Eurovision 2019’un ardından… Kazanan Hollanda: Duncan Laurence – Arcade

Eurovision 2019'un ardından... Kazanan Hollanda: Duncan Laurence - Arcade 1

Bu yıl da oldukça heyecanlı anlara sahne olan harika bir Eurovision Şarkı Yarışması‘nı daha geride bıraktık. Türkiye olarak katılmayışımızın bilmemkaçıncı yıldönümünde, her şeye rağmen tüm ülke olarak yarışmayı takip ediyor ve Twitter‘da trendlerimize taşıyoruz.


İçinizdeki Eurovision tutkusunu biliyorum, zaten yazdığım Türkçe Eurovision yazılarımın çok fazla okunmasından da bu anlaşılıyor :) O nedenle size her yıl olduğu gibi genel olarak neler yaşandığını özet geçmek istiyorum. Ama bu yazıdaki olayları tam olarak anlayabilmeniz için Eurovision 2019 favori şarkılarım ve bu yıl yaşanacaklar üzerine yazımı da okumanızı tavsiye ediyorum.

Oldukça tartışmalı bir yıldı, İsrail‘de yapılıyor olmasından dolayı herkesin üzerinde bir gerginlik ve güvenlik endişesi vardı. Bunun üzerine oldukça pahalı olan organizasyon biletleri de eklenince (İsrail’in pahalı bir ülke olmasından dolayı), yarı final biletlerinin satışında çok ciddi sıkıntılar yaşadılar.

Geçtiğimiz yıl yarışmayı Toy şarkısıyla Netta kazanmıştı. Kazanacağından çok emindim ama geçen yılın gerçek kazananının Güney Kıbrıs‘ın temsilcisi Eleni Foureira olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim :) İkisi arasında karşılaştırma yapmak isterseniz ikisini de aşağıya iliştiriyorum.

Gecenin yıldızları

Yarışma neredeyse 4 saat sürdü. Mümkün olduğunca öne çıkan anları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eurovision 2019 öncesi yazdığım yazıda bu yılın birincisi Hollanda temsilcisi Duncan Laurence için çok umutlu bakmıyordum. Ama yarı final sahne performansını izledikten sonra bu yılki favorim oldu.

Son dakikaya kadar da kazanacağından emindim ve sonuç onun lehine oldu. Jüriden düşük oy almasına rağmen, aldığı yüksek halk oyları nedeniyle birinciliği kaptı. Gelin o harika performansını izleyelim;

Gördüğünüz gibi kazanmaması için bir sebep de yok gibiydi. Oldukça güçlü bir ses, sanatsal bir altyapı ve piyano…

Her ne kadar halk oylaması ve jüri oyları ortalamasından birinci çıksa da, her ikisinden de zirveyle ayrılanları da anmak gerekiyor bu noktada. Eurovision‘da artık eskisi gibi karma puanlama sistemi yok. Jüri oyları ve halk oyları ayrı ayrı açıklanıyor.

2019’un jüri oyları kazananı Kuzey Makedonya adına yarışan Tamara Todevksa oldu. Güçlü bir ses olduğunu biliyordum ama bu kadar yüksek oy alıp birinci sırada bitireceğini de tahmin etmiyordum. Her ne kadar jüriden en yüksek oyu alsa da, halk tarafından oldukça az oy olarak 8. sırada yarışmayı tamamlayabildi.

Halk oylarının birincisi ise yine beni şaşırtan bir isim oldu. Norveç adına yarışan KEiiNO, halk oylamasından birinci çıktı ama jüriden düşük oy aldığı için yarışmayı 5. sırada tamamladı. Eurovision bu noktada gerçekten sürprizlerle dolu ve uzun zaman sonra ilk kez bu kadar çekişmeli ve dağınık sonuçlarla karşılaştık.

Muhteşem performanslar

Eurovision sadece şarkıların yarıştığı bir yarışma değil artık. Yarışmanın dışında müthiş bir show aslında. İsrail bu yıl bu konuda son yıllara göre iyi bir hamle yaparak, başarılı bir organizasyon gerçekleştirdi. Geçen yılın kazananı Netta‘nın birinci yarı final açılış performansı, Madonna‘nın muhteşem gösterisi ve Eurovision’da efsanelerin birbirlerinin şarkılarını söylediği Switch Song challenge’ı, bu yılı inanılmaz güzelleştirdi diyebilirim.

