Eurovision 2010′da kazanan: Almanya

Eurovision 2010′da kazanan: Almanya 1

Tamam, hakkını yemeyelim güzel bir kadın olduğu kesin. Ama şarkısı Satellite’ye ne demeli?


Bu yazıyı yazmakta biraz geç kaldım aslında. Çünkü, blogumu yarışma yapıldıktan 1 ay sonra açtım. Kısmet değilmiş deyip bu yazıyı bir kenara da atamazdım :) 2. ayına girmiş olsak bile de böyle bir yazıyı yayınlamak istedim. Yorumlarıma önce birinciden başlayacağım, sonra diğer ülkelere değineceğim. Yazının sonunda ise Eurovision’u TRT ekranlarından izleyenlerin kaçırdığı muhteşem bir şov var!

Ben kazanacağını biliyordum desem “Hadi be iyice salladın” diyebilirsiniz ama evet biliyordum. Ne tuhaftır ki “Google Eurovision” servisi Lena’nın kazanacağını tutturdu. Geçen senede Norveç’in birincisi Alexander Rybak’ı da tutturmuştu.

Almanya’ya yıllar sonra birincilik getiren Lena, kazanacağına neden çok şaşırdı bilinmez. İlginç olan şudur ki: Gecede tek canlı meydan bağlantısını Almanya – Hamburg’da yapıldı. Bu tesadüf müydü acaba?

Neyse sonuçta kazandı, kıskançlık yapıp da şarkıyı yermeyelim :) Şarkının başlangıcı iyiydi. Fakat performans kötüydü. Yani sahnede put gibi durmasaydı daha da iyi olacaktı : )

İngilizce olan bu şarkının Türkçe halini görünce “ Eurovision iyice düştü, iyice politikleşti diyebilirsiniz” İşte şarkının ilk kıtası;

Senin için her yere gittim
I even did my hair for you
Senin için saçımı bile yaptım
I bought new underwear, they’re blue
Yeni iç çamaşırı aldım, mavi
And I wore ‘em just the other day
Ve sadece birkaç gün önce giydim

Der, ve Lena mevzusunu burada kapatarak düşüncelerinize sunarım : )

DİĞER ÜLKELER:

Bizim maNga’nın beni çok şaşırttığını söylesem yeridir. Türkiye ilk defa böyle hareketli bir sahne performansıyla Avrupa’ya boy gösterdi. Ve çok başarılı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 2. oldu diye üzülmeyin. Bence çok başarılı bir iş çıkardılar.

FAVORİM ROMANYA

“Ateşle oynamak” yani “Playing With Fire” şarkısıyla “Ovi ve Paula Seeling” çok başarılı bir iş çıkarmıştı. Birinci olabilir diye düşünüyordum hatta oy vermeye bile kalkmıştım. Ama 3. oldular. Eurovision’da unutamayacağım şarkılar arasına girdiler.

Gelelim şu bizim namıdeğer Yalnız Adam’a. TRT’nin eskitemediği sunucusu Bülent Özveren’in Belçika temsilcisine taktığı lakap artık Tom Dice’yi öyle anmamıza vesile oldu diyebiliriz. “Ben ve benim gitarım” diyen Dice’nin şarkısı da uzun yolda dinlenebilecek bir şarkı diye düşünüyorum. Ayrıca şarkının klibi de muhteşemdi.

Sıra bizim Azeri kızı Safura’da. 17 yaşında yani benimle aynı yaşta olduğunu öğrenince başta bir şok olsam da güzel bir şarkı, kötü bir aksanla 5. oldu. Ayrıca “Drip Drop” derken, sahnenin ucuna kadar artistik şekilde gidip geriye doğru hızla koşunca sesi kısıldı kızcağızın, hoş bir görüntü değildi :)

SONUNCULAR

Hiç beklemediğim isimler 23. ve 24. sırayı paylaşarak sonuncu oldular. İngiltere ve Beyaz Rusya’yı sonda görmek beni şaşkına çevirdi. İngiltere Temsilcisi Josh Dubovie “That Sounds Good To Me” şarkısıyla 10 puan alarak sonuncu oldu. Çok şaşırdım, ama elden ne gelirdi ki : )

Bir diğeri ise 18 puanla sondan 2. olan Beyaz Rusya yani 3+2 grubuydu. “Butterflies” şarkısıyla “Kelebekler” diyen grubun şarkısı da benim favorimdi.

Gel gelelim ev sahibi ülke Norveç’e. Sahnenin güzelliğini en iyi hissettiğimiz şarkı Norveç’in şarkısıydı bana göre. Geçen seneki Rusya’nın sahnesi kadar olmasa da yine de iyiydi. Özellikle de üstten sarkan tül, perde, çaput gibi şeyler çok hoş bir nizam katmış denilebilir :) Bakalım seneye Almanya neler yapacak ?

Sizler TRT ekranlarından izlerken muhteşem bir gösteriyi kaçırdığınızı söylemek isterim. TRT’nin uzun metrajlı reklama girdiği anda ben akıllılık edip TRT Müzik kanalına geçince bu gösteriyi izleme şansını elde ettim :) Eurovision’a katılan ülkelerdeki ailelerin evine ve meydanlarına bağlanarak yapılan gösteride, bütün Eurovision-severler Norveçli grup Madcon’un, Glow şarkısıyla dans etti.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 10 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

4 yorum
  • Ayna karşısında şarkı söyler gibi, klibinde ki aynı kıyafet ve saçla başla çıktı ve şarkısı hiç bir şeye benzemiyor. Hakkımız yendi o kesin!!

  • Eurovision’u 4 yıldır izliyorum. Son 10 yılın ilk beş şarkısınıda dinledim. Ancak, Lena Meyer-Landrut isimli liseyi yeni bitirmiş şirin (!) afacan, şirinliğiyle topladı oyları, İngilizce bilenler, şarkıya oy vermediler, adım gibi eminim buna. Ben, maNga’nın birinci olmasını çok istiyordum. Diğer, sanatçılarımızdan daha yoğundu bu birinci olma isteği. Çünkü, Finlandiya’nın Lordi’si Hard Rock Hallelujah ile rock (hard) ile birinci olan bildiğim kadarıyla ilk şarkı ve birinci olduğunda çok büyük yankı uyandırdı. Son 10 yıl içinde en beğendiğim şarkılar, Dima Bilan’ın Never Let You Go ve Believe (1.)’i, Helana Paparizou’nun My Number One(Keman çaldılar buna dikkat etmek lazım)’ı Sertab’ın ve maNga’nın şarkıları. Tabii Ruslana’yda yer vermek lazım. Ayrıca, Helena Paparizou ve Giorgios Alkios’a dikkat çekmek gerektiğini düşünüyor, Playing With Fire’ı benimde beğendiğimi söylemekten kendimi alamıyorum :)

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.