Teleferiğin ayrı bir hava kattığı şehir: Ordu

Teleferiğin ayrı bir hava kattığı şehir: Ordu

Ordu, diğer Karadeniz şehirlerine göre daha düzenli bir sahil yapısı, daha düzgün planlı şehirleşmeyle karşımıza çıkıyor. Doğal güzellik açısından da diğer Karadeniz şehirlerine fark atmış gibi görünüyor. Belediyenin ili geliştirmek için yaptığı hizmetler de şehre ilk bakışta kendini belli ediyor.

SAHİL BAMBAŞKA

Ordu’ya gideceğim dediğim her kişi mutlaka sahilini gez diye tepkiyle bana geri döndü. İstanbul sahillerinden sonra hangi sahil bana çekici gelebilirdi ki diye soruyordum kendi kendime. Taa ki Ordu’yu görene kadar…

Ordu’da mükemmel sahil yapılanmasının yanı sıra Plaj yapılanması da mevcut. İki işi bir arada görebileceğiniz ilginç bir sahil planlaması çıkmış ortaya. Sahil yürüyüşüne ek görselliği bol doğal parklar da işin içine girince değişik bir tat oluşmuş Ordu’da.

Fakat sahil plajının pisliğinden bahsetmeden geçmek istemiyorum. Belki belediye görür ve buna bir önlem alır. (Durumu Ordu’nun genel fotoğraf galerisinde görebilirsiniz)

28 TELEFERİK ARACI!

Belediyenin 2011 icraatları arasında yer alan Ordu-Boztepe arasındaki teleferik hattı 28 araçlık filosuyla hizmet veriyor. Teleferiklerin modelleri İstanbul’daki Eyüp Sultan – Pierre Loti teleferiğinin aynısı. Tek farkı renginin mavi değil de gri olması… Ve en önemli farkı ise İstanbul’da 4 araç bulunurken, Ordu’da 28 araç hizmet veriyor!

Geriye ise 500 metreden daha yüksekte olan Boztepe’ye çıkışınız ve eşsiz bir manzara kalıyor. Üstelik teleferik için satın aldığınız bileti gidişinizde ve dönüşünüzde kullanabiliyorsunuz!

Teleferik resimlerinin tamamına Boztepe ve Teleferikle ilgili yazımda ulaşabilirsiniz.

BÜLBÜL DERESİ

Ordu’yu farklı kılan projelerden biri de Bülbül deresi projesi olmuş. Şehrin önemli caddeleri arasında akan yapay bir dere yatağı kurulmuş. Biraz daha suyla dolu olsaymış daha hoş bir görüntü oluştururmuş diye düşünüyorum açıkçası ama böyle de iyi olmuş…

ALIŞVERİŞ MERKEZİ YETERSİZ

Ordu, nüfusuna göre hak etmediği bir değere sahip. Şehirde az sayıda alışveriş merkezi bulunuyor. Ve büyüklüğüne rağmen uluslararası Fast-Food zincirlerine ve mağazalarına rastlamak mümkün değil. Yine kapalı bir Karadeniz şehrini daha tanıtıyorum aslında.

GÜNEŞ SAATİ

Ordu ziyaretimde beni en çok etkileyen ise sahildeki parklardan birinde olan Güneş saatiydi. Hikayesi şöyle: Yerde ayların yazıldığı bir taş bulunuyor. Ve bu taşın çevresinde saat göstergeleri mevcut. Siz bulunduğunuz ayın üstüne çıkıyorsunuz ve saat göstergelerine doğru bakıyorsunuz. Gölgenizin düştüğü rakam, o anki saati gösteriyor. Tabi bunun olması için güneşli bir havaya sahip olmanız gerekiyor. Ki ben bu durumda bayağı şanslıydım. Çünkü Karadeniz’de güneşli gün görmek pek mümkün değil :)

TEK BİR CADDEDE DEĞİL!

Ordu da bir şehirde olması gereken bir cadde düzenine sahip. Bütün aktivitelerini tek bir caddeye bağlamamış. Yani Ordu’da birden fazla caddenin aktif ve gezilmeye müsait olduğunu görebilirsiniz.

KISACA :)

Gezdiğim Karadeniz şehirlerine göre Ordu’nun biraz daha alt tabakalarda kaldığını söylemek mümkün. Belki Teleferik hizmetinin faydalarını önümüzdeki yıllarda görürler, işte o zaman bir gelişme sağlayabilir. Teleferik ile ilgili yazdığım yazıyı okuyunca bana hak vereceksiniz diye düşünüyorum. Şehrin yüksek tepesi olan Boztepe de turizm açısından biraz daha ilgi çekici bir mekan haline gelirse; Ordu, diğer Karadeniz şehirlerine üstün bir fark atabilir.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;