#Eurovision2015’i kazanan Måns Zelmerlöw ile İsveç oldu #SWE

Eurovision 2015 Kazanan Mans Zelmerlöw ile İsveç
Eurovision 2015 Kazanan Mans Zelmerlöw ile İsveç

Eurovision Şarkı Yarışması’nın 60. yılında çekişmeli geçen oylamanın galibi Heroes şarkısıyla İsveç adına katılan Måns Zelmerlöw oldu. En son 2012 yılında Loreen ile birinciliği yakalayan İsveç, 3 yılın ardından tekrar Eurovision’u ülkesine taşıdı.


Oldukça etkileyici ve profesyonel bir sahne şovu sergileyen Måns Zelmerlöw, şarkısını açıkladığı günden beri sürekli gündemdeydi ve favori ülkelerden biriydi. Çok şaşılacak bir sonuç olmadı denebilir aslında. Öncelikle İsveç’i tekrar tebrik ediyorum.

Kazandıktan sonra sahneye çıktığında geçtiğimiz yıl Eurovision’u kazanarak yarışmayı bu yıl Avusturya’ya taşıyan transeksüel bir birey olan Conchita Wurst‘a sıkı sıkı sarılan Zelmerlöw, “I just want to say we are all heroes no matter who we are or what we believe in / Sadece şunu söylemeliyim ki biz kim olursak olalım ya da neye inanırsak inanalım, hepimiz kahramanız” diyerek, gittikçe #LGBT’leşen Eurovision kitlesinin gönlünü kazanmış oldu :)

Türkiye neden Eurovision'a katılmıyor, işte cevabı!

Bu yıl Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Eurovision, yine görkemli şovlara sahne oldu. Geçtiğimiz haftalarda Eurovision 2015 favorilerimi uzun uzun yazmıştım sizlere. Fakat sahne şovlarını izledikten sonra fikirlerim değişti. Favori listemde de çalkalanmalar oldu haliyle…

Bu yıl benim favorim olan Almanya sıfırı çekti :) Neden mi? Çünkü oldukça erotizm içeren bir sahne şovu sergiledi. Oy kaygısıyla yapılan bu taktikleri artık Avrupa yemiyor. Oldukça başarılı bir şarkıya sahip olan Ann Sophie’nin sıfır puan almasına açıkçası fazlasıyla üzüldüm. Şarkı başlarken ablamızın poposu yerine yüzünü görseydik belki şansı olabilirdi!

Gelelim Rusya’ya! İyi direnmişti İsveç’e karşı, fakat son ülkelerden gelen oylar Rusya’yı sıralamada ikinci plana attı. Almanya oylarını sunarken Rusya’ya 12 puan vermelerini “büyük sürpriz” olarak değerlendirdi. Bence de öyleydi :) Milyonlarca ses birlikteyiz imajıyla karşımıza çıkan Rusya’yı temsil eden Polina Gagarina güzelliğiyle ve etkileyici sesiyle beğenileri topladı. Oylama sırasında İsveç yerine Rusya kazansın bari demiştim, ama İsveç aldı götürdü.

Hem Ukrayna politikası, hem de Putin’in #LGBT karşıtı söylemleri nedeniyle Eurovision’un mimlenen ülkesi olan Rusya’nın şarkısı boyunca bu yıl da protestolar devam etti. Geçtiğimiz senelerde alelade işittiğimiz “Yuh” sesleri, bu yıl kendisini “dik durma protestosu”na bıraktı. Performans boyunca alandaki gökkuşağı renkli #LGBT bayrakları dik bir pozisyonda tutuldu.

Eurovision'u 2009 yılında kazanan Alexander Rybak ile yaptığım röportajı okudunuz mu?

Ve şimdi kardeş ülkemiz Azerbaycan! Eskiden de Eurovision’a katılmasına rağmen ülkemizdeki “O Ses Türkiye” yarışmasında keşfedilen Elnur Hüseynov’un harika sesi ve muhteşem şarkısına rağmen 12. sırada yarışmayı tamamlaması beni oldukça şaşırttı! Sonuca çok üzüldüm, gerçekten bu sonucu hak etmiyordu.

Bütün ülkeleri yazmayacam tabiki ama Gürcistan’ı da pas geçmek olmazdı şimdi. Biraz Ruslana havası sezdiğim şarkı, sahne performansının ardından favorilerim arasına girmeyi başardı.

Oylama sırasında birbiriyle oy alışverişi yapan ülkelerin yuhalanması sonucunda politik durumlara lütfen saygı duyun ve sadece müziğe odaklanın tarzında açıklamalar yapıldığı da gözden kaçmadı. Yarışma boyunca sunucu olarak görev alan, geçen yılın birincisi Conchita Wurst’un çok fazla ön planda tutulması da gına getiren durumlardan biri oldu bana göre.

Gösteri başlarken yayınlanan hayranlar tarafından organize olunarak yapılan bir video çalışmasında Türkiye’den Yakup isimli bir Eurovision hayranının Ermenistan’a kağıt uçak göndererek köprüler kurması (yarışmanın bu yılki teması köprüler kurmak – Building Bridges) en çok konuşulan durumlardan biri oldu bana göre. Çünkü Ermenistan’daki Eurovision hayranının açtığı kağıt uçağın üzerinde Türkçe “Sonsuza Kadar Arkadaşız” yazılıydı ve Türk Bayrağı kalp içinde kağıdın üzerine çizilmişti.

Genel olarak baktığımda Avusturya’nın çok mükemmel bir ev sahipliği yaptığı söylenemez. Sahnedeki görsellik çok bayağıydı sanki. Perküsyon ekibinin şovu dışında etkileyici bir ekşın da göremedik. Bu yıl İsveç’in kazanmasına en çok sevinen de Petra Mede olmuştur herhalde :) Bakalım seneye tekrar onu sunucu olarak görecek miyiz?

Avrupa’da olmamasına rağmen Eurovision’a bu yıl konuk olarak katılan Avusturalya’nın ise çok fazla şımartılması rahatsız edici durumlardan biriydi. Bu yıl da katılmamamıza rağmen Türk bayraklarının localarda dalgalandığını görmek umut ve gurur veriyor bizlere…


Finalde yarışan tüm ülkelerin performanslarını aşağıdaki Youtube listesinden teker teker izleyebilirsiniz ;)

Türkiye’nin katılmadığı ve üstelik yarışmayı da yayınlamadığı bu yıla da böylelikle veda ediyoruz. Seneye tekrar İsveç’te görüşmek üzere :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

1 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.