Eurovision 2019 favori şarkılarım ve bu yıl yaşanacaklar üzerine.

Eurovision 2019 favori şarkılarım ve bu yıl yaşanacaklar üzerine. 1

Ülkemizin yine katılmadığı bir  Eurovision sezonunun daha heyecanını yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Netta‘nın Toy şarkısıyla yarışmayı kazanmasıyla, İsrail Tel Aviv‘e taşınan yarışmanın 2019 aday şarkılarının tamamı açıklandı. Ben de her yıl olduğu gibi bu yıl da sizlere; favorilerimi, yorumlarımla birlikte bu yazımda listeleyeceğim.


Geçen yılın birincisi Netta’nın Final performansı.

Eğer İsrail’de yarışmayı yerinde izlemeyi planlıyorsanız, bir önceki yazımı okumanızı tavsiye ediyorum: Eurovision Şarkı Yarışması Tel Aviv 2019: Bilmeniz Gerekenler ve Gezilecek Yerler

Bu yıl da listeyi hazırlamak çok zor oldu. Listemdeki şarkılar aslında herkesin favori gösterdiği şarkılar. Yani diyebiliriz ki, bunlardan biri bu yıl yarışmayı alacak. Ama her zaman belirttiğim gibi yine söyleyeyim: Canlı performans en önemli şey. Burada gördüğünüz klibi güzel şarkıların çoğu seyirci karşısında ruhsuz kalacaklar. Birinciyi yine kaliteli bir sahne belirleyecek.

2019 yılı favorilerim (10’dan 1’e doğru sıralanmıştır)

Portekiz: Conan Osíris – Telemóveis

Eurovision farkılıkları seviyor. Gönderdiği başarısız şarkılarla bilinen PortekizSalvador Sobral ile aldığı birincilikten sonra  Eurovision‘u oldukça ciddiye almaya başladı. Bu şarkı da fazlasıyla gelecekten geliyormuş gibi. Ama henüz hazır değiliz bunlara, buna rağmen ilk 10’da yer alacağını düşünüyorum.

İsviçre: Luca Hänni – She Got Me

İsviçre‘nin de  Eurovision sicili çok yüksek değil. Ama bu şarkı oldukça iyi. Ritmi çok Akdeniz, ama eğlenceli kıpır kıpır. Uzun süre gece klüplerinde duyabiliriz. Birincilik umudu yok.

Kıbrıs: Tamta – Replay

Geçen yılı tarihi boyunca ilk kez ikincilikle bitiren Güney KıbrısEleni Foureira‘nın Fuego şovuyla adeta geçen yılın birincisi olmayı hak ediyordu. Hatta birinci olan Netta‘dan bile daha çok konuşulduğu ve sevildiğine de eminim. Bu nedenle herkeste bir Kıbrıs algısı vardı, nasıl bir şarkıyla gelecekleri merak konusuydu ve şaşırtmadılar. Kareografisini yine geçen yılın kareografı ele almış. Şarkı da oldukça hareketli ve kaliteli. Bakalım neler olacak.

Azerbaycan: Chingiz – Truth

Azerbaycan geçtiğimiz yıl bir talihsizlik yaşayıp finale bile çıkamamıştı. Bu yıl Chingiz‘i göndererek oldukça sert bir giriş yaptı. Yine beklenen bir Azerbaycan kalitesi ama bu yıl ilk 5 çok kuvvetli o nedenle emin olamıyorum.

İsrail: Kobi Marimi – Home

Geçtiğimiz yılın birincisi İsrail, bu yıl da iddialı ve güçlü bir ses ile karşımızda. Oldukça beğendiğimi söylemeliyim.

Fransa: Bilal Hassani – Roi

Şarkısını ilk açıklayanlardan birisi Fransa. Fas asıllı şarkıcı Bilal, oldukça anlamlı sözler içeren İngilizce-Fransızca karışımı bir şarkı ile boy gösteriyor. Kendisi de bu yıl kabaran ırkçılık furyasından nasibini almış ve Fransızlar tarafından olumsuz tepkiler almıştı. Şarkının akıcılığı çok başarılı ama canlı performanslarını izledim, gelişmemiş çocuksu sesi tam bu şarkıya yetmiyor. O nedenle halkı etkilese bile jüriden teknik olarak düşük oy alacak gibi duruyor. Belli de olmaz, bıldırcın yumurtası içer belki sahneye çıkmadan önce :)

Hollanda: Duncan Laurence – Arcade

Bahis sitelerinde ilk sırada yer almasından dolayı kendisini bir anda birinci olacağım havasına sokan Hollanda, bu yıl cesur bir kliple karşımıza çıktı. Klibin saflığı ve temizliği herkesi etkiledi evet ama abimizin canlı performans videoları çok da iyi işler çıkaracağını söylemiyor. Şarkı kötü değil kesinlikle, bence çok iyi. Zaten diğer şarkılara bakarsak birincilik potansiyeli de yüksek. 

