Eurovision 2016 şarkıları açıklandı, işte benim favorilerim

Eurovision 2016 şarkıları açıklandı, işte benim favorilerim 1

Her geçen yıl daha da büyük bir organizasyon haline gelen ve daha da geniş kitleye yayılan 61. Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl İsveç’in başkenti Stockholm‘e taşınıyor. Geçtiğimiz yıl Avusturya’nın başkenti Viyana‘da düzenlenen Eurovision’u Hereos şarkısıyla kazanan ve yarışmayı 2 yıl sonra tekrar ülkesine taşıyan Mans Zelmerlöw‘ün zaferini şuradaki yazımda detaylıca anlatmıştım.


Her Eurovision’dan önce artık klasik olan tahmin yazımla tekrar karşınızdayım :) Diğer Eurovision yazılarımı ilgili kategorinin altından okuyabilirsiniz.

Stockholm‘de düzenlenecek olan yarışmaya bu yıl da Türkiye olarak katılmıyoruz. Kimisi oylamayı, kimisi de terörü gerekçe göstererek katılmadığımızı yorumlasa da ben olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak anlatmıştım. Terör ya da oylama sorun olsaydı, Avrupa Yayın Birliği üyesi olan TRT yarışmayı neden yayınlamamazlık yapsın, değil mi?

Neyse, biz konumuza dönelim. Yarışmayı bu yıl Mans Zelmerlöw ve 2 yıl önce İsveç’in diğer bir şehri Malmö’de gerçekleşen yarışmada kendini sunum tarzıyla tüm Avrupa’ya sevdiren Petra Mede sunacak. Ayrıca bu yıl oylama sistemi de değişiyor ve köklü bir değişikliğe gidiliyor. O da şurada detaylıca anlatılmış;

Gelelim şarkılara…

2016 yılında yarışacak şarkılar yine birbirinden güzel, fakat tahmin etmek bir o kadar da zor. Biliyorsunuz ki Eurovision’da şarkınızın güzel olması değil, şovunuzun etkileyici olması biraz daha önemli. Bu konudan müzdarip olan bazı şarkıcılar geçtiğimiz yıllarda muhteşem şarkılarına rağmen sıfır çekmişti. O yüzden 10 – 12 – 14 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan yarışmadaki canlı performansları izlemeden kesin birinciyi belirlemek çok zor. Ben yine de (daha çok kendi zevklerime uygun) kulağıma hoş gelen şarkıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

HIRVATİSTAN / Nina Kraljić – Lighthouse

Büyüleyici timelapse görüntülerden oluşan klibi olsa da sahnede nasıl bir iş çıkaracak merak ediyorum. Ses tonu oldukça hoş ve dinlendirici geldi.

İTALYA / Francesca Michielin – No Degree of Separation

İtalyanca ve biraz da İngilizce olan şarkı bence kulağa oldukça hoş geliyor. Birinci olur mu bilinmez ama, ilk 5’te göreceğimize eminim. Dediğim gibi bu noktada yine şov çok önemli. İtalya katıldığı yıldan beri zirveyi zaman zaman zorlasa da bir türlü kazanamadı. Yoksa bu yıl mı?

AZERBAYCAN/ Samra – Miracle

Azerbaycan’ın ilk sıralarda olmadığı yıl mı var? :) Yine harika bir şarkı, beklentileri karşılıyor. Bi bakmışsınız birinci olmuş, hiç belli olmaz.

ÇEK CUMHURİYETİ / Gabriela Gunčíková – I Stand

Çok şık bir klibi var. Klipteki bazı noktalar Rusya’nın şarkısının klibini de andırıyor.

NORVEÇ / Agnete – Icebreaker

Tarz olarak tam Eurovision’a uygun bir şarkı. Ama ne kadar listeyi zorlar emin değilim.

ERMENİSTAN / Iveta Mukuchyan – LoveWave

Şarkı dinleyenin kalp atışını hızlandıracak derece akıcı. Belki de adrenalini etkilediği için sevildi. Sahnede görmek gerek. Ermenistan bu yıl zirveyi zorlayacak gibi.

YUNANİSTAN / Argo – Utopian Land

Ey gidi kemençe! Karadeniz’de değerin pek bilinmiyor ama Yunanlılar kemençeyi hak ettiği ses kalitesinde şarkılarla buluşturuyor. Klipte horon da var!

MACARİSTAN / Freddie – Pioneer

Sesi oldukça güçlü olsa da biraz çatallı gibi duruyor. Öksürse belki rahatlar :) Ama başarılı şarkı, ilk sıralarda göreceğiz gibi geliyor.

LİTVANYA / Donny Montell – I‘ve been waiting for this night

Litvanya’yı böyle güzel şarkılarla görmek ne büyük bir şeref :)

UKRAYNA / Jamala – 1944

Türkiye katılmasa da bu yıl Eurovision’da Türk şarkıcılar yine boy gösterecek. Jamala Kırım Tatar’ı ve şarkısında Rusların 1944 yılında yaklaşık 200 bin Kırım Tatarı’nı yurtlarından sürgün edilmesini anlatıyor. Şarkının nakaratı ise Türkçe. Siyasi şarkıların Eurovision sahnesine taşınmasının pek taraftarı değilim doğrusu. Jamala harika bir sese sahip olsa da siyasi olduğundan dolayı yarışmayı seneye ülkesi Ukrayna’ya taşıyamayacak gibi görünüyor.

İSRAİL / Hovi Star – Made of Stars

Bu şarkıda da bir şeyler çekiyor beni. Sıralamasını çok merak ediyorum doğrusu.

RUSYA / Sergey Lazarev – You Are The Only One

Oldukça hareketli bir şarkı, pek içime sinmedi ama üst sıralara çıkacağı kesin.

BONUS: SAN MARİNO / SERHAT / Serhat – I Didn’t Know

Türkiye yok dedik ama Türkler yine yarışmada diye az önce de söyledim. San Marino’yu bu yıl kendine has tarzı olan Serhat temsil ediyor. Şarkının ilk slow versiyonunu ve klibini görseydiniz kendinizi kahrederdiniz :) Neyse ki şarkının ikinci hareketli versiyonuyla katılma kararı aldılar, o rezil klipten de vazgeçtiler de rahatladık. O iğrenç klibin altındaki yorumlarda Türkler hakkında gelen yorumları görmeliydiniz. Tabi bizim çılgın Türkler, Atilla Taş gibi bu adamı da “Best Greek Singer” diye Yunanistan’a itelediler, haklılar da :)

Korkunçlu versiyon şu linkte: youtube.com/watch?v=3_o0y2DJid8

Benim favorilerim bunlar. En aza indirgemeye çalıştığım için bazı güzel şarkıları da elemek zorunda kaldım. Bu yıl da harika geçecek gibi görünüyor.

Sizin de favorilerinizi merak ediyorum, yorum olarak benimle paylaşmaktan çekinmeyin :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

3 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.