Kibarlıktan vapura binemezdiler, peki ya şimdi?

Kibarlıktan vapura binemezdiler, peki ya şimdi?

Eski İstanbul Vapur
Eski İstanbul Vapur

Şirket-i Hayriye diye bir kurum adı duydunuz mu bilmiyorum, ama duymayanlar için ben belirteyim. Günümüzde Şehir Hatları AŞ, hatta birkaç yıl öncesine kadar uzun bir süre İDO diye anılan İstanbul vapurlarını çok eskiden Şirket-i Hayriye diye bir kurum yönetiyordu. O zamanlardaki vapurların tadı şimdi var mı dır bilmiyorum, ama fotoğrafları gördükçe şimdikinden çok daha keyifli olabileceğini düşünmeye başladım. Hatta geçen yıllarda Üsküdar Belediyesi‘nin özel bir turuna katıldığımda duyduğum bir bilgi, bu düşüncemi iyice şiddetlendirmişti.

Üsküdar’ın şirin semti Beylerbeyi, günümüzde Boğaziçi Köprüsü‘nün Anadolu Yakası ayağındaki görkemli sarayıyla biliniyor. Fakat eskiden İstanbul’un en kibar insanlarının bulunduğu bir yermiş. Hatta bu insanlar öyle kibarmış ki, vapura binmek için diğer yolculara öncelik vermekten dolayı bir türlü vapura binemezlermiş. Daha da ötesi bundan dolayı vapurlar Beylerbeyi İskelesinden hep 15dk geç kalkarmış : )

Peki ya şimdi?

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;