Öyle Bir Geçer Zaman Ki’de büyük emek harcanıyor

Öyle Bir Geçer Zaman Ki’de büyük emek harcanıyor

Ayça Bingöl - Emir Berke Zincidi
Ayça Bingöl - Emir Berke Zincidi

Beni sıkı takip edenler Öyle Bir Geçer Zaman ki kadar övdüğüm başka bir dizi daha olmadığını çok iyi bilirler. Zannetmeyin ki dizi dramatik bir senaryoyla gönlümü kazandı. Tamam bunun etkisi de var ama filmin çekimleri için verilen emek bana karşı daha fazla cazip kılıyor diziyi.

Hoş ki “Öyle Bir Geçer Zaman ki’yi neden bu kadar övüyorsun arkadaş?” diyen bir kişi de henüz çıkmadı karşıma :) Eğer bir gün çıkarsa diye şimdiden cevaplayarak önlemimi aldım. Bu yazımda bu müthiş dizinin çekimlerinin ne kadar zahmetli ve ilginç olduğuna tanıklık edeceksiniz. Hatta duyduklarınıza çok şaşıracaksınız.

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin seti hakkında detaylı bilgiler ve yangın sahnesinin çekimiyle ilgili detaylar burada!

ZEYREK’İ KENDİ İMPARATORLUKLARINA ÇEVİRDİLER!

Ön çalışması 1 yıl süren dizinin çekimleri için İstanbul/Fatih’teki Zeyrek semti seçildi. 1967 İstanbul’unun tarihi dokusunu yansıtmak amacıyla; UNESCO’nun koruma altına aldığı Haliç kıyısında tarihi bir dokuya sahip olan Zeyrek, İBB Kudeb ve Kanal D işbirliğiyle baştan aşağıya yenilendi.

Bu yenileme çalışmaları içerisinde asfalt sokakların tekrar arnavut kaldırımıyla döşenmesi ve çevredeki pimapen takılı evlerin pencerelerinin ahşap çerçeveler ile değiştirilmesi bile vardı.

Çalışmalar sırasında toplam 51 ev boyandı ve 9 ev tekrar restore edildi. Çalışmalar için 2 ton boya kullanıldı ve 24 usta bu iş için görev aldı.

ARABALARDA O DÖNEMLERE AİT

Çekimlerde arabaların eski dönemlere ait olduğu gözünüze çarpmıştır mutlaka. Çekimler sırasında 100’ü aşkın 60’lı yıllara özgü otomobiller kullanıldı. Ayrıca yine döneme uygun olan 1 ambulans, 1 polis aracı, 1 belediye otobüsü ve cezaevi araçları kullanıldı.

DEKOR VE KOSTÜM ATÖLYELERİ KURULDU!

Dizi için iki dekor, bir kostüm atölyesi kuruldu. Kostüm atölyesinde 500’e yakın kıyafet dikildi, 2054 kıyafet satın alındı ve 2400 metre de kumaş kullanıldı.

ALİ KAPTAN İÇİN AMERİKA’DAN GEMİ!

Dizide gemici rolündeki Ali karakteri için gemi arayışına giren ekip, derin araştırmalar sonucunda Türkiye-Amerika seferi yapan gerçek bir yük gemisini getirtti. İlgili bakanlıktan izin alındı ve gemi Sarayburnu’na demirlendi. Sahneler ise bu limanda çekildi.

200 ÇOCUK ARASINDAN SEÇİLEN: EMİR BERKE!

Dizinin Osman karakteri için toplam 200 çocuk başvurmuş. Yapılan 3 deneme çekimlerinden sonra role 5,5 yaşındaki Emir Berke Zincidi uygun görülmüş. Küçük Osman’a özel dizide iki oyuncu koçu ve bir pedagog bulunuyor.

BOMBA ETKİSİ YARATAN YANGIN SAHNESİ İÇİN MÜTHİŞ PARA HARCANMIŞ!

13. ve 14. bölümlerde tüm Türkiye’yi konuşturan yangın sahnelerinin nasıl çekildiği izleyiciler tarafından merak konusu oldu.

Sırf bu sahne için Zeyrek’teki evin birebir kopyası yapıldı. Orijinal evler UNESCO’nun koruması altında olduğu için yangın sahneleri yapılan bu kopya evde çekildi.

Kopya evin yapımı için 4 Artı Çelik Firması 11 ton çelik kullandı. Kopya evin imalatı ve kurulumu 15 günde tamamlandı. Ve o meşhur yangın sahneleri toplam 3 günde çekildi.

Bu kadar emek verilen ve birçok hayat dersi veren bu dizi izlenmez de ne izlenir ? : )

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;