#Eurovision 2014 birincisi Conchita Wurst ile Avusturya!

Austria - Conchita Wurst
Austria - Conchita Wurst

Son iki yıldır, yarışma genelindeki haksızlıklar sebebiyle ülkemizin katılmadığı Eurovision Şarkı Yarışması, Danimarka’nın başkenti Kopenhag‘da yapıldı. Bu yıl bana kalırsa birbirinden güzel şarkılar vardı. Ama birinci en başından beri belliydi.


Aday gösterildiği günden beri dış görünüşü nedeniyle birçok eleştiriye maruz kalan Avusturya‘nın temsilcisi Conchita Wurst şarkısı Rise Like a Phoenix ile 290 puan alarak Eurovision tarihine adını yazdırdı. Kazandıktan sonra sahnede yaptığı açıklamada “Bu gece Barış ve Özgürlüğe inananlara adanmıştır” diyerek, kendisini eleştirenlere ders niteliğinde bir cevap verdi.

Çoğunuzun yarışmayı artık ilgiyle ve yakından takip etmediğini biliyorum. Hatta çoğu takipçim sosyal medya hesaplarımdan “Bi izleyen sen kaldın herhalde” diyerek latife etmesine rağmen, Türkiye’de Eurovision’u ilgiyle takip eden onbinlerce kişi var, yalnız değilim :) Çünkü Eurovision bir tutkudur.

Benim de ilk 10 listemde başı çeken Avusturya‘nın sahne performansı izlenmeye değerdi. Fakat bu yıl ilk 10 listem biraz vasat geçti : ) Gerçek listeyle, kendi listemi karşılaştırdığımda Avusturya, Ermenistan, Hollanda, Rusya, Danimarka, İsveç ve İspanya benim de tahmin ettiğim gibi ilk 10’a adını yazdırdı. Fakat Romanya, Azerbaycan, Almanya ve Karadağ ümit bağlamama rağmen ilk 10’a giremedi. Özellikle kardeş ülkemiz Azerbaycan‘ı ise sonlarda görmek beni fazlasıyla üzdü.

Putin - Russia -  Conchita Wurst
Putin – Russia – Conchita Wurst

RUSYA’NIN YUHALANMASI

Eurovision‘u bu yıl izleyenler, Rusya‘nın adının her geçtiğinde gelen yuhalama seslerini duymuş olmalılar. Rusya’nın bu protestolara maruz kalmasının sebebi elbette Putin :)

Çoğu kişi Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan Kırım gerginliğinden dolayı bu protestonun yapıldığını zannetse de, asıl sebep Putin’in çıkardığı eşcinsellik yasalarıydı. Danimarka da eşcinselliğin özgürce yaşandığı bir ülke olmasından dolayı bu protestonun olması muhtemeldi. Ama olan o ikiz kızcağızlara oldu. Yuhalamaların altında Azerbaycan‘dan gelen 12 puana sevinmek zorunda kaldılar.. :/

GERİYE KALANLAR

Bu yıl da arşivimize birçok şarkı ekledik. Benim en favori şarkılarım Avusturya, Rusya, Almanya, Danimarka ve Hollanda‘nın şarkıları oldu. Aslında listem dolu, ama bu şekilde özetleyebilirim. Ayrıca geçen yılın birincisi Emmelie De Forest‘in bu yıl için özel olarak hazırladığı Rainmaker şarkısı da çok iyiydi.

Ayrıca Litvanya‘nın oylarının alındığı sırada ülke temsilcisinin “Tıraş vakti geldi” diyerek tıraş bıçağı ile Avusturya’ya 10 puan vermesini açıklaması ise çok çirkin bir hareketti diye düşünüyorum. Belki kurgu olabilir, ama hoş değildi. Oylar Avusturya’dan alınırken, ülke temsilcisinden gelen sakal esprisi de gayet yerinde olmuştu diye düşünüyorum :)

Ve sizi son olarak beğendiğim parçalarla baş başa bırakıyorum.

Seneye Viyana’da görüşmek üzere :)

CONCHITA WURST – RISE LIKE A PHOENIX

THE COMMON LINNETS – CALM AFTER THE STORM

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

2 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.