ne anlama geliyor? Hangi ekran benim için daha iyi? Fiyat farklılıkları neler? Hangi modelde hangi ekran var?

Tüm bu sorularınıza cevap bulabileceğiniz güzel bir yazı hazırladım.

KAPASİTİF EKRAN

Kapasitif ekran İphone ile birlikte popüler olmaya başlamış bir ekran çeşitidir.
Teknik bilgilerinden bahsetmeyeceğim ama artı yönlerinin neler olduğundan bahsedelim.

  • Multitouch özelliği olan bu ekranlara birden fazla parmakla dokunabiliyorsunuz. Bu olay yakınlaştırma gibi işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor.
  • Bu tarz ekranların cam kalitesi daha yüksek olduğundan çizilmeye karşı biraz daha güçlü.
  • Kalem, tırnak gibi sivri uçlu şeylerle ekrana dokunamadığınız için çizilme oranı daha az ve kullanımı kolay bir dokunmatik keyfi sağlıyor.
  • Sadece parmak algıladığı için cebinizin içerisinde telefon çaldığında ve pantalonunuza sürttüğünde telefon herhangi bir algılama gerçekleştirmediği için telefon kendiliğinden çağrılara cevap vermiyor.

İphone, Nokia X6, Nokia C6, Nokia C7, Nokia N8 gibi modeller Kapasitif ekran kullanıyor.

REZİSTİF EKRAN

Rezistif ekran ise dokunduğu herşey algılayan bir ekran çeşiti. Kapasitif ekranla karşılaştırılırsa şu yönleri eksi özellik oluşturuyor:

  • Kalem ve Tırnak ile dokunulabildiği için kolay çizilebiliyor
  • Cam kalitesi, kapasitif ekrana göre daha zayıf

Rezistif ekranı kullanan modellerin başında çok bilinen Nokia 5800 Xpresmusic modelini örnek gösterebiliriz.

Yani kısacası dokunmatik ekranlı bir telefon alırken bu kriterleri göz önünde bulundurup, kendinize uygun bir model seçmek daha uygun olacaktır. Seçim sizin…