Ayrıca Netta‘nın Nana Banana performansını da izlemenizi tavsiye ediyorum;

Bir diğer muhteşem performans ise elbetteki Switch Song. Avusturya‘dan Conchita Wurst, İsveç‘ten Mans Zelmerlöw, Güney Kıbrıs‘tan Eleni Foureira ve Ukrayna‘dan Verka Serduchka birbirlerinin şarkılarını söyleyerek inanılmaz bir gösteriye imza attı. Şarkılara yeni yorumlar katmış olmaları da, kendilerinin ne kadar başarılı bir sanatçı olduğunu da apaçık gözler önüne seriyor. Yarışmaya böyle katılsalardı bile kazanırlardı gibi geliyor :)

Madonna’nın gösterisini de paylaşmak isterdim ama Eurovision‘un resmi Youtube kanalında bu gösteri yer almıyor. Yeni çıkacak olan albümünden bir parçayı seslendirmesinden kaynaklı telif sıkıntısından ya da yaptığı protestodan dolayı olabilir. (Bu protestolara aşağıda değineceğim)

Beğendiğim performanslar

Paylaşmaya kalksam buraya sığmaz ama izlemenizi tavsiye ettiğim iyi performanslardan birkaçını göstermek istiyorum;

Yarı finallerde elenerek en çok şaşırtanlar

Yarı finallerde elenerek herkesi şaşırtan iki favori isim var. Birisi Portekiz‘den Conan Osiris, diğeri de Ermenistan adına yarışan Srbuk. Yarışma öncesi özellikle Portekiz çok konuşuluyordu, ama nasıl elendiği herkes için merak konusu oldu.

İsrail Protestoları

Politikanın Eurovision‘a bulaşmasını hiç desteklemedim. Ukrayna da bu yıl bunu yaptı ve bu yıl katılamıyorlar bu yüzden, burada yazdım onu okuyabilirsiniz. Bu yıl İsrail‘de yapılacak olması da ciddi protestolara sebebiyet verdi. Hatta yasak olmasına rağmen gösteriye de taşındı ve önce Madonna performansında Filistin bayrağı açtı;

Eurovision 2019'un ardından... Kazanan Hollanda: Duncan Laurence - Arcade 2

Peşinden de, oylama sırasında, İzlanda‘nın temsilcisi Hatari grubu, ellerinde Filistin yazılı bannerlerı açtılar.

Eurovision 2019'un ardından... Kazanan Hollanda: Duncan Laurence - Arcade 3

Tabii bunu yaptıktan sonra maruz kaldıklarına ise grubun üyesi Einar Stef, sosyal medya hesabından yer verdi;

View this post on Instagram

🇵🇸 #eurovision2019

A post shared by Einar Stef (@einar.stef) on

Özetliyorum.

Genel olarak bu yıl için çok başarılı şarkıların olduğu ve heyecanlı geçen bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Çok iyi hazırlanılmış bir gösteriydi. Sunucular da oldukça başarılıydı, özellikle Assi Azzar, gösterdiği üstün cesaret gerektiren LGBT sözleriyle ve enerjisiyle oldukça ilgi çekti.

Bu yıl sunuculardan sıklıkla Türkçe olarak “Merhaba” kelimesini de duyduk bir kaç kez. Ayrıca turistik tanıtım amacı da taşıyan performans öncesi postcardlarda sıklıkla “Jerusalem” adıyla Kudüs‘e de yer verdiler.

Bu yıl Eurovision‘da bir Türk isim de yarışıyordu. San Marino adına yarışan Serhat, bol bol Türk bayrağını kullanmaktan çekinmedi. Ve sıklıkla oy kullanabilen gurbetçilerden oy istedi. Bu onu finale taşısa bile, finalde iyi bir seviyeye taşıyamadı.

Şahsi olarak favorim olan İtalya‘nın (Mahmood) ikincilik almış olması da beni ayrıca mutlu etti. Benim diğer favorim de İsveç‘ti (John Lundvik). Onu da son ana kadar iyi seviyelerde gördük. Fransa (Bilal Hassani) ise beni sıralamasıyla çok şaşırttı. Daha iyi seviyelerde olması gerekiyordu. Rusya adına ikinci kez yarışan Sergey Lazarev ise elindeki potansiyeli çok kalabalık ve gereksiz bir performansla yok etti bence. Azerbaycan da (Chingiz) yine iyi bir şarkıya sahip olmasına rağmen sahne olarak bizi çok yordu.

Yarışma seneye Hollanda‘da yapılacak. Bir türlü gidemediğim Amsterdam‘a gitmek için de bahane arıyordum zaten ve bir aksilik çıkmazsa yüksek ihtimal gideceğim :)

Tekrar tebriklerDuncan!

Takipte kalalım; bir sonraki Eurovision‘da tekrar görüşmek üzere…

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.