Eurovision 2015 şarkıları açıklandı, işte favorilerim

Building Bridges Eurovision 2015 Vienna
Building Bridges Eurovision 2015 Vienna

Türkiyesiz bir Eurovision Şarkı Yarışması’na daha sayılı günler kaldı. 2015 yılında yarışacak olan şarkıların tamamı belli oldu. Bana göre bu yıl birbirinden etkileyici şarkılar ile müthiş bir müzik ve görsel şölen ziyafeti yaşayacağız.


Geçtiğimiz yıl Rise Like A Phoenix şarkısıyla birinci olan Conchita Wurst, başarılı sesi ve şarkısıyla Eurovision’u bu yıl ülkesine taşıdı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak olan Eurovision’da birinciyi tahmin etmek bir hayli zor olacak. Yarışmada Avusturya bu yıl “Köprüler inşa etmek” anlamına gelen “Building Bridges” sloganını kullanacak. Sloganın İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığında kullandığı “Bridge Together” sloganına çok benzemesi de bu yıl konuşulan konulardan bir diğeri.

Ben de sizlere bana göre başarılı olan ve benim zevklerime uygun nitelikteki ilk 11 şarkıyı listeledim. Tercih etmek çok zor oldu. Emin olun liste dışı bırakmak zorunda kaldığım ve çok beğendiğim birçok şarkı daha var. Birincilik konusunda tahminde bulunamacağım. Çünkü bazen çok iyi olan şarkılar, kötü sahne şovları yüzünden hak ettiği sırada yer alamıyor. Bekleyip göreceğiz.

Avrupa’ya bir hayli uzak olduğu halde Eurovision’u çok seven ve kıskanan ülke Avustralya’ya özel bu yıl bir ayrıcalık tanındı ve yarışmaya katılması sağlandı. Yani bu yıl Avustralya konuk ülke olarak yarışmada yer alacak. Ayrıca bu yıl favori ülkelerden olan Ukrayna’nın yarışmadan çekilmesi talihsiz bir durum oldu. Umarım seneye Türkiye de Ukrayna da yarışmada yer alır ve zirveyi zorlar.

Ann Sophie – Black Smoke (Germany)

Benim bu yıl favorim Almanya oldu. Oldukça etkileyici bir bayan karakterine sahip olan Ann Sophie, şarkısını adeta ağlatıyor denilebilir. “Kara Duman” ile listemin 1 numarasına yerleşti.

Maria Olafs – Unbroken (Iceland)

Pürüzsüz bir ses, yine güzel bir bayan. Maria Olafs bu yıl ülkesi İzlanda adına Unbroken (Kırılmamış) şarkısıyla yarışacak. Oldukça başarılı bulduğum isimlerden bir diğeri.

Elnur Huseynov – Hour of the wolf (Azerbaijan)

Eurovision’un favori ülkesi Azerbaycan, her yıl gönderdiği şarkılarla gönüllere taht kuruyor adeta. O Ses Türkiye yarışmasında birinci olarak Türkiye’deki popülaritesini artıran Azerbaycan Türkü Elnur Huseynov, şarkısı Hour of the Wolf (Kurd’un Saati) ile zirveyi zorlayacak gibi görünüyor.

Måns Zelmerlöw – Heroes (Sweden)

Bu yıl görsel şölen yaşatacak ülkelerden birisi İsveç. Her yıl Eurovision şarkılarını düzenledikleri Melodifestivalen yarışma gecesinde halk oylarıyla seçen İsveç’in kararı bu yıl Måns Zelmerlöw’den yana oldu. Sahne şovu etkileyici olan genç şarkısı “Kahramanlar” diyecek ve oyları toplayacak gibi görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=u_3JY7OKW8I

Voltaj – De La Capat – All over again (Romania)

Eurovision’daki favori ülkelerimden biri olan Romanya, bu yıl da beni şaşırtmayarak gayet tatlı bir şarkı göndermiş. Değişik mesajların bulunduğu Voltaj grubu şarkısında “Yeni Baştan” diyor.

https://www.youtube.com/watch?v=toWkUNoFHwk

Edurne – Amanecer (Spain)

İyeeeiyeeeeeoohh! Bazen ufacık bir name güzel bir ses ile birleşince böyle güzel anlam kazanıyor :) İspanyolca olan şarkının anlamı ise “Şafak Vakti”

Trijntje Oosterhuis – Walk Along (The Netherlands)

Geçen yıl birinciliği kılpayı kaçıran Hollanda bu yıl da cool bir şarkıyla gelmiş. “Yanı sıra yürümek” olarak çevirebileceğimiz şarkısı bu yılki favorilerim arasında.

Il Volo – Grande Amore (Italy)

Bu genç arkadaşları diğer şarkılar açıklanmadan direkt birinci ilan etmiştim. Fakat diğer şarkıları görünce listemde aşağılara çekmek zorunda kaldım. Şarkının İtalyanca olması da eksi bir değer oldu onlar için. Ama yine de güzel bir sahne performansıyla zirveye yaklaşırlar diye tahmin ediyorum.

Nina Sublatti – Warrior (Georgia)

Çok fazla destekçi bulamadığı için çok fazla oy toplayamayan Gürcistan, bu yıl güzel bir şarkıyla katılmaya karar vermiş. “Savaşçı” anlamına gelen şarkının tek talihsiz yönü ise Malta’nın da bu yıl Warrior adında bir şarkıyla katılacak olması :) İsim benzerliği olumsuz karşılanır mı göreceğiz.

Monika Kuszyńska – In The Name Of Love (Poland)

Dinlendirici bir şarkı daha. Polonya bu yıl “Aşk adına” diyecek.

Daniel Kajmakoski – Autumn Leaves (F.Y.R. Macedonia)

Cool şarkılardan bir tane daha. Makedonya bu yıl “Sohbahar Yaprakları”nı anlatacak.

Bonus: Nadav Guedj – Golden Boy (Israel)

Bu yıl ki bonusum ise İsrail olacak. Başlangıçtaki slow giriş oldukça hoş geldi. Sonradan hızlanan şarkı oldukça keyifli görünüyor.

Estonya, Arnavutluk, Rusya ve daha birçok ülke de favorilerim arasına girdi aslında. Fakat size özet bir liste çıkarabildim ve 11’e kadar indirebildim :) Bu yıl çok çetin geçecek.

Yanıt Verin

17 yorum