Türkiye tarihinin en enteresan 10 şarkısı

Türkiye tarihinin en enteresan 10 şarkısı

Gangnam Style‘ler, Pineapple Pen‘ler derken dünyayı kasıp kavuran bu enteresan şarkıları uzun süre sosyal medyada izledik ve paylaştık. Bir gerçek daha var ki dünya bu trende yeni geçerken, biz Türkiye olarak zaten bu şarkılara taş çıkaracak enteresanlıkta birçok çalışmaya yıllardır maruz kalmıştık.

Bundan hareketle zamanında hayatımıza giren bazı enteresan çalışmaları sizler için derledim.

Petek Dinçöz – Foolish Casanova

Tarkan‘ın daha İngilizce albümün ne olduğu bile bilmediği yıllarda karşımıza çıkan Petek Dinçöz, bu teenage eseriyle Avrupa’daki müzik listelerinde bile 95. sıralara kadar yaklaşmıştı.

Mustafa Topaloğlu – Abu Çi-Çi

Uzaylılara kafayı bir ara fena takan Mustafa Topaloğlu, o sıralar izlediği bilim-kurgu filmlerinden fazla etkilenerek böyle bir çalışma hazırlamıştı. Efsaneler arasında yerini hala koruyor.

Barbaros Hayrettin – Ben Sizin Babanızım

Daha çok yöresel türkü tadında şarkılarıyla “Tarak” adında bir albüm hazırlayan Barbaros Hayrettin, albümdeki “Ben Sizin Aganızım” temalı 90-60-90 şarkısını “Ben Sizin Babanızım“a çevirerek o dönem enteresanlıkta bir devrim yaratmıştı.

Tuğba Ekinci – Kondom

Bu şarkının hala viral olduğunu düşündüğümden üzerinde daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

Behzat Uygur, Süheyl Uygur – Abdulkadir

Haftasonlarımızın şahanesi Uygur kardeşler, eğlence amaçlı yaptıkları bu şarkının belki de bu denli hafızalara kazınacağını tahmin etmiyorlardı.

Ayşe Hatun Önal – Çeksene Elini

Günümüzde yaptığı başarılı şarkılarla listelerde zirveye çıkan Ayşe Hatun Önal‘ın geçmişinden böyle bir şarkı da geçmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=BfEGJuFHgPU

Mustafa Topaloğlu – Obama

ABD Başkanı Barack Obama‘ya gönderdiği bu şarkısıyla ülkemizi temsil eden Mustafa Topaloğlu‘nu bu listeye ikinci kez koymadan edemedim.

Ajdar – Çikita Muz

Listenin başından beri “acaba ne zaman çıkacak, yoksa unuttu mu?” diye kaygılandığınızı biliyoruz. Bu nedenle sizleri daha fazla bekletmeden Ajdar‘ımızı da yerleştirelim.

Mustafa Sandal – Metro

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin geleceğe gönderdiği bir viral çalışması da olabileceğini düşündüğümüz bu enteresan çalışmada, Mustafa Sandal‘ın zamanında açılan Taksim-Levent metrosuna olan sevgisine denk gelebilmek mümkün.

https://www.youtube.com/watch?v=DDZbZmdIY5c

Faruk K – Honki Ponki

Türkiye’de her köşede Lunapark’ların olduğu, en eğlenceli yıllardan arda kalan güzel bir hatıra ile noktalayalım.

Eğer sizlerin de aklına gelen enteresan çalışmalar varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 2 years geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;