Rusya: Sergey Lazarev – Scream

2 yıl önce Rusya‘yı temsilen yarışan ve oldukça sevilen bir isim haline gelen Sergey Lazarev, şarkısı daha açıklanmadan önce bile favori gösteriliyordu. Şarkısı açıklandı ve zirvedeki yerini koruyor. Herkes daha hareketli bir şarkı beklerken, o sesinin gücünü gösteren daha farklı slow bir şarkıyla katılacak. Ben şarkıyı sürekli dinliyorum, film soundtrack’lerini andırıyor ki ben dinlemeyi çok severim. Sergey‘in ses kalitesiyle buluşmuş bir eser. Umarım iyi sonuç alır.

İtalya: Mahmood – Soldi

Diğer bir ırkçılık kurbanı ise Mahmood! Mısırlı bir baba, İtalyan bir anneden olunca, ülkenin başbakan yardımcısı bile tweet atarak “Bu mudur İtalya kültürü” tarzı dengesizce açıklamalarda bulunmuştur.

Oldukça anlam yüklü bir şarkı, ben çok severek dinliyorum. Hatta son albümünden 4 şarkı kaydettim arşivime. Oldukça kaliteli bir ses rengi var. “Para” anlamına gelen “Soldi” şarkısında babasına serzenişte bulunuyor. Şarkıda ayrıca Arapça cümlelerin yanı sıra; NargileRamazan gibi kelimeler de geçiyor. Bu da İtalya‘daki ırkçıların iştahını kabartmaya yetiyor gibi.

İsveç: John Lundvik – Too Late For Love

Biliyorum çoğunuz şu anda bunu birinci sırama yerleştirdiğim için bana kızıyorsunuz :) İsveç‘e son 10 yılda 2 kez yarışmayı kazandığı için  Eurovision kitlesi tarafından şaibeli ülke gözüyle bakılıyor. Sebebi ise, İsveç‘in şarkısını seçtiği Melodifestivalen adındaki etkinliğe Eurovision‘un basın ilişkileri tarafından çok fazla yer verilmesi. Şarkısı açıklandığında da özel röportajlar ve duyuruların ardı arkası kesilmiyor. Bu nedenle bir ayrıcalık yapıldığını düşünenler var.

Bu yılki şarkılarına gelirsek ben aşırı beğendim :) Yani aslında öte yandan da hak ediyorlar da birinciliği :) Videoyu izlediğinizde görmüşsünüzdür; şarkının altyapı ve vokal kalitesi muazzam. Abimizin sesi asla detone olmayacakmış gibi ve tüm ekip sahnede nasıl durulur çok iyi biliyorlar. Bence diğer sahnesi sönük favori şarkılar arasında kolayca sıyrılıp yukarı çıkacaklar. İlk 3 garanti diyebiliyorum.

Bonus: Ukrayna: Maruv – Siren Song

Ve son olarak yazımı Maruv ile kapatmak istiyorum. Çünkü bu yılın en büyük haksızlığa uğrayanı kendisi oldu. Takip ediyorsanız denk gelmişsinizdir, Ukrayna bu yıl Eurovision‘a katılamıyor. Aslında yukarıda gördüğünüz o muhteşem şarkıyı halk oylarıyla seçmişlerdi. Ama geçtiğimiz yıllarda Ukrayna‘ya birincilik getiren ve aynı zamanda bu seçmelerin jüri üyeleri arasında yer alan Jamala‘nın canlı yayında halkı Rusya karşıtlığıyla kışkırtması üzerine ülkede gerginlik yaşandı. 

Bildiğiniz gibi Ukrayna ve Rusya arasında Kırım üzerinden bir savaş var. Geceyi birincilikle tamamlayan Maruv‘un, Rusya‘da gelecek aylarda konser verecek olması tepkiyle karşılandı ve vatan hainliği suçlamalarına maruz kaldı. JamalaMaruv‘a “Tel Aviv’e gittiğinde sana ‘Merhaba Maruv, Tel Aviv’e hoşgeldin, sana rahatsız olacağın bir soru sormak istiyorum, Kırım Ukrayna’nın mıdır?’ diye sorsalar ne dersin” diye soruyor ve kızcağız da “Evet, Tabii ki” diye cevap vermekle yetiniyor. Bu üzücü sahne politikanın insan psikolojisi üzerindeki iğrenç algı yönetimini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu sebepten dolayı Jamala‘ya olan sempatim de yerle bir oldu aslında. Hiç profesyonelce bir hareket değildi. Zaten tüm Eurovision kitlesi tarafından da Jamala‘ya nefret mesajları yağıyor. Her yıl farklı bir ırkçılığı öne süren Ukrayna, yarışmayı düzenlediği yıl da Rusya‘nın temsilcisine vize vermeyerek yarışmadan çekilmelerine sebep olmuştu. Ayrıca bu yıl Rusya‘nın kazanması halinde gelecek yıl yarışmaya katılmayacaklarını da açıkladılar.

Yani özetle; oldukça heyecanlı bir 2019 Eurovision’u bizi bekliyor, iyi seyirler :) Sizin de favorilerinizi yorumlarda bekliyorum.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Yorum bırakın

9 yorum
 • Makedonya nın şarkısını es geçmişsiniz. Malesef yazık oldu bence. Hakkı en azından ilk 3 idi bence. Yanılıyormuyum :(

 • Güçlü performanslar var..
  -Belarus-zena mesela
  -Hollanda(güçlü aday)
  -İsviçre
  -İzlanda-hatari(sürpriz yapabilir)

 • Yazınız gerçekten detaylı ve açıklayıcıydı. Umarım Türkiye de bir gün döner. Hasretler son bulur.

 • Çok hoş bir inceleme olmuş :) Gerçekten bu yıl bunca politik sorunla karşılaşılmasına rağmen güzel bir eurovision haftası geçireceğimizi düşünüyorum. Ukrayna kendi ayağına sıktı ve Rusya’ya düşmanlıktan yaptıkları bir durumu adeta yine Rusya’nın lehine çevirdiler. Maruv ve şarkısı kesinlikle ilk 5’e girebilecek bir kombinasyondu. Madem göndermek için riskli buluyorlardı ulusal finale davet etmemeleri gerekirdi. Jamala ise uyarılarını sahne arkasında daha uygun cümlelerle Maruv’a yapabilirdi. Herkesin gözü önünde sorguya çeker gibi sormak, sanatçıları zor durumlara düşürmek aynı yollardan geçmiş kendisinin yapmaması gereken bir durumdu.
  Şarkılara gelecek olursak,
  1. Hollanda
  2. İsviçre
  3. Rusya
  4 Kıbrıs
  5. Azerbaycan
  6. İtalya
  7. İspanya
  8. Arnavutluk
  9. Malta
  10. Norveç
  11. İsveç
  12. Yunanistan
  13. Belçika
  14. Ermenistan
  15. Fransa
  İlk 10 yetersiz geldi çünkü diğerleri de ilk 10 a girebilecek şarkılar :D
  İsveç için bu yıl neredeyse tamamen solistin yeteneği ile öne çıkmış bir şarkı var. Geçen yılın Avusturya havası var biraz. Jüride ilk üçe girebilir ama halkın bu denli destek vereceğini düşünmüyorum.
  Hollanda’nın akustik canlı versiyonunu da izledim.Duncan’ın canlı performansı için yorumunuza katılmıyorum. Bu etkileyiciliğin sahnede de görüleceğini düşünüyorum. Rusya’nın sahnede klibine göre daha fazla parlayacağı bir gerçek, ayrıca Sergey Lazarev gibi bir oy potansiyeli yüksek süperstar da Rusya adına artı puan yazılabilir. Ama şarkı olarak kesinlikle ‘Arcade’ daha başarılı. Ben de film müziği ve oyun müzikleri sevmeme rağmen çok fazla etkilenemedim ‘Scream’ şarkısından.
  Yazı için tekrar teşekkürler :D

  • Bu upuzun yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bir şarkının başarılı olmasının ölçütü solistinin iyi olması değil midir :) Ben de İsveç’e tekrar gitsin istemiyorum ama gidişat onu gösteriyor. Eurovision komitesi de sürekli onları pompalayacak o gece eminim ki. Duncan çok abartılıyor gibi geliyor hala, birinci olursa şaşırmam ama gönlümden geçmiyor hiç. Fuego gibi bir şarkı harcandı geçen yıl :) Duncan’ı yerler. Sergey bu yılın dark horse u kesinlikle.